Ekonowiny: Nie taki wilk groźny
Temat wilków powraca. Drapieżniki te rzeczywiście coraz częściej pojawiają się w naszych lasach, między innymi na terenie powiatu raciborskiego. Ich powrotowi towarzyszą obawy i fala nie zawsze sprawdzonych informacji. WFOŚiGW w Katowicah pomaga hodowcom, dzięki przekazaniu środków na odstraszacze.
Warto pamiętać, że wilki co do zasady nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla ludzi. Wilk jest zwierzęciem płochliwym i bardzo rzadko podchodzi w pobliże ludzkich zabudowań. Może być widywany na skrajach lasów, szczególnie w okolicy paśników, gdzie zimą ma łatwiejszy dostęp do zwierzyny. Jeśli już zdarzy nam się spotkać wilka w lesie, najlepiej zachować spokój i poczekać, aż wilk po prostu się oddali. Wilk jest gatunkiem ściśle chronionym. Powodem jego ochrony jest rola, jaką pełni on w naszym ekosystemie. Wilk jako drapieżnik skutecznie reguluje liczebność populacji mniejszych zwierząt, również tych, które mogą powodować szkody w uprawach, nie tylko rolnych, ale również leśnych. Dlatego wilk jest uważany za naturalnego sojusznika rolników czy leśników w regulacji populacji saren czy jeleni, a zdarza się, że również bobrów.
Sytuacji, w których wilki zagrażają zwierzętom gospodarskim, można uniknąć. Jest to możliwe dzięki właściwej opiece nad inwentarzem oraz stosowaniu odpowiednich zabezpieczeń. Proste, a skuteczne w użyciu, są fladry (cienkie sznury z przywieszonymi paskami czerwonego, zwiewnego materiału) oraz pastuchy elektryczne, którymi otacza się pastwiska.
W pozyskiwaniu tych urządzeń hodowcy mogą liczyć na wsparcie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. W ubiegłych latach przekazaliśmy właścicielom stad sprzęt, którego zakup został sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Podobne działania będziemy prowadzić dalej. Dzięki kolejnej dotacji, tym razem pozyskanej z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zakupimy i przekażemy hodowcom w sumie 80 zestawów zagród i pastwisk (w tym fladr) oraz 40 zestawów do odstraszania drapieżników. Urządzenia te będą rozdysponowane wśród hodowców w latach 2021 – 2023. W pierwszej kolejności trafią do tych gmin, w których ataki wilków dotąd zdarzały się najczęściej.
Na terenie województwa śląskiego wilki występują najliczniej w górach, w Beskidzie Żywieckim, Małym oraz Śląskim. Jednak obecnie stopniowo osiedlają się także w innych, nizinnych lasach naszego regionu, w tym w lasach lublinieckich i na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej oraz na terenie pożarzyska w Rudach. Co warto podkreślić, liczba potwierdzonych zgłoszeń szkód wyrządzonych przez wilki wśród zwierząt gospodarskich maleje. W 2019 roku napłynęło 31 takich zgłoszeń, w 2020 takich zgłoszeń było 17, a w okresie od stycznia do końca czerwca 2021 r. – ani jednego. Świadczy to o coraz większej świadomości hodowców, jak zabezpieczać swoje stada.
(acz)
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja