Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (1536) Data wydania: 12.10.21
Czytaj e-gazetę

Inauguracja spotkań prezydenckich. Do Polowego przyszło pięcioro mieszkańców Miedoni

To najmniejsza dzielnica Raciborza, ale na poprzednich wizytach głowy miasta zainteresowanych było znacznie więcej. Nowością tego cyklu spotkań jest rozpoczynanie ich od rozliczenia się ze złożonych poprzednio obietnic.

Prezydent przy przywitaniu zaznaczył, że jesienne rozmowy są okazją do zgłoszenia pomysłów na wydatki w 2022 roku. – Jeszcze się pochylamy nad kwestią budżetu miasta, który będzie uchwalany najszybciej w grudniu – wyjaśnił na początek Dariusz Polowy.

Rozliczenie na początek

Zanim oddano głos przybyłym, żeby przedstawili bolączki dzielnicy, prezydent przypomniał jakie sprawy do załatwienia przekazano mu w Miedoni przed rokiem. Chodziło wtedy m.in. o podtopienia, niewykoszone trawy czy odmulenie rowu.

Żale dotyczyły również braku autobusu miejskiego kursującego z ul. Kwiatowej. Prezydent zaznaczył tu, że prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego Bogdan Gawliczek podejmował próby uruchomienia takiego kursu, ale nie było „stosownej liczby pasażerów, żeby autobus jeździł”. – My możemy dołożyć linię, ale jak nie ma zainteresowania to trudno ją utrzymywać. Po co? – dziwił się włodarz.

Poinformowano, że posuwa się, choć wolno, planowana budowa chodnika przy Kwiatowej na DK 45. Trwają prace projektowe. Brakujące na krajówce przejście dla pieszych ma się pojawić, kiedy powstanie chodnik.

Prezydent przypomniał, że uwagi dotyczyły rzadkiej obecności drogówki do dyscyplinowania piratów drogowych na Kwiatowej. – Kiedy ja przejeżdżałem tędy, to akurat stali – oznajmił D. Polowy.

Stracił na gazie 1000 zł

Starszy mieszkaniec narzekał, że na nowym przyłączu gazowym stracił ponad 1000 zł, gdy gazownicy podłączali do sieci przy ul. Ratajskiego. Dominik Konieczny wyjaśnił mu, że wszystko zrobiono zgodnie ze sztuką i stawka dla tego raciborzanina była wyższa niż zakładano, bo trzeba było dlań wykonać przyłącz o kilka metrów dłuższy.

Przed rokiem pytano też o ekrany dźwiękochłonne przy nowej drodze – obwodnicy. – Inwestor po zakończeniu robót będzie badał natężenie ruchu, poziom hałasu i stosownie do efektów pomiarów podejmie decyzję o ekranach. Taka obserwacja może potrwać przez cały rok – zaznaczył D. Polowy.

Wrócono do przyszłości dworca PKP. Nie ogłoszono jeszcze – mimo planu, że odbędzie się to 16 września – przetargu na jego przebudowę. Jak poinformował wiceprezydent Konieczny, PKP brakuje środków finansowych. – My już podpisaliśmy stosowne porozumienia – wyjaśnił. Jego szef dodał, że Miasto porozumiało się z PKP, żeby dworzec był duży, a nie mały. – Miasto wynajmie część powierzchni w wyremontowanym obiekcie. Możemy je nawet podnająć za zgodą PKP. Żeby tchnąć w dworzec trochę życia – stwierdził Polowy.

Rowerem po ścieżce Strabagu

Jednym z pierwszych zagadnień, z jakimi zwrócili się do prezydenta mieszkańcy był pomysł przejęcia technicznej drogi, którą wykonała firma Strabag na potrzeby budowy obwodnicy. Biegnie od ulicy Piotrowskiej po gruntach prywatnych. Według Józefa Galli (były radny tej kadencji, szefował komisji budżetu), który zgłosił ten postulat drogę tą można byłoby zamienić w ścieżkę rowerową i doprowadzić do ul. Kwiatowej, gdzie przyszły chodnik ma być także trasą dla rowerzystów.

– Byłaby z tego ładna turystyczna ścieżka. Teraz mamy takie „okno transferowe” bo jest ta droga techniczna i nadarza się okazja by wykorzystać sytuację – mówił były samorządowiec.

Wiceprezydent uznał, że spróbuje się temu przyjrzeć, a Dariusz Polowy zapewnił, że Miasto podejmie rozmowy w tej sprawie. Spodziewa się, że łatwiej będzie przekonać właścicieli gruntów do zgody na dzierżawę czy sprzedaż. – To już nie jest sytuacja hipotetyczna, tylko zaistniała. Spytamy czy zaakceptują stan, gdyby już tak zostało z tą drogą – oznajmił D. Polowy.

