INSPIRATON: Festiwal Perspektyw Online 2021. Pomagamy ósmoklasistom dobrze wybrać
Promujemy szkolnictwo zawodowe i lokalnych pracodawców. Dzięki Festiwalowi Perspektyw prawie 900 ósmoklasistów z powiatu raciborskiego i okolic zdobyło wiedzę, która już za kilka miesięcy może okazać się bezcenna. 20 i 21 października dowiedzieli się czego i w jakich warunkach można nauczyć się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik”, Liceum Sztuk Plastycznych oraz Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Całość została podana w nowoczesnej formule.
Starosta, wicestarosta i prezydent zapraszają
– Stawiamy na młodzież, stawiamy na rozwój, stawiamy na szkolnictwo zawodowe. Chcemy zaprosić was do współpracy na kolejne lata edukacji. Cieszę się, że możemy w taki sposób pokazać nasze placówki, nasze pracownie – powiedział starosta raciborski Grzegorz Swoboda na wstępie, jednocześnie zachęcając młodzież do zdobycia kwalifikacji potrzebnych na naszym rynku pracy.
– Teraz wybieracie ten kierunek, w którym pójdziecie. Zawsze namawiam do tego, żeby połączyć teorię z praktyką, czyli wybrać kierunki techniczne – powiedział prezydent Raciborza Dariusz Polowy. D. Polowy zwrócił uwagę, że taka ścieżka pozwala na połączenie szkolnej teorii z praktyką na rynku pracy, a jednocześnie nie zamyka drogi na studia. – Życzę wam powodzenia i dobrych wyborów – powiedział uczniom.
Większość ósmoklasistów ma ten sam problem
W studiu Festiwalu Perspektyw gościliśmy również Natalię Kamińską i Dominika Dyrszkę. To uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu. Podczas rozmowy z prowadzącym festiwal Mariuszem Weidnerem (red. nacz. „Nowin Raciborskich”) opowiedzieli ósmoklasistom o tym, jak jeszcze niedawno sami nie wiedzieli, co chcą robić w życiu, a także o tym jak zmieniło się ich życie po wyborze szkoły średniej i jak się odnaleźli w nowym otoczeniu.
– Ósmoklasista jest trochę jak przedszkolak. Co miesiąc nowy pomysł, nowe hobby – powiedziała Natalia. Uczennica stwierdziła, że wybór technikum będzie dobry dla wszystkich osób, które mają pasję. – To kierunkuje, pozwala iść w tym kierunku – dodała.
Dominik przyznał, że idąc do CKZiU nr 1 w Raciborzu nie był pewny, czy dobrze wybrał. – Poszedłem do tej szkoły, bo chciałem zdobyć zawód – powiedział Dominik. Wkrótce przekonał się, że gotowanie jest właśnie tym, co chce robić w życiu. – Moim marzeniem jest posiadanie własnej kawiarni – dodał Dominik.
– Akceptacja, tolerancja różnych poglądów, indywidualizm, możliwość rozwijania swoich pasji – to zalety CKZiU nr 1 w Raciborzu, na które wskazała Natalia w rozmowie z Mariuszem Weidnerem.
CKZiU nr 1 Budowlanka – Gastronomik, czyli szerokie perspektywy
Następnie uczniowie przenieśli się do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu. Świetnie wyposażone pracownie, staże i miesięczne praktyki zagraniczne w ramach unijnego programu, współpraca z dwustoma zakładami pracy – na to wszystko zwrócił uwagę Jacek Kąsek, dyrektor CKZiU nr 1. – Mam nadzieję, że ten spacer po szkole pozwoli wam wybrać kierunek życiowy i zawodowy – powiedział dyrektor.
O poszczególnych kierunkach kształcenia, pracowniach oraz perspektywach zawodowych opowiedzieli uczniowie CKZiU nr 1 oraz nauczyciele. Natalia i Laura zachęcały do wyboru kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych. – Przygotuj się na kulinarne wyzwanie. Takie rzeczy są możliwe tylko w naszych szkolnych pracowniach – powiedziały dziewczęta.
Pracownie gastronomiczne oraz salę żywienia zaprezentował nauczyciel Piotr Piechaczek. – Tutaj zajęcia mają też przyszli kucharze i cukiernicy – powiedział nauczyciel. Absolwenci tych kierunków kształcenia mogą zostać w przyszłości szefami kuchni, specjalistami w zakresie dietetyki, a także przedsiębiorcami.
