Starosta Swoboda, fundacja Gniazdo i stowarzyszenie Zwykłe Załóg Pływadeł zasłużeni dla rozwoju turystyki
Wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki na Jasnej Górze przyniosły trzy nagrody dla osób lub organizacji związanych z ziemią raciborską.
Podczas uroczystości wręczono Dyplomy Marszałka Województwa Śląskiego za zasługi dla Rozwoju Turystyki w roku 2021. W ten sposób samorząd województwa wyróżnia osoby i instytucje, które przyczyniają się do rozwoju turystyki w regionie, promując miejscowe atrakcje, zachęcając tym samym do przyjazdu do województwa śląskiego.
Szczególne świętowanie
– Mówiąc o turystyce, pierwsze o czym myślimy, to organizowanie czasu wolnego, wyjazdy, możliwość spędzenia czasu z rodziną w urokliwym miejscu, gdzieś daleko poza miejskim zgiełkiem. Jednak samo pojęcie turystyki, jej znaczenie sięga znacznie dalej, poza przyjętą definicję. Pamiętajmy, że jest to branża, która według szacunków wytwarza ponad 6 procent polskiego PKB. To jednocześnie setki tysięcy miejsc pracy w tym właśnie sektorze. Wspieranie turystyki jest więc istotne zarówno dla interesu ogólnokrajowego, jak i pojedynczych podmiotów i jednostek. Tegoroczny Światowy Dzień Turystyki można uznać za szczególny. Pamiętamy, jaki pod kątem podróży ze względu na pandemię był rok ubiegły. Branża turystyczna, nie tylko w Polsce, ale niemal przecież w całej Unii Europejskiej znalazła się w niezwykle trudnym położeniu – powiedział podczas uroczystości wicemarszałek Wojciech Kałuża.
Co ma na celu Światowy Dzień Turystyki?
Światowy Dzień Turystyki jest obchodzony rokrocznie, został ustanowiony w 1979 r. przez Światową Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Turystyki. Po raz pierwszy obchodzono go w 1980 roku pod hasłem „Wkład turystyki do zachowania dziedzictwa kulturowego, pokoju i wzajemnego zrozumienia”. Odtąd co roku ma on własne hasło. W roku bieżącym brzmi ono „Turystyka sprzyjająca włączeniu społecznemu”. Celem Dnia jest podnoszenie świadomości co do roli turystyki w społeczności międzynarodowej i pokazanie, jak wpływa ona na wartości społeczne, kulturowe, polityczne i gospodarcze na świecie.
Tegoroczne wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki zorganizowano w sali papieskiej klasztoru oo. paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie.
– Wybór Jasnej Góry wiąże się z powstaniem Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów – wspólnej inicjatywy o. Arnolda Chrapkowskiego, generała zakonu paulinów i Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego. Szlak już niedługo będzie uniwersalnym pod względem dostępności – dostosowanym zarówno do pieszych, jak i zmotoryzowanych i rowerzystów z opisem miejsc, kwerendą historyczną, a nawet infokioskami. Do projektu, obok klasztoru na Jasnej Górze, wpisano także dwie inne perły kultury paulińskiej w regionie – klasztor wraz z Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie oraz klasztor z parafialnym kościołem pw. św. Barbary w Częstochowie – przekazują służby prasowe marszałka.
Podczas imprezy wręczono także nominacje Śląskiej Organizacji Turystycznej do certyfikatów Polskiej Organizacji Turystycznej.
(oprac. mad)
Laureaci związani z Raciborszczyzną
Wśród nagrodzonych znaleźli się:
1. Starosta raciborski Grzegorz Swoboda, w kategorii „Osobowość turystyczna roku” (wyróżnienie główne).
Tak Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego uzasadnia nagrodę: Piastujący stanowisko starosty raciborskiego przyczynia się na co dzień w niebagatelny sposób do promocji nowej marki turystycznej „Krainy Górnej Odry”, w ramach czego m.in. udzielił wsparcia finansowego projektu rejsu jednostki EC0-AWF, która na trasie od Raciborza do Iławy podkreślała turystyczny charakter regionu. Dzięki wsparciu Pana Grzegorza Swobody na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyła się XV edycja Festiwalu Śląskie Smaki.
2. Fundacja Gniazdo w kategorii „Działalność społeczna”.
Uzasadnienie przyznania nagrody: Od momentu powstania Fundacji Gniazdo w 2006 r. jej członkowie dzięki pracy społecznej dokonują wszelkich starań w celu zachowania dziedzictwa kulturowego gminy Rudnik. Poprzez działania Fundacji zabytki takie jak: ruiny pałacu w Sławikowie, ruiny mostu w Grzegorzowicach czy kapliczka w Ponięcicach odzyskują dawny blask, dzięki czemu mają okazję stać się ważnymi punktami na turystycznej mapie „Krainy Górnej Odry” jak i całego województwa.
3. Stowarzyszenie Zwykłe Załóg Pływadeł „Rzeki Dzielą – Odra łączy”, w kategorii „Przedsięwzięcie turystyczne roku” (wyróżnienie główne).
Uzasadnienie przyznania nagrody: Stowarzyszenie jest wieloletnim organizatorem „Pływadeł” – jednej z najbardziej kultowych imprez wodnych Województwa Śląskiego. W tym roku odbyła się XXII edycja tego wydarzenia, podczas której 30 załóg skonstruowanych przez siebie pływadeł, 50 kajakarzy i liczne grono morsów płynąc na liczącej 45 km trasie od Raciborza do Kędzierzyna uczciła 100. Rocznicę III Powstania Śląskiego i Plebiscytu. Pływadła jako impreza integruje od lat w sferze samorządowej i społecznej przedstawicieli dwóch województw – śląskiego i opolskiego. Godnym uwagi jest to, że fenomen wydarzenia stał się jednym z kluczowych elementów kształtujących Festiwal Górnej Odry.