Wątpliwości zgłosił tu jego zastępca. Zastanawiał się czy to na pewno dobry kanał komunikacyjny? – Czy nie lepiej ulicę Piotrowską poprawić? – głośno myślał. Dla Polowego sytuacja jest korzystna, bo jeśli właściciele ziem są identyfikowalni, a środki finansowe można pozyskać od firmy, która buduje obwodnicę (a musi odtworzyć drogi, które w trakcie budowy zniszczyła).

Zatoczka przy internacie

Włodarz wrócił też do postulatu ułatwienia parkowania przy szkole sportowej i przedszkolu od strony ulicy Kozielskiej. – Wiemy, że problem nadal istnieje. Zajęła się tym była dyrektor ZSOMS i radna Ludmiła Nowacka. – Dalsze ruchy w tej sprawie pozostawiła swemu następcy dyrektorowi Marcinowi Kunickiemu – stwierdził Dariusz Polowy.

Józef Galli zauważył, że nawet straż pożarna nie ma jak parkować przy Kozielskiej, bo chodnik jest stale zastawiony samochodami. Prezydent wyjaśnił, że prowadzono rozmowy, aby wykonać zatoczkę parkingową wykorzystując drogę, która prowadzi na zaplecze placówki, wykorzystać teren przed internatem ZSOMS. Polowy przypomniał, że niełatwe są negocjacje z GDDKiA jeśli chodzi o dokonywanie zmian przy drodze krajowej nr 45.

(ma.w)


Z jakimi problemami zgłosili się do Polowego mieszkańcy Miedoni?

Kiedy ulica Wybrzeżna będzie wyasfaltowana?

W ocenie mieszkańca – przedsiębiorcy 30% drogi jest teraz rozkopane, a trasa ta nigdy nie była remontowana. – Poprzednie rządy raciborskie posypały grys na smołę i nie było tam korytowania. Chodziłem do urzędu, zgłaszałem, ale dosłownie prześwitywała ta droga. Kiedy zrobicie ją normalną drogą? – pytał włodarzy obecnych na spotkaniu.

Przy Wybrzeżnej znajduje się 5 domów, jest tu warsztat mechaniczny, a wkrótce ruszy sklep z drzewkami i kwiatami.

– Dodatkowo jak ludzie jadą z pola, to błoto nawożą na tę ulicę i to błoto wbija się w grys. Trzeba wtedy deszczy ulewnych, żeby oczyściło drogę – narzekał mieszkaniec Wybrzeżnej.

Rację przyznał mu wiceprezydent Konieczny, odpowiedzialny w magistracie za działkę drogową. – Potwierdzam zły stan techniczny Wybrzeżnej, mamy ją w naszym corocznym raporcie drogowym – stwierdził II zastępca Polowego. Zdziwił się, kiedy usłyszał od miejscowego, że straż miejska nazywa Wybrzeżną drogą polną. – Część tej drogi zabrano pod potrzeby budowy obwodnicy. Od ulicy Ratajskiego do zakrętu należy ją wyremontować. Zdecydowanie kwalifikuje się do remontu i celowe byłoby od ostatniej posesji przebić się do ulicy Podmiejskiej – mówił Konieczny.

Mieszkaniec przekonywał, że „w telewizji mówią, że będą dotacje na drogi”, to urząd powinien z tego skorzystać. – Od 90 roku ojciec się dobijał o tę drogę. Ostatnio jak ją robili, to metr w moją posesję mi weszli. Chciałbym żeby ją wytyczyć w końcu tak jak powinno być – narzekał.

Opowiedział jeszcze jak do kościoła ludzie chodzą przez ulicę po błocie i po dziurach. – Jak ktoś rowerem chce przejechać to w błocie się wywróci – usłyszeli zebrani.

Dariusz Polowy zapowiedział, że w przyszłym roku Miasto zajmie się ulicą. – Rozpoznamy kwestie własnościowe. Można zrobić projekt – powiedział prezydent.

– Trzymam za słowo, że w przyszłym roku będzie zrobione – ucieszył się raciborzanin z Miedoni. Zauważył przy okazji, że skoro straż miejska nazywa Wybrzeżną drogą polną, to na Opolszczyźnie takie drogi są wyasfaltowane.

Co zrobić z mikrodziałką kiedy rolnik jest emerytem?