– Jeśli mierzysz tak wysoko jak Burdż Chalifa, wybierz zawody budowlane – powiedział z kolei Amadeusz. – Zobacz nasze pracownie i zdecyduj, gdzie zbudujesz swoją przyszłość – powiedziała Anna. Po tych słowach widzowie Festiwalu Perspektyw przenieśli się do pracowni materiałów budowlanych oraz murarsko-tynkarskiej. Tutaj w rolę gospodarza wcielił się nauczyciel Piotr Parys, który zaprezentował sprzęt wykorzystywany w trakcie zajęć.
– Podczas nauki uczymy się jak projektować, zakładać i dbać o zieleńce, parki oraz ogrody – powiedziały z kolei Magda i Maja, uczennice kierunku technik architektury krajobrazu. Karolina Kostka-Sczyrba pokazała pracownię, w której uczniowie poznają tajniki projektowania, natomiast Magdalena Masiubańska zaprosiła ósmoklasistów do pracowni, w której odbywają się teoretyczne i praktyczne zajęcia pielęgnacji roślin. – Nasi absolwenci po ukończeniu szkoły mogą podjąć pracę w urzędzie miasta, w zieleni miejskiej, kontynuować naukę na studiach – dodała.
Michał i Oskar to przyszli technicy geodeci. – Wyjazdy w nowe rejony, poznawanie nowych miejsc i ludzi – to zalety pracy w tym fachu, na które wskazali uczniowie. Podkreślili, że bez geodety nie może obejść się żaden plac budowy.
Nauczyciel Franciszek Sztuka zaprezentował ósmoklasistom pracownię geodezyjną. To właśnie w tej nowocześnie wyposażonej pracowni uczniowie uczą się m.in. tworzenia cyfrowych map na podstawie pomiarów, które wykonali wcześniej w terenie.
– Doświadczenie zawodowe, które tu zdobędziesz będzie cenione tak samo w twoim rodzinnym mieście jak i na Bali – zwróciły się do ósmoklasistów Agnieszka i Magda, uczennice CKZiU nr 1 na kierunku technik hotelarstwa.
Nauczycielki Jolanta Skawińska Aleksandra Kalisz zaprezentowały pracownię hotelarską, na którą składają się lada recepcyjna oraz pokój hotelowy. To właśnie tam uczniowie uczą się m.in. obsługi programów używanych w hotelach, umożliwiających m.in.: rezerwację miejsc oraz meldowanie gości.
– Lubisz wiedzieć „co?”, „jak?” i „dlaczego?”. Pomyśl, czy nie chciałbym się tym zajmować zawodowo. Świat kosmetyków, leków i żywności nie może się obyć bez pasjonatów doświadczeń – powiedziały Sandra i Patrycja, uczennice kierunku technik analityk.
Nauczycielka Agnieszka Bombik oprowadziła widzów po świetnie wyposażonej pracowni chemicznej. Zakłady przemysłowe, sanepid, szpital – to z kolei miejsca, w których mogą pracować absolwenci kierunku technik analityk.
Fryzjer to zawód, który zawsze będzie w modzie – powiedziały uczennice Julia i Nicole. – Pamiętajcie, że to nie jest tylko zawód – to pasja, to miłość do włosów, to zadowolenie klientów. Nic nie zastąpi ich uśmiechu, gdy zobaczą piękną fryzurę – powiedziała z kolei Anna Dębczak, nauczycielka.
Do wyboru CKZiU nr 1 w Raciborzu zachęcali również absolwenci tej szkoły:
– Mateusz Stukator – szef kuchni w Gościńcu Zodiak w Rzuchowie
– Magdalena Marcisz – absolwentka architektury krajobrazu oraz studiów we Wrocławiu, aktualnie zajmuje się projektowaniem zieleni wewnętrznej
– Paulina Kubasa – prowadzi własny salon fryzjerski
– Kamil Duda – absolwent technikum budowlanego, obecnie właściciel znanej firmy remontowo-budowlanej.
