Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (1536) Data wydania: 12.10.21
Czytaj e-gazetę

W Kornicach budują suchy zbiornik. Ma uchronić mieszkańców przed powodziami

– Obiekt jest w fazie wykończenia – mówi Andrzej Wawrzynek, wójt Pietrowic Wielkich. Samorząd inwestycję realizuje wspólnie z firmą Eko-Okna.

Wójt Pietrowic Wielkich twierdzi, że samorząd nie tylko stara się, aby zakład Eko-Okna miał dobre warunki do rozwijania swojej działalności, ale również dba o to, aby obecność pracodawcy najmniej była uciążliwa dla mieszkańców. Wyjaśnia, że stąd potrzeba wbudowania w Kornicach suchego zbiornika.

– Obiekt jest w fazie wykończenia. Z racji deszczy musieliśmy roboty trochę przesunąć, ale myślę, że w ciągu najbliższych tygodni będzie gotowy – mówi wójt. Jak wyjaśnia, zbiornik budowany jest z tyłu wioski, poza zabudowaniami. Ma bezpośrednie dojście do rzeki Psiny (Cyny). Budowany jest na prawie 60 arach. – Oprócz tego Eko-Okna są zobowiązane do wykonania swoich zbiorników pośrednich. Widzimy, jaka rozbudowa jest tego zakładu, jakie powierzchnie są zadaszone i wykostkowane. Kiedy deszcz mocno pada, trzeba tę wodę rozśrodkować, żeby nie stała się zagrożeniem i nie niszczyła dobytku innych – tłumaczy w rozmowie z Nowinami włodarz.

Szacowane koszty zbiornika wójt określa na 200 tys. złotych, przy czym większość finansowana jest przez największego pracodawcę na terenie Raciborszczyzny – firmę Eko-Okna.

Zabezpieczyć mieszkańców

Wójt przypomina, że to już kolejny zbiornik wybudowany na terenie gminy Pietrowice Wielkie. Takie też mieszczą się w Pawłowie. – Wioska teraz dosyć bezpiecznie przechodzi te fale powodziowe – mówi Andrzej Wawrzynek, choć dodaje, że w urzędzie widzą potrzebę wyposażenia miejscowości w dodatkowe dwa zbiorniki, aby było całkowicie bezpiecznie.

Andrzej Wawrzynek widzi sens w realizowaniu takich inwestycji. – Bo staramy się zabezpieczyć naszych mieszkańców, żeby nie ponosili różnego rodzaju szkód. A ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne trzeba myśleć o takich rozwiązaniach. Widzimy, ile jest różnego rodzaju nieszczęść, a nie chcemy, przez to, że gmina się rozwija, powodować niezadowolenia wśród mieszkańców. Staramy się wychodzić naprzeciw i jakoś tak to uporządkować, żeby ta gospodarka na terenie naszej gminy była racjonalna – przyznaje wójt.

Mało drzew

W rozmowie z Nowinami włodarz wskazuje, że kolejnym problemem dla gminy są zadrzewienia, których jest mało. Samorząd stara się z tym walczyć, wykonując rokrocznie nasadzenia. W te działania mocno zaangażowany jest radny powiatowy Szymon Bolik.

Andrzej Wawrzynek podkreśla, że samorząd wspólnie z działaczami, starają się przekonywać mieszkańców, że nasadzenia plus racjonalna gospodarka wodna jest niezwykle ważna. – To jest podkreślane na różnych forach i w pracach ekspertów – zauważa wójt.

Nie możemy żyć na pustyni

Obecnie gmina Pietrowice Wielkie zalesiona jest w około 4 – 5 procentach. Choć nie wszystkie dokonane tam nasadzenia przetrwały. W połowie roku ucierpiały, chociażby drzewa w Krowiarkach. W ramach akcji nasadzeń, którą przeprowadzono tam 22 kwietnia, zasadzono 200 sztuk takich drzew jak: platany, dęby, klony, wiązy i lipy. To także działanie, które zakończyło procedurę scalania gruntów.

Sadzonki przekazało wówczas Nadleśnictwo Rybnik, Danko udostępniło grunty pod nasadzenia, natomiast drzewa sadzili wychowankowie raciborskiego zakładu poprawczego. – Część posadzonych (około 1/4 – przyp. red.) niedawno w szerokim pasie drogowym drzewek została po raz kolejny zwyczajnie zniszczona. Rozwiązań brak. Pozostaje nam więc nadal edukować. Chociaż w tym wypadku nie zdążyliśmy nawet postawić już zaprojektowanych, pięknych tablic – mówił inicjator tej akcji, radny Szymon Bolik.

Jak takie sytuacje komentuje wójt? – Niektórzy ludzie są sceptycznie do tego nastawieni, dlatego staramy się ciągle tłumaczyć. Nie możemy przecież żyć na pustyni.

(mad)