Najstarszy uczestnik rozmów z prezydentem spytał co ma zrobić działką, tak małą, że nie sposób jej uprawiać. Jest mu zbędna, a musi opłacać podatek od nieruchomości. – Gańba żeby coś tam robić. Czy Miasto by jej nie przejęło? Ja już 32 lata pola nie uprawiam – przyznał. Dominik Konieczny poinformował go, że jest możliwość przejęcia gruntu, ale nieodpłatnie. – Rada miasta musi się zgodzić – zaznaczył wiceprezydent.

Dlaczego płacę za wywóz popiołu, choć go nie wystawiam?

W odpowiedzi Dariusz Polowy wyjął z marynarki guziki i rzucił je na ziemię. – Teraz to jest odpad. Za ten odpad odpowiada gmina, stając się jego właścicielem. To jest jej własność. Gmina to wszyscy mieszkańcy. Dzielimy koszt zagospodarowania tych śmieci między wszystkich mieszkańców. Dlatego pan też płaci. Większość raciborzan nie wyrzuca popiołu, ale takie są zasady, że płacimy wszyscy jednakowo. Z drugiej strony możemy dowolną ilość śmieci oddać, ale tylko komunalnych, nie z jakiejś produkcji – wytłumaczył prezydent.

Autobus spod szkoły rusza zanim dzieci z niej wyjdą

Autobusy miejskie odjeżdżają z Kozielskiej do Miedoni 10 minut po dzwonku w szkole. Dzieci nie potrafią zdążyć na autobus do dzielnicy. – Czy to można dopasować? – spytał J. Galli. Prezydent obiecał, że odezwie się doń prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego. – Naświetli panu dlaczego tak się dzieje, albo zrobi tak jak pan proponuje, o ile można to zrobić – stwierdził Polowy.

Czy z ul. Podmiejskiej w stronę Rudnika można wytyczyć ścieżkę rowerową, remontując tamtejszą drogę polną?

Józef Galli sugerował, by zgłosić się z tym projektem do Funduszu Dróg Samorządowych. Od Koniecznego dowiedział się, że uzasadniony jest remont tej drogi. – Sporo namułów tam zostało naniesionych. Ta droga nie nadaje się do cięższego transportu – ocenił.

Woda z pól zamiast rowem płynie wprost do posesji mieszkańca. Problem występuje odkąd wyremontowano ul. Podmiejską.

Jan Galli opowiedział o problemie gospodarza. – Oglądaliśmy kiedy była ulewa, którędy płynie ta woda i ona nie szła rowem – zauważył. Dominik Konieczny przypomniał, że jeszcze będąc radnym powiatowym mówił staroście Winiarskiemu, że remont Podmiejskiej przeprowadzono z wadami. – Rura „trzysetka” nie jest w stanie przejąć tej wody. Albo trzeba utworzyć tam rów, albo położyć dodatkową rurę przynajmniej „sześćsetkę”. Tylko na to potrzebny jest projekt i pozwolenie wodno-prawne, a to potrwa – zaznaczył wiceprezydent. Przypomniał, że jak ktoś zmienił przez swoje działania spływ wód opadowych, że teraz spływa na drogę, a dotąd było inaczej to za to odpowiada.

Sytuację porównano do problemu w Ocicach. Tam przygotowano opracowanie jak zaradzić skutkom nawalnych deszczów. – Wszyscy chcą rozwiązania problemu, ale jak wystąpiliśmy o zgody do Wód Polskich to czekaliśmy ponad rok. Są jeszcze kwestie własnościowe. Niby prosta rzecz, takie przesypanie wału i już rocznicę mamy – skwitował D. Polowy.

Dodał, że w newralgicznych miejscach, gdzie występują problemy z wodą opadową trzeba zrobić bilans tego co się tam dzieje. – Jest jednak gdzieś granica tego, przed czym możemy się zabezpieczyć. Jeśli 30 mm deszczu spadnie w 5 godzin, to tak, ale jak taka ilość spadnie w godzinę to żadna rura tego nie przyjmie. Zrobimy bilans żebyśmy wiedzieli w którym miejscu jesteśmy. I podjęli decyzję, że trzeba pod to zabrać część pola, wygrodzić groblę. To stosunkowo szybko postaram się zrobić – podał na spotkaniu prezydent.

Ulica Podmiejska „brzęczy” i nie daje żyć mieszkańcom.

