Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (1551) Data wydania: 25.01.22
Czytaj e-gazetę

Krótsza kwarantanna i darmowe testy w aptekach

Oto, jak wygląda nowa strategia walki z epidemią COVID-19 w Polsce.

Trzy punkty

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili na konferencji prasowej nowe założenia walki z epidemią COVID-19 w Polsce:

– skrócenie kwarantanny do 7 dni – od 24 stycznia, wprowadzenie tego rozwiązania opiera się na doświadczeniach innych państw w Europie (minister zdrowia nie sprecyzował, czy skrócenie kwarantanny obejmie również te osoby, które już znajdują się na kwarantannie),

– powszechne testowanie w aptekach – najpóźniej od początku lutego, każda osoba będzie mogła poddać się testowi po wypełnieniu specjalnego kwestionariusza, w aptekach będą wykonywane testy antygenowe, testowanie będzie odbywać się w tych aptekach, które są – przygotowane do tego infrastrukturalnie (np. w tych, które uczestniczą obecnie w akcji szczepień)

– nowy standard prowadzenia pacjenta – pacjenci powyżej 60. roku życia będą mieli prawo do bezpośredniej wizyty lekarskiej w ciągu 48 godzin od otrzymania pozytywnego wyniku testu, np. poprzez wizytę lekarza w domu pacjenta.

Jaka będzie kolejna fala?

Minister Niedzielski powiedział, że obecnie system opieki zdrowotnej dysponuje 30 tys. łóżek dla pacjentów covidowych. Apogeum kolejnej fali zakażeń ma nadejść w połowie lutego lub na przełomie lutego i marca.

Dzienna liczba zakażeń może się wtedy wahać w przedziale od 60 – 70 do 140 tys. Przy takim obrocie spraw resort zdrowia zwiększy liczbę łóżek dla pacjentów covidowych do 40 tys., a jeśli będzie taka potrzeba, to nawet do 60 tys. i więcej.

– Ale to są scenariusze katastroficzne, które oznaczają konieczność przełożenia wszystkich sił i zasobów na leczenie covidu – podkreślił A. Niedzielski.

(ż)