Uczelnia zmierza w stronę akademii
12 lipca w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbyło się uroczyste podsumowanie najważniejszych wydarzeń w roku akademickim 2021/2022.
Pracę uczelni w mijającym roku akademickim omówił rektor dr Paweł Strózik. Wskazał na znaczące wydarzenia o pionierskim charakterze, jak konferencje naukowe i popularnonaukowe, oddanie do użytku nowych obiektów i ciągłą modernizację bazy uczelnianej. Mówił też o integracji środowiska akademickiego z otoczeniem społeczno-gospodarczym, kulturalnym i sportowym. Podpisano kolejne umowy o współpracy z podmiotami zewnętrznymi.
Senator Gawęda odwiedziła uczelnię we wrześniu 2021 r. Miała wówczas okazję zobaczyć skalę zmian: zmodernizowane sale wykładowe, laboratoria czy bibliotekę. Jako jedna z pierwszych zobaczyła wnętrza będącego w budowie Centrum Symulacji Medycznej. W czerwcu pokazano jej Centrum Digitalizacji – nowoczesne studio telewizyjne, świeżo oddane do użytku.
Wsparcie w rozwoju
Podczas spotkania podkreślano wsparcie parlamentarzystów w realizacji przedsięwzięć o charakterze legislacyjnym (np. zmiana nazwy na Akademię Nauk Stosowanych) czy rozwojowym (uzyskanie zgody na utworzenie nowych kierunków magisterskich). 18 maja z inicjatywy senator Gawędy odbyło się spotkanie rektora z ministrem Wojciechem Murdzkiem w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Omawiano sprawy dotyczące raciborskiej Alma Mater, jej sytuacji obecnej oraz kierunku rozwoju. Podczas spotkania uzyskano aktualną, pozytywną informację na temat zmiany nazwy PWSZ.
Stała obecność
– Istotnym faktem w postrzeganiu uczelni w środowisku jest zainteresowanie ze strony parlamentarzystów oraz ich obecność w ważnych wydarzeniach środowiska akademickiego. Warto podkreślić, że w minionym roku akademickim przedstawiciele Sejmu i Senatu byli częstymi gośćmi w murach PWSZ i – poza wizytami i spotkaniami o charakterze roboczym – swoją obecnością uświetniali uroczystości i wydarzenia oficjalne – przekazują z PWSZ.
Wyzwania, plany
Podczas spotkania nie zabrakło wątków dotyczących przyszłości. Rektor zreferował najważniejsze plany strategiczne, organizacyjne i gospodarcze, wskazując na realizowane obecnie i przyszłe inwestycje oraz przedsięwzięcia. Dużo uwagi poświęcono zagadnieniu przeciwdziałania niekorzystnym zjawiskom społecznym czy gospodarczym oraz roli uczelni i jej wpływu na umacnianie miasta Raciborza.
– Szersza perspektywa widzenia, z poziomu zarządzania państwem, a nawet tworzenia prawa, jaką posiadają parlamentarzyści, jest pomocna w przeniesieniu i antycypowaniu pewnych zjawisk na gruncie lokalnym. To daje podstawę do lepszych decyzji o charakterze strategicznym w Uczelni – mówił rektor dr Paweł Strózik.
(ma.w)