Już na poprzednich spotkaniach sygnalizowano, że oznakowanie poziome na Podmiejskiej wydaje głośne dźwięki, przy najeżdżaniu nań przez samochody. Konieczny przyznał, że od momentu powstania tej drogi zgłaszano uwagi na ten temat. – Wykonawca zrobił to w wyższym standardzie niż w specyfikacji. Jednak Miasto nie może tu nic zrobić, bo to droga starosty. – Mieszkańcy narzekają, już od Brzeźnicy zaczyna się to brzęczenie. Proszę, żeby władze nie były oderwane od tego problemu, bo to nie w ich gestii. Można pracować nad tym tematem – sugerował Józef Galli.

Czy prezydenci naciskają na urzędników, żeby nie wypłacać dotacji do wymiany pieca?

Ja już miesiąc mam instalację gotową, ale do rozliczenia ciągle czegoś brakuje. Nie dostaję obiecanych pieniędzy. Już wszystko dokładanie posprawdzali. Czy są naciski z góry, że nie mogą mi tego wypłacić?

Dariusz Polowy zapewnił, że nie ma jakichkolwiek nacisków w tej kwestii. Kwota do wypłat jest przyjęta w budżecie miasta, w tym roku wypłacimy. – Dzięki pana informacji sprawdzimy to, może jest gdzieś niepotrzebny zator w urzędzie – wtrącił się Polowy.

Czy nowa sytuacja z podatkami w państwie wpłynie na budżet miasta? Samorządy będą miały niższe wpływy.

Prezydent oznajmił, że nie widzi w tym problemu. – Spokojnie – tonował Polowy.

Mieszkańcy Miedoni potrzebują centrum integracyjnego. Czy jest szansa na utworzenie takowego w dzielnicy

Jak wyjaśnił Józef Galli można je zbudować w miejscu dawnej szkoły. To szlak wycieczek rowerowych. Mógłby to być plac czy wiata. Coś żeby służyło mieszkańcom, coś co powstałoby jak najszybciej, może z budżetu obywatelskiego czy inicjatywy lokalnej?

Prezydent zauważył, że po rozstrzygnięciu tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego planowane jest spotkanie grup inicjatywnych. – Żeby porozmawiać co się udało osiągnąć. Bo już było interwencyjne spotkanie jeszcze w trakcie głosowania by pewne kwestie wyjaśnić. Chcemy wiedzieć czy obecna formuła oddaje ducha tego przedsięwzięcia – poinformował włodarz.

Galli ocenił, że zdecydowanie tak się nie dzieje.

Polowy przyznał, że trzeba rozwiązać problem z dostępem dzielnic do budżetu. Być może ustalone zostaną limity dla projektów.

– Tworzenie dzielnic w mieście, bo one aktualnie istnieją tylko mentalnie, nie administracyjnie, to są koszty do poniesienia. Będzie trzeba utrzymywać rady dzielnic – wyjaśnił prezydent.

Czy Miasto może lobbować o więcej szybkich połączeń kolejowych Racibórz – Katowice? Bo zwykle jedzie się tam 2 godziny.

Dominik Konieczny przytoczył dwa połączenia, gdzie pociąg jedzie godzinę i 12 – 17 minut – o godz. 4.45 i 9.24. W sukurs pospieszył mu prezydent Polowy wskazując, że jeśli pociąg ma zabierać pasażerów z każdej stacji to musi jechać 2 godziny.

– Dla jednych sąsiedztwo drogi krajowej jest uciążliwością, ale dzięki niej odległości do autostrady są akceptowalne. Może poza bieżącym, remontowym czasem – zaznaczył Polowy.

Włodarz podzielił się też informacjami, że Miasto rozmawiało z kolejarzami i ci wskazują na potencjał linii na Kędzierzyn-Koźle. – Według nich jest olbrzymi. Chcą ją „zuploadować” do wyższych standardów, do 130 km/h. Tam postępują prace.

Przy okazji włodarz podał, że można się spodziewać po remoncie dworca i peronów zamknięcia przejazdu kolejowego przy Rafako.

– Nowy odcinek obwodnicy, który powstaje może spowodować inny sposób komunikacji przez Racibórz. Po remoncie planowane jest zwiększenie ruchu na raciborskich torach i ten przejazd na pewno będzie częściej zamykany. Będzie jednak poszerzenie i podwyższenie trzech wiaduktów – przy ul. Piaskowej, Rybnickiej i Eichedorffa – wyjaśnił prezydent Polowy.

Mieszkańcy dowiedzieli się, że obwodnica ma być otwarta w marcu, choć prace mają być sfinalizowane w styczniu. – Już ostatnią warstwę asfaltu kładą. Dostajemy raporty o postępach, jak dotąd oddawano kolejne etapy przed czasem – zakończył Dominik Konieczny.

Spotkanie w Miedoni trwało półtorej godziny.