Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 21 (1516) Data wydania: 25.05.21
Czytaj e-gazetę

Piastowie z Raciborza jak żywi. Wszystko dzięki talentowi pięciu niezwykłych artystów

Co drzemie w drewnie? Odpowiedzi na to pytanie potrafią udzielić artyści – rzeźbiarze, którzy od czterech dni w pocie czoła pracują na Zamku Piastowskim w Raciborzu. To właśnie oni w dębowych i lipowych pniach dostrzegli dawnych władców Raciborza i Opola. Zobaczcie, jak do tego doszło i.. co z tego wyszło.

Rzeźbiarz, który dostał „strzał z nieba”

Grzegorz Michałek przyjechał do Raciborza z Wisły, gdzie prowadzi pracownię rzeźby i snycerstwa. – Można powiedzieć, że w Raciborzu rzeźbimy monumentalne rzeźby, bo to są ponad dwumetrowe formy. Ja akurat rzeźbię Władysława I Opolskiego. Tego typu rzeźbę tworzę pierwszy raz – mówi artysta i przyznaje, że odwzorowanie zbroi oraz innych elementów ubioru średniowiecznego władcy to wyzwanie.

Twórca z Wisły lubi rzeźbić duże formy. – Mam na swoim koncie 40 – 50 takich rzeźb, m.in. czterometrowego Światowida na górze Grabowej w Brennej – mówi Grzegorz Michałek.

W rozmowie z Nowinami Grzegorz Michałek wspomina, że jest pierwszym rzeźbiarzem w rodzinie. Choć kontakt z drewnem miał od dzieciństwa, bo jego ojciec był cieślą, zainteresowanie rzeźbą przyszło nagle. – Dostałem „strzał z nieba”, pamiętam to dokładnie – mówi artysta.

Rzeźbiarz, który był górnikiem

Droga naszego kolejnego rozmówcy do rzeźbiarstwa była długa i kręta. Mirosław Wiszowaty urodził się na Podlasiu. Później osiedlił się w Knurowie na Śląsku, gdzie pracował w kopalni. W 2000 r, przeprowadził się do Rud. Gdy przeszedł na emeryturę, nie wiedział, co robić z wolnym czasem. Wtedy odezwał się w nim rodzinny ciąg do pracy w drewnie. – Pochodzę z rodziny rzemieślników, stolarzy, także do czynienia z dłutami, heblem, drewnem miałem od małego – wyjaśnia M. Wiszowaty.

Po piętnastu latach artysta doszedł już do wprawy, która pozwala mu rzeźbić na zamówienie. – Coś tam uda się zarobić na drzewo i narzędzia. Byłem na kilkudziesięciu plenerach, no i tych figur też udało się już kilkadziesiąt wykonać. Ale robię też małe figurki, płaskorzeźby. Głównie motywy religijne, ale lubię też rzeźbić zwierzęta – dodaje M. Wiszowaty.

Rzeźbiarz z fabryki obrabiarek

Andrzej Pochopień z Kuźni Raciborskiej rzeźbi księcia Przemysława Raciborskiego, fundatora kaplicy zamkowej. – Tu jest ciekawa data – 1299 r. Wtedy nadali Raciborzowi magdeburskie prawa miejskie. To było jak wejście do Europy – mówi artysta, wskazując na fragment rzeźby.

Co ciekawe, pan Andrzej posiada ścisły, techniczny umysł. Jest absolwentem studiów na wydziale mechaniczno-technologicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Wciąż pracuje na stanowisku technologa w Fabryce Obrabiarek Rafamet S.A. w Kuźni Raciborskiej. Jednak jeszcze w czasie studiów zainteresował się rzeźbiarstwem. – Takie duże rzeźby wykonuję sporadycznie. Specjalizuję się w płaskorzeźbach, w szczególności tryptykach o tematyce religijnej – mówi artysta z Kuźni Raciborskiej.

Rzeźbiarz, który jest też pilarzem

Władysław Ligocki mieszka w Bażanowicach nieopodal Cieszyna. – Zajmuję się rzeźbieniem od około 15 lat, a tak na serio od 10 lat. Specjalizuję się w obróbce drewna piłami elektrycznymi. Biorę udział w konkursach, ale przez COVID to trochę „padło na pysk”. Być może wkrótce coś się ruszy. Dlatego trzeba się cieszyć z każdego takiego pleneru, gdzie nas widać, słychać, rzeźby zostają no i satysfakcja sakramencka jest – mówi W. Ligocki.

* * *

Pomysłodawczynią pleneru rzeźbiarskiego jest Grażyna Wójcik, obecna dyrektor Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Gotowe rzeźby, po zakonserwowaniu i zaimpregnowaniu, będzie można oglądać w różnych miejscach na Zamku Piastowskim.

Wojciech Żołneczko