Zapytaj prawnika: Co w przypadku śmierci strony postępowania sądowego?
Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.
Sprawy sądowe czasami trwają długo. Stronami są osoby w różnym wieku, także podeszłym. Co stanie się ze sprawą gdy w trakcie postępowania umrze któraś ze stron?
Sąd nie może w takiej sytuacji prowadzić dalej postępowania. Każda ze stron musi bowiem mieć zapewnioną możliwość brania udziału w sprawie, uczestnictwa na rozprawie, odbioru i składania pism procesowych. W takiej sytuacji więc sąd zawiesi postępowanie. Zrobi to z urzędu, gdy tylko poweźmie o wiedzę o śmierci strony. Takie zawieszenie ma skutek od chwili śmierci strony. Oznacza to, że jeśli po śmierci strony sąd (nie mając jeszcze wiedzy o jej śmierci) wydał jakieś orzeczenia to sąd, z urzędu, je uchyli, chyba że nastąpiły one po zamknięciu rozprawy. Na czym polega zawieszenie? To stan podczas którego sąd nie podejmuje żadnych czynności z wyjątkiem tych, które mają na celu podjęcie postępowania albo zabezpieczenie powództwa lub dowodu.
Co więc ze sprawą? Czy jest jakaś graniczna data do kiedy sprawa może być zawieszona? Tak. Ustawodawca przyjął okres czasu pozwalający na przeprowadzenie niezbędnych spraw spadkowych, po upływie którego umorzy zawieszone postępowanie. Jeśli postępowanie zostało zawieszone z powodu śmierci strony, to po upływie 5 lat od daty postanowienia o zawieszeniu postępowania z tej przyczyny sąd to postępowanie umorzy.