Fani tenisa ziemnego piszą do prezydenta Polowego. Protestują w sprawie lokalizacji boiska w miejscu kortów
Szanowny Panie Prezydencie,
Opierając się na medialnych doniesieniach z posiedzenia Rady Miasta Raciborza dotyczących propozycji utworzenia na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji „Raciborskiego Centrum Sportu” w imieniu raciborskiego środowiska tenisowego wyrażamy stanowczy protest przeciwko jednemu z zamierzeń przedstawionych w tym projekcie. Być może zasadna jest lokalizacja boiska ze sztuczną trawą na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Zamkowej, lecz nie wyrażamy zgody na koncepcję budowy tego boiska kosztem likwidacji kortów tenisowych. Autor koncepcji stworzenia RCS wzoruje się na m.in. na pobliskim Krawarzu. Jednakże w przeciwieństwie do niego tenis chce potraktować po macoszemu. W Krawarzu znalazło się mniej więcej tyle samo miejsca dla piłkarzy, tenisistów jak i hokeistów. Jest też aquapark oraz hotel. Żadna dyscyplina sportowa nie jest tam faworyzowana. Radny Michał Kuliga proponuje przeniesienie kortów nie wskazując miejsca ich nowej lokalizacji ani środków finansowych, które należałoby przeznaczyć na budowę nowych kortów z zapleczem. Pan Kuliga nie podał również terminu ich odtworzenia (wybudowania). Zdajemy sobie sprawę z faktu że mające już sto lat korty tenisowe wymagają modernizacji. Może więc warto by było rozważyć budowę na terenie planowanego RCS hali tenisowej wraz z zapleczem. Myślimy że byłby to wspaniały pomysł biorąc pod uwagę fakt, iż polski tenis obchodzi w obecnym roku jubileusz 100-lecia istnienia.
W staraniu się o środki zewnętrzne może pomóc funkcjonowanie na terenie Raciborza dwóch klubów tenisowych Młodzieżowej Szkoły Tenisa (od 1993 r.) oraz Raciborskiego Klubu Tenisowego (od 3 lat) zrzeszonych w Polskim Związku Tenisa posiadających wykwalifikowaną kadrę trenerską z licencjami PZT. Warunkiem koniecznym w staraniu się o środki ministerialne jest korzystanie z obiektów przez tenisistów zrzeszonych w polskich związkach sportowych. Obecnie w tych klubach trenuje ok. 40 dzieci w wieku od 5 do 16 lat. Likwidacja kortów znacząco ograniczy lub uniemożliwi im możliwość uprawianie tej pięknej dyscypliny sportu. Modernizacja kompleksu tenisowego pozwoliłaby na organizację imprez rangi mistrzowskiej. Na tych kortach w 1993 r. rozgrywane były mecze kobiet podczas Narodowych Mistrzostw Polski kobiet które odbywały się w Rydułtowach a od 1994 r. rozgrywane były turnieje dla młodzieży w kat. 16 i 18 lat (okręgowe i międzynarodowe) umieszczone w kalendarzu PZT. Obiekt służyć będzie utrzymaniu ponad 40-letnich kontaktów tenisistów z Raciborza z ich czeskimi kolegami z m. Chuchelna polegające na organizacji spotkań integracyjnych na kortach OSiR-u w Raciborzu. Korty te to również miejsce, w którym od 1993 roku działa Młodzieżowa Szkoła Tenisa, prowadząca szkolenie dzieci i młodzieży, zarówno rekreacyjnie jak i zawodniczo. Najzdolniejsze dzieci uczestniczą w turniejach tenisowych w Polsce i w Czechach. Od 25 lat Młodzieżowa Szkoła Tenisa współpracuje z czeskim klubem Sokol Bohumin. W ramach współpracy z czeskim „Sokolem” dzieci i młodzież z Raciborza grają w czeskiej lidze tenisa oraz w turniejach indywidualnych w Czechach. Z kolei Raciborski Klub Tenisowy od 2019 roku uczestniczy w Narodowym Projekcie Upowszechniania Tenisa – Rakiety LOTOS-u. Współpracuje również z klubem SK JC Opava. Korty te to również miejsce spotkań towarzyskich raciborskich miłośników tenisa. Na tych kortach od kilkudziesięciu lat organizowana jest cyklicznie liga tenisowa dla seniorów, w której co roku bierze udział ok. 40 miłośników tenisa.
Panie Prezydencie, w związku z powyższym stanowczo protestujemy przeciwko planom zbudowania boiska piłkarskiego na terenie kortów tenisowych przy ul. Zamkowej 4 w Raciborzu.
Dyrektor Młodzieżowej Szkoły Tenisa Trener II klasy PZT, Trener III klasy CT mgr Mieczysław Swadźba