Ekonomik czyli sześć perspektywicznych kierunków
Następnie Festiwal Perspektyw przeniósł się do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Programy europejskie, wyjazdy na praktyki zagraniczne, nowe pomoce dydaktyczne, świetnie wyposażone pracownie, sukcesy w ogólnopolskich konkursach ekonomiczno-biznesowych – to zalety „Ekonomika”, na które uwagę ósmoklasistów zwrócił dyrektor szkoły Paweł Ptak. – Ekonomik to szkoła, która pozwala się samorealizować – podkreślił.
Podczas wirtualnego spaceru po szkole ósmoklasiści spotkali się z Bartkiem, Patrycją i Amelką, czyli pierwszakami z „Ekonomika”. Uczniowie przyznają, że w wyborze szkoły pomogła im poprzednia edycja imprezy organizowanej przez Nowiny, podczas której poznali m.in. absolwentów szkoły, którzy kontynuowali nauką na studiach lub też odnosili sukcesy jako przedsiębiorcy.
Następnie uczniowie „Ekonomika” opowiedzieli o poszczególnych kierunkach kształcenia. – Projektujemy ulotki, plakaty, wizytówki. Uczymy się obsługi programów graficznych. Projektujemy gadżety reklamowe. Możemy pracować w agencjach reklamowych oraz marketingowych – powiedziały Martyna i Marysia, uczennice kierunku technik organizacji reklamy.
Kuba i Aleksander wskazali na zalety zagranicznych praktyk, do których zaliczyć można zdobywanie doświadczenia, poszerzanie wiedzy, przełamywanie obaw dotyczących odnalezienia się w nowym otoczeniu, rozwijanie umiejętności językowych, a także poznawanie nowych przyjaciół i kultur.
– Na naszym kierunku dowiecie się, jak analizować rynek i negocjować z kontrahentami – powiedzieli Mateusz i Karolina, kształcący się w zawodzie technik handlowiec.
O kierunku technik rachunkowości opowiedziały Kamila i Karolina. – Przygotujemy cię do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Ten zawód daje szerokie spektrum możliwości – powiedziały uczennice, wyjaśniając czego uczą się na zajęciach (statystyka, ekonomia, prawo, obsługa programów magazynowych). Absolwenci tego kierunku mogą założyć własną działalność gospodarczą, a także znaleźć pracę w placówkach budżetowych.
Organizowanie transportu, planowanie tras przewozowych, zawieranie transakcji z klientami – tego wszystkiego musi nauczyć się przyszły technik spedytor. Natomiast logistyk zajmuje się planowaniem, organizowaniem przebiegu towarów od producenta do klienta. O tym jak wygląda nauka na tym kierunku kształcenia opowiedzieli Paweł i Mateusz, przyszyli technicy logistycy.
Widzowie Festiwalu Perspektyw mieli również okazję zobaczyć prezentację przygotowaną przez Karolinę Wolny – uczennicę 4. klasy „Ekonomika”. Pokazała w niej m.in. zaprojektowane przez siebie wizytówki, plakaty, stoisko targowe, stronę internetową, okładkę magazynu, pudełko, koszulkę czy wystawę sklepową.
Szkoła dla tych, których chcą coś osiągnąć
Absolwenci Zespołu Szkół Ekonomicznych również zachęcali ósmoklasistów do wyboru tej szkoły.
Nicola Doszczak powiedziała, że właśnie w „Ekonomiku” zdobyła obszerną wiedzę na temat handlu. To pomogło jej w otwarciu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. – Polecamy szkołę tym, którzy chcą coś w życiu osiągnąć” – powiedziała właścicielka Galla Butiku.
Natalia Wołek to tegoroczna absolwentka „Ekonomika”. Po zdobyciu tytułu technika organizacji reklamy kontynuuje naukę we Wrocławiu. – Liceum albo technikum to czas zawierania nowych znajomości. Chcę was zachęcić do tego, żebyście postawili na siebie, na swoje pasje, na naukę. To zaprocentuje dostaniem się na wymarzone studia – powiedziała Natalia.
Rafał Dominik to właściciel firmy Spago Express. Prowadzi ją od 15 lat. Od niedawna dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczniami „Ekonomika”, gdzie pracuje jako nauczyciel przedmiotów zawodowych. – Wybór szkoły średniej jest bardzo ważny. Wybierając Zespół Szkół Ekonomicznych macie w pakiecie maturę i doświadczenie zawodowe – podkreślił.
