Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (1519) Data wydania: 15.06.21

Minister Niedzielski do młodych pielęgniarek z Raciborza: Podjęłyście dojrzałą decyzję

Trudny i często niedoceniony jest zawód pielęgniarki – stwierdził rektor PWSZ Paweł Strózik podczas zorganizowanej 8 czerwca uroczystości czepkowania pielęgniarek. Obecny w Raciborzu minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że przypilnuje wzrostu zarobków wynagrodzeń w tym zawodzie.

Nie idą na skróty

– Czeka was trudna praca. To nie jest łatwa ścieżka życiowa – wymaga pracy, wymaga wysiłku, wymaga zaangażowania. Ta decyzja świadczy o państwa ogromnej odpowiedzialności, o ogromnej dojrzałości, o tym, że nie wybieracie w życiu drogi na skróty, bo bardzo łatwo jest zająć się zarządzaniem i marketingiem, czy iść na studia sprzedażowe – powiedział minister Adam Niedzielski do studentów pielęgniarstwa I i II roku na PWSZ w Raciborzu tuż przed czepkowaniem.

Czepkowanie to uroczystość, podczas której osoby studiujące pielęgniarstwo oraz położnictwo otrzymują białe czepki i symbolicznie dołączają do grona pielęgniarek. Od tej pory mogą praktykować w placówkach medycznych. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanego zawodu.

Minister mówi, że przypilnuje wynagrodzeń

– Moją rolą będzie pilnowanie tego, aby gratyfikacja finansowa odpowiadała skalą dojrzałości państwa wyboru – dodał minister i przedstawił główne założenie nowej ustawy regulującej wynagrodzenia pielęgniarek i położonych, czyli połączenie wynagrodzenia osób wchodzących do zawodu ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce.

– To oznacza, że wynagrodzenie będzie się zwiększało w każdym roku, w którym wynagrodzenie w gospodarce będzie rosło – zapewnił minister.

Średnia wieku w zawodzie zbliża się do sześćdziesiątki

Czas pandemii pokazał, jak kluczowa jest rola pielęgniarek i położnych w systemie opieki zdrowotnej – kontynuował Adam Niedzielski. Tymczasem średnia wieku w tej grupie zawodowej przekracza 50 lat, a w kolejnych latach będzie zbliżać się do 60. Dlatego tak ważne jest kształcenie nowych kadr. W ostatnich latach w Polsce otwarto 30 nowych kierunków kształcenia pielęgniarek, m.in. w Raciborzu.

– To jest odwrócenie złego trendu, gdy te zasoby kadr malały. Te złe trendy odwracają się, ale nadal jest wiele do zrobienia – powiedział minister Niedzielski, jednocześnie dziękując rektorowi oraz pracownikom PWSZ w Raciborzu zaangażowanym w proces tworzenia oraz akredytacji tego nowego kierunku na raciborskiej uczelni.

– Z punktu widzenia ministra zdrowia i państwa polskiego to jest realna pomoc. To jest przygotowanie na kolejne pandemie. Kolejne, bo musimy się liczyć z tym, że to nie jest ostatnie doświadczenie tego typu w naszym życiu – powiedział w Raciborzu minister Adam Niedzielski.

Sam rektor Paweł Strózik dodał, że pielęgniarstwo na PWSZ w Raciborzu rozwija się dynamicznie. Aktualnie trwa budowa centrum symulacji medycznej. Oddanie do użytku tego obiektu wraz z początkiem nowego roku akademickiego pozwoli na kształcenie pielęgniarek i położnych w pracowniach wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt. – Drugiego takiego centrum nie ma w promieniu 80 kilometrów – podkreślił rektor Strózik.

Zostańcie w Polsce

Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer życzyła studentkom pielęgniarstwa społecznego szacunku i uznania, wdzięczności pacjentów, zdrowia oraz hartu ducha.

– Tylko to się liczy, gdy jesteśmy w stanie dać coś drugiemu człowiekowi. Ten zawód daje tę szansę. Wiem, że mimo wielu ciężkich chwil właśnie w tych momentach moja żona cieszyła się, że jest pielęgniarką. Życzę, abyście tych momentów mieli jak najwięcej – powiedział z kolei prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach Anna Janik przypomniała przyszłym pielęgniarkom, że wchodzą w zawód medyczny, w którego specyfikę wpisane jest ciągłe podnoszenie własnych kwalifikacji. Prosiła pielęgniarki, aby zostały i pracowały w Polsce.

Kto przybył na uroczystość?

W uroczystości czepkowania pielęgniarek kształcących się na PWSZ w Raciborzu uczestniczyli m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski, śląski kurator oświaty Urszula Bauer, starosta raciborski Grzegorz Swoboda, prezydent Raciborza Dariusz Polowy, dyrektor szpitala w Raciborzu Ryszard Rudnik, przedstawiciele organizacji zawodowych oraz związków zawodowych pielęgniarek z regionu.

(ma.w) (żet)


Kształcenie na poziomie XXI wieku

PWSZ w Raciborzu organizuje uroczystość czepkowania od roku 2018. 8 czerwca 2021 w Raciborzu było czepkowanych 57 studentów pielęgniarstwa (I rok – 25 osób, II rok – 32 osoby). Dotychczas PWSZ w Raciborzu wykształciła 31 absolwentów tego kierunku.

Oto jak kształowały się nabory na studia w ostatnich latach:

• 2018 – 2021 – pierwszy rok – 45 studentów, drugi rok – 33 studentów, trzeci rok – 32 studentów

• 2019 – 2022 – pierwszy rok – 50 studentów, drugi rok – 34 studentów

• 2020 – 2023 – pierwszy rok – 37 studentów

W tym roku akademickim uczelnię opuści 32 studentów, którzy uzyskają prawo wykonywania zawodu.

O kierunku pielęgniarstwo i Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu, kształcenie na kierunku pielęgniarstwo rozpoczęła w 2017 roku. Od początku studenci kształceni są w profilu praktycznym, zgodnie ze standardami kształcenia, co w rezultacie przyczyniło się do uzyskania 3-letniej akredytacji Krajowej Rady Szkół Pielęgniarek i Położnych Ministerstwa Zdrowia.

PWSZ w Raciborzu podejmuje obecnie intensywne działania na rzecz uruchomienia studiów magisterskich na tym kierunku.

Uczelnia od nowego roku akademickiego 2021/2022 uruchomi nowoczesne Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej. W MCSM zajęcia dydaktyczne dla kierunku pielęgniarstwo będą realizowane przez wsparcie przeszkolonej kadry dydaktycznej, nowoczesnymi formami symulacyjnymi. Czynności i procedury, które wcześniej studenci ćwiczyli na sobie lub pacjentach, są dzisiaj prowadzone w warunkach wiernej symulacji na maszynach. Postęp techniczny pozwolił osiągnąć poziom wierności symulacji stanu organizmu człowieka. Urządzenia i fantomy są w stanie odwzorować zmieniającą się temperaturę ciała, także procesy życiowe i jednostki chorobowe. Pracując na symulatorze student ma możliwość wielokrotnego powtarzania określonych ćwiczeń i obserwacji bez narażania się na obciążenie psychiczne wynikające z kontaktu z drugim człowiekiem poddanym takiemu procesowi.

(pwsz (ż)