Starosta też zgłosi do prokuratora podejrzenie wobec wiceprezydenta Wacławczyka
Zarząd powiatu zdecydował 9 lutego, po konsultacji z radcami prawnymi starostwa, że starosta Grzegorz Swoboda złoży w prokuraturze, że były radny powiatowy mógł złamać prawo wykorzystując własność Powiatu Raciborskiego bez zgody samorządu.
Nasi prawnicy przeanalizowali przepisy i umowę zakupu opracowania na temat połączenia Zamku z Muzeum od pana Wawocznego. Przedstawili zarządowi rekomendację, aby sprawą zajęły się organy ścigania, bo ich zdaniem mogło dojść do naruszenia praw majątkowych Powiatu Raciborskiego – powiedział nam starosta raciborski Grzegorz Swoboda. Poinformował wiceprezydenta Dawida Wacławczyka, że zgłosi takie podejrzenia prokuratorowi. – Skontaktowałem się z panem Dawidem, bo był jeszcze do niedawna radnym powiatowym, jednym z nas, samorządowców ziemi raciborskiej. Musimy tak postąpić, nie możemy być posądzeni o bezczynność, jesteśmy zobligowani prawem do reakcji – podkreślił Grzegorz Swoboda i przypomniał, że poza skopiowaniem treści opracowania należącego do Powiatu, D. Wacławczyk posłużył się także powiatowym logo bez uzyskania zgody.
Aktualnie w starostwie kompletowane są dokumenty by zgłosić się do prokuratury. Zarząd zdecydował o działaniu wobec obecnego wiceprezydenta Raciborza w formie uchwały zarządu.
Przypomnijmy, że na podobny krok zdecydowała się większość w Radzie Miasta Racibórz – stamtąd także wyjdzie do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez znanego przedsiębiorcę i samorządowca raciborskiego.
Dawid Wacławczyk broni się, że posiadał zgodę na czerpanie treści z opracowania, którego autorem jest Grzegorz Wawoczny. W jego obronie występowali na sesji budżetowej radni z RSS Nasze Miasto, którego prezesem jest wiceprezydent Raciborza. Wacławczyk przygotował swoje opracowanie na zlecenie wydziału edukacji w raciborskim urzędzie. Miasto zapłaciło mu 24600 zł. Uwagi na temat podobieństw w materiałach Wacławczyka i Wawocznego pierwszy podał publicznie Marek Labus lekarz i były samorządowiec. Na forum samorządu zaprezentował je radny Michał Szukalski.
(ma.w)
Z treści urzędowego uzasadnienia
Powiat Raciborski posiada autorskie prawa majątkowe do opracowania o połączeniu Zamku Piastowskiego z Muzeum. Zarząd powiatu kierował się przy swej decyzji doniesieniami medialnymi oraz toczącą się dyskusją w przestrzeni publicznej dotyczącą podobieństwa (plagiatu) opracowania do koncepcji, którą dla Miasta Racibórz stworzył Dawid Wacławczyk. Konieczne stało się wyjaśnienie sytuacji faktycznej i prawnej w kontekście art. 115 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1231 z późn.zm.). Co może grozić pierwszemu zastępcy Polowego? Prawo głosi, że kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej narusza cudze prawa autorskie lub prawa pokrewne podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Zarząd powiatu zareagował w kontekście wydatkowania środków publicznych na zakup koncepcji utworzonej oraz dbałości o mienie powiatu. Członkowie zarządu wyrazili głębokie zaniepokojenie i czuli się w obowiązku zawiadomić o możliwości popełnienia przestępstwa.