Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (1523) Data wydania: 13.07.21
Czytaj e-gazetę

Prezes Domagalski-Łabędzki wierzy, że Rafako szybko poradzi sobie z powrotem na rynek

Szefowi spółki z Raciborza – Radosławowi Domagalskiemu-Łabędzkiemu zadaliśmy niedawno trzy pytania o będącą w restrukturyzacji niegdysiejszą potęgę polskiej energetyki. Interesowały nas kwestie pracownicze, warunki pandemiczne jak i wspomnienie po najbardziej ostatnio rozpoznawalnym produkcie rafakowców.

– Wraz z pogorszeniem kondycji Rafako zakład w Raciborzu zaczęli opuszczać jego wieloletni pracownicy, szukając zatrudnienia gdzie indziej, bo nie wierzyli w ratunek dla firmy, którą pan kieruje. Czy zarząd próbuje zapobiegać takiemu „upływowi krwi”?

– Zawsze tak się dzieje przy restrukturyzacjach przedsiębiorstw. Oczywiście musimy dbać o pracowników nawet w tych trudnych momentach. Dlatego szukamy nowych nisz w energetyce i stawiamy na rozwijanie kompetencji oraz pozyskiwanie nowych kompetencji. Musi pójść w branżę mocny sygnał, że Rafako wraca na rynek. Gdy taki sygnał nastąpi, wtedy wiara w spółkę, która ma tak bogate tradycje i taką okazałą infrastrukturę oraz taką sieć kooperantów, jaką ma, sądzę, że dosyć szybko sobie poradzi z powrotem na rynek. Ten impuls spowoduje, że pracownicy będą chcieli tu zostać. Ten bolesny proces zwolnień, również grupowych musiał spowodować odejście i utratę pewnych kompetencji, ale to jest cena za przeprowadzenie tak skomplikowanej restrukturyzacji jak nasza.

– Czy trwająca wciąż pandemia w Polsce i na świecie dodatkowo osłabiła Rafako? A może była w jakimś zakresie pomocna?

Przyczyny kłopotów Rafako nie miały związku z pandemią, ale wykorzystaliśmy uproszczone ścieżki prawne, które umożliwiły warunki pandemiczne i pod tym względem można tak przyjąć, że skorzystaliśmy na pandemii. Rafako jest największą spółką będącą w restrukturyzacji tzw. covidowej. To jest wyzwanie, bo to w ogóle najszybsza ścieżka proceduralna jaka zaistniała. Tylko 4 miesiące na zawarcie układu z wierzycielami to tempo nieznane do tej pory rozwiązaniom legislacyjnym, a my w tak dużej skali ten proces zakończyliśmy pozytywnie. Sądzę, że najgorsze już jest za nami.

– W ostatnich latach najgłośniej było o prototypach elektrycznych autobusów z Rafako. Taki pojazd woził przez chwilę pasażerów w raciborskim PK. Czy w spółce nie tęskni się jeszcze za tym projektem?

Ten projekt powstał już za moich czasów pracy dla Grupy Rafako. To był start-up, a te mają to do siebie, że potrzebują długiego czasu i dużych zasobów logistycznych oraz finansowych, żeby rozwinąć je do pełnej komercjalizacji. Rafako nie było w stanie skomercjalizować takiego projektu na dużą skalę więc ta technologia, to know – how będzie teraz materializowane przez ARP agencję rządową. Jest ona wyspecjalizowaną i dużo bardziej zorganizowaną, aby rozwinąć ten projekt. Z tej perspektywy myślę, że Rafako musi się teraz skoncentrować na swoim tzw. core-biznesie. Potrzebuje zredefiniować swój model biznesowy i wpisać w trendy transformacji energetyki, opartej na niskoemisyjnych rozwiązaniach. Chcemy być liderem dekarbonizacji i dostarczać rozwiązania w instalacjach ochrony środowiska, obniżać emisyjność na produkcyjnych blokach węglowych, a także szukać możliwości rozwoju w nowych segmentach energetyki. Mamy sporo przewag konkurencyjnych, sporo do zaoferowania. Wyciągnęliśmy lekcje z przeszłości. Wydaje się bowiem, że Rafako przegapiło moment zmiany regulacyjnej i konsekwencje widzimy w firmie do dziś. Myślę, że nasze zrozumienie rozwoju rynku na dziś jest prawidłowe, dlatego z optymizmem patrzymy w przyszłość.

(pytał ma.w)