Wybrać to, co najważniejsze
– Jestem przekonany, że szkoły, które prezentują się na Festiwalu Perspektyw, zachęcą was do tego, żeby wybrać to, co najważniejsze, szkolnictwo zawodowe – powiedział wicestarosta Marek Kurpis na otwarciu drugiego dnia Festiwalu Perspektyw Online 2021. To impreza skierowana przede wszystkim do uczniów klas ósmych szkół podstawowych. Jej celem jest promocja szkolnictwa zawodowego oraz lokalnego rynku pracy. Drugiego dnia Festiwalu Perspektyw ósmoklasiści mogli przekonać się, jak wyglądają Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Raciborzu.
W studio Festiwalu Perspektyw gościli uczniowie „Mechanika” Grzegorz Klon oraz Paulina Węgrzyn. W rozmowie z Mariuszem Weidnerem opowiedzieli o tym, jak podjęli decyzję o wyborze tej szkoły, co ich zaskoczyło na miejscu i jakie mają plany na przyszłość. – Bałam się, że będzie ciężko, że jestem dziewczyną, że nie będę miała z kim rozmawiać, ale odnalazłam się tutaj, trafiłam na świetne osoby w klasie. To jest świetna szkoła, świetni nauczyciele, naprawdę nie ma się czego bać – powiedziała Paulina, której pasją jest programowanie robotów.
– W ostatniej klasie (szkoły podstawowej – red.) jest mętlik w głowie. Nie wiemy, czy wybrać technikum czy liceum. W technikum są przedmioty zawodowe i nie do końca wiemy, czy sobie z nimi poradzimy – powiedział z kolei Grzegorz i zaznaczył, że w „Mechaniku” wiedza i umiejętności przychodzą naturalnie. Radził swoim młodszym kolegom, aby przy wyborze szkoły nie kierowali się opinią znajomych. – Trzeba iść za głosem serca. Za tym co lubimy robić – podkreślił.
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik”
– Mam nadzieję, że wizyta w CKZiU nr 2 pozwoli wam powzięcie właściwych decyzji związanych z wyborem kolejnego etapu kształcenia – powiedział dyrektor tej szkoły Sławomir Janowski. Wyjazdy i wymiany zagraniczne, praktyki zawodowe u renomowanych pracodawców, sukcesy uczniów w ogólnopolskich konkursach – to mocne strony „Mechanika”, na które uwagę uczniów zwrócił dyrektor Janowski. – U nas można rozwijać się wszechstronnie. Nie tylko samą nauką żyjemy – podkreślił dyrektor.
Po wyjściu z gabinetu dyrektora widzowie Festiwalu Perspektyw przenieśli się do jednej z sal, gdzie spotkali się z uczennicami Natalią i Sonią. – Pewnie zastanawiacie się, skąd wzięły się dziewczyny w „Mechaniku”? Przyszłyśmy tutaj z myślą o naszej przyszłości. W zeszłym roku widziałyśmy Festiwal Perspektyw. Dzięki niemu zrozumiałyśmy, co naprawdę chcemy robić i dlatego przyszłyśmy do tej szkoły – powiedziały dziewczęta, które naukę w CKZiU nr 2 rozpoczęły we wrześniu tego roku.
Kolejne przystanki Festiwalu Perspektyw Online to pracownie zawodowe w „Mechaniku”. Po pracowni informatycznej oprowadził nauczyciel Andrzej Surma. – Uczymy się tu głównie przedmiotów związanych z informatyką. Ta wiedza jest przydatna w życiu codziennym. Jak zepsuje ci się komputer, to sam go sobie naprawisz. No i kaska w tym fachu też jest niezła – powiedział z kolei Kuba, uczeń klasy o profilu technik informatyk.
Pracownia OZE to domena nauczyciela Janusza Matyi. – Uczymy się wykorzystania urządzeń energetyki odnawialnej. Pracownia jest wyposażona dostatecznie. W cyklu pięcioletnim kształcimy monterów i serwisantów instalacji OZE – powiedział nauczyciel.
Ciekawie było również w pracowni obrabiarek sterowanych numerycznie. Uczeń Daniel pokazał detal w trzech wersjach – fizycznej, projektowej oraz w języku maszyny. Właśnie tego uczy ich nauczyciel Marek Kotwica.
