Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 14 (1613) Data wydania: 04.04.23
Czytaj e-gazetę

W gminie Rudnik powstanie centrum szkoleniowe i edukacyjne dla rolników?

– Skarb Państwa na terenie gminy Rudnik posiada bogate zasoby nieruchomości, które idealnie wpisują się w możliwość utworzenia regionalnego centrum szkoleniowego, które swoim zasięgiem może objąć zarówno woj. śląskie jak i opolskie – podkreśla wicewójt Tomasz Kruppa. Gdzie mogłoby powstać?

Urząd Gminy w Rudniku opracowuje koncepcję zagospodarowania gruntów i nieruchomości pochodzących ze zlikwidowanego Kombinatu Państwowych Gospodarstw Rolnych w Raciborzu. Wicewójt Kruppa wskazuje, że nieruchomości, które obecnie pozostają w zasobie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, posiadają doskonałe zaