Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (1515) Data wydania: 18.05.21
Czytaj e-gazetę

Czy każdy pieprzyk powinien Cię martwić?

7 faktów o czerniaku [akcja Badaj Znamiona]

Dermatolożki Agata Zielonka-Kucharzewska oraz Irmina Ranesz-Janicka wzięły udział w akcji profilaktycznej firmy Artimex w Raciborzu. Zorganizowano ją w Dzień Walki z Czerniakiem i spotkała się z dużym zainteresowaniem raciborzan.

1. To najgroźniejszy nowotwór skóry

lek. Agata Zielonka-Kucharzewska: Odpowiednio wcześniej rozpoznany daje szanse na wyleczenie. Dlatego akcje uświadamiające pacjentów, że warto się badać, są tak potrzebne. Badanie trwa kwadrans, czasami dłużej, w zależności od liczby znamion. Takie badanie może uratować życie

2. Ekspozycja na słońce musi być rozsądna

Lek. Agata Zielonka-Kucharzewska: Warto uświadomić sobie zagrożenie ekspozycją na słońce, zwłaszcza przed wakacjami. Ta ekspozycja powinna być rozsądna. Trzeba stosować preparaty z filtrami i to wysokimi filtrami. Żeby nie doprowadzać do oparzenia, bo to jest czynnik ryzyka powstania nowotworu.

3. Skóra nie zapomina. Trzeba się pilnować od dziecka

lek. Agata Zielonka-Kucharzewska: Wszyscy powinni się chronić przed czerniakiem, nie tylko plażowicze, ale także osoby wybierające się na spacery na słońcu czy wycieczkę na rowerze. Także dzieci. Pamiętajmy, że skóra nie zapomina – dawka promieniowania ultrafioletowego kumuluje się w naszej skórze.

4. Asymetryczne znamiona są podejrzane

dr n. med. Irmina Ranesz-Janicka: Na jakie znamiona trzeba zwracać uwagę? Na te asymetryczne, cechujące się asymetrią koloru, o nierównych brzegach i takie które się nie goją. Takie, które krwawią, sączą, mają owrzodzenia. One wszystkie powinny dać nam do myślenia i koniecznie być poddane obserwacji przez dermatologa.

5. Im szybciej wykryty, tym łatwiej wyleczyć

dr n. med. Irmina Ranesz -Janicka: Ten nowotwór jest zdecydowanie złośliwy, ale wykryty we wczesnym stadium podlega leczeniu. Niestety kiedy jest już zaawansowany, to szanse na wyleczenie maleją. Stąd bierze się konieczność przeprowadzania regularnych badań skóry, badań dermatoskopowych, żeby szybko wykryć czerniaka.

6. Krem i regularne smarowanie ochronią przed słońcem

dr n. med. Irmina Ranesz-Janicka: Każdego może dotknąć zagrożenie czerniakiem. Jest rzadkie, ale możliwe. Bardziej narażeni są pracujący przez długi czas na słońcu, na świeżym powietrzu. Oni muszą się chronić, np. stosując kremy. Najlepsze są kremy z filtrem 50. Należy je zastosować na pół godziny przed ekspozycją na słońce. Dosmarowywać trzeba się co dwie godziny przebywania na słońcu.

7. Znamiona ogląda się w powiększeniu

dr n. med. Irmina Ranesz-Janicka: Czy każdy pieprzyk może się przerodzić w czerniaka? Dokonanie takiego rozróżnienia jest trudne, bo jeden pieprzyk jest nierówny drugiemu. Pacjent bez wiedzy medycznej sobie nie poradzi. Dlatego badanie dermatoskopowe jest potrzebne. Metoda badania polega na ocenie znamion całego ciała. Polega na oglądaniu znamion w powiększeniu.

(oprac. m)