Kolejny przystanek to pracownia montażu mechanicznego. – Pracownia jest wyposażona w podstawowy sprzęt i narzędzia pomiarowe – powiedział nauczyciel Damian Raida. Następnie uczniowie „Mechanika” przedstawili ćwiczenia, które przygotowują do zawodu technika mechanika oraz technika mechatronika, m.in. mierzenie twardości metalu, pomiary średnic wałka wieloosiowego, obserwacje przy użyciu mikroskopu pomiarowego.
Uczeń Piotr Krauze opowiedział o tym, czego on i jego koledzy uczą się w pracowni obróbki skrawaniem. – Dostajemy instrukcję, zapoznajemy się z elementem, który mamy wykonać i próbujemy go odwzorować. Musimy wszystko wymierzyć i wyliczyć. Nauczyciele wyjaśniają nam wszystko, czego nie wiemy. Uczą nas od podstaw – powiedział Piotrek.
Marcin Doczumiński oprowadził ósmoklasistów po pracowni instalacji i maszyn elektrycznych. Opowiedział również o tym, czym zajmują się uczniowie w wolnym czasie. – Wykonujemy projekty cadowskie, czyli modelowanie trójwymiarowe, które później przenosimy na drukarkę 3d. Zaprojektowane i wydrukowane elementy mogą być wykorzystane później jako obudowy do robotów i innych urządzeń, które konstruują uczniowie – powiedział M. Doczumiński.
Pracownia elektroniki to królestwo Marka Gieronia. Nauczyciel potrafi z pasją przekazać wiedzę teoretyczną, którą później uczniowie przekuwają w praktykę. Na wyposażeniu pracowni jest m.in. oscyloskop. To właśnie na nim uczniowie „Mechanika” wykonują różne ćwiczenia, m.in. charakterystykę diody Zenera.
Liceum Sztuk Plastycznych
Następnie Festiwal Perspektyw przeniósł się do Liceum Sztuk Plastycznych. Choć „plastyk” ma zaledwie dziesięć lat, już teraz może pochwalić się wielkimi sukcesami swoich uczniów na ogólnopolskich konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Szkoła wchodzi w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu. – Kształcimy w kierunkach techniki graficzne oraz fotografia i film. Młodzież uczy się podstawowych umiejętności by uzyskać tytuł plastyka – powiedziała Marzena Kacprowicz, dyrektor ZSO nr 1 w Raciborzu.
Wymiany zagraniczne, znakomicie wyposażone pracownie, świetna kadra – to kolejne zalety szkoły, na które zwróciła uwagę uczniów dyrektor Kacprowicz.
Do wyboru Liceum Sztuk Plastycznych namawiali ósmoklasistów uczniowie tej szkoły. – Nauczyciele reprezentują indywidualne podejście do ucznia, mamy świetnie wyposażone pracownie – powiedziała uczennica Maja. – Jeszcze wszystko przede mną, jednak już teraz mogę stwierdzić, że ta szkoła była naprawdę dobrym wyborem. Mamy mnóstwo możliwości. W pracowniach rozwijamy się artystycznie, możemy zrobić dyplom, a do tego mieć maturę. Liceum Sztuk Plastycznych daje pełen wachlarz opcji – dodała Julia, koleżanka Mai.
Nauczycielka Agnieszka Orlik oprowadziła widzów po pracowni fotografii. To właśnie tutaj uczniowie poznają techniki oraz technologię tworzenia klasycznego oraz cyfrowego obrazu fotograficznego. – Staramy się podejmować różnorodne tematy, zaczynając od krajobrazu, przez portret po indywidualne projekty – powiedziała i zapewniła, że absolwenci LSP są gruntownie przygotowani do pracy zawodowej lub kontynuowania nauki na poziomie akademickim.
Uczennica Karolina Szymiczek pokazała, czego można nauczyć się w pracowni grafiki warsztatowej. Kolejne przystanki to m.in. pracownia rysunku i malarstwa, pracownia historii sztuki, pracownia podstaw projektowania graficznego oraz pracownia rzeźbiarska. – Uczymy kreatywnego myślenia i przekształcania idei w projekty. Pracujemy na oprogramowaniu Adobe Photoshop, Adobe Ilustrator, Adobe Indesign – powiedziała nauczycielka Agnieszka Białas o tym, co dzieje się w pracowni projektowania graficznego. – Na zajęciach korzystamy z pomocy multimedialnych. Często prowadzimy też lekcje poza murami szkoły – na wycieczkach dydaktycznych, w muzeach. Te zajęcia nigdy nie są nudne – zapewniła ósmoklasistów nauczycielka historii sztuki Katarzyna Kwiotek.
Absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych jest Dominika Plaszewska. – Aktualnie pracuję jako grafik w agencji reklamowej Art Group. Liceum na pewno mocno rozwinęło moje umiejętności manualne oraz kreatywność. Poznałam mnóstwo ludzi. Licealne prace pozwoliły mi zbudować portfolio, dzięki któremu od razu zdobyłam pracę – powiedziała absolwentka LSP, która zaprojektowała m.in. logo gminy Rudnik oraz mural dla Jastrzębia-Zdroju.
Konkurs za nagrodami
Na koniec uczestnicy Festiwalu Perspektyw wzięli udział w konkursie online, który zorganizowaliśmy za pośrednictwem platformy Kahoot. Odpowiadając na szereg pytań dotyczących kształcenia zawodowego wygrali atrakcyjne nagrody dla szkół, klas oraz indywidualne. Wyniki wkrótce.
(żet)
Jak wygląda praca w największej firmie regionu?
Partnerem Festiwalu Perspektyw jest firma Eko-Okna SA. W trakcie wydarzenia uczniowie mogli zajrzeć do działu transportu firmy, którym zarządza Łukasz Solich.
Adam Sosna jest specjalistą ds. IT w Eko-Oknach. To właśnie pracownicy tego działu zarządzają sprzętem komputerowym, a także zajmują się tworzeniem aplikacji na potrzeby firmy oraz montażem infrastruktury technicznej.
W takiej firmie jak Eko-Okna rozbudowany jest również dział elektroniczny, który zajmuje się utrzymaniem ruchu. – Dzisiejszy postęp techniczny powoduje, że potrzebujemy specjalistów – powiedział Piotr Kirylak z Eko-Okien SA, zachęcając do odbycia praktyk zawodowych oraz podjęcia pracy elektryków, mechaników, mechatroników oraz automatyków.
Ostróg NET, Rafamet i Concept Automatic
Absolwentem „Mechanika” jest Maciej Musioł, właściciel firmy Ostróg NET. – W szkole nabyłem dużo umiejętności praktycznych i teoretycznych, które pozwalają mi prowadzić własną działalność w firmie Ostróg NET. Dostarczamy internet na terenie całego powiatu raciborskiego. Z całego serca polecam raciborski „Mechanik” – powiedział przedsiębiorca do uczniów.
Kolejny przystanek Festiwalu Perspektyw Online to Rafamet SA. Firma jest producentem specjalistycznych obrabiarek, głównie dla kolejnictwa. Jej siedziba znajduje się w Kuźni Raciborskiej, ale produkowane tu maszyny znajdują odbiorców na całym świecie. Uczniowie „Mechanika” mają możliwość odbywania praktyk w Rafamecie. Paweł Rutowski jest opiekunem praktykantów w dziale obróbki, natomiast Sławomir Najwer pokazuje uczniom na czym polega praca w dziale montażu.
– Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się troszkę ubrudzić i zmęczyć, zobaczyć jak wygląda prawdziwa praca przy maszynach. Nauczyciele się u nas fachów poszukiwanych i dobrze opłacanych – powiedział Piotr Rutowski.
– Na dziale montażu remontujemy maszyny. Nabywam tu wiedzę, która przyda się do egzaminów zawodowych i w dalszej pracy – powiedział Piotr Załubski, jeden z praktykantów.
Uczniowie „Mechanika” praktykują również w firmie Concept Automatic. Właścicielem przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją automatów sprzedających jest Jarosław Regent. Pracuje tu Grzegorz Wójcik, absolwent „Mechanika” na kierunku technik mechatronik. – Kierunek mechatroniczny pozwala poznać wiele dziedzin – elektryka, elektronika, podstawy mechaniki. Ja odnalazłem się w projektowaniu w cadzie – czuję się w tym jak ryba w wodzie. To piękny kierunek, a szkoła jest jeszcze lepsza – powiedział Grzegorz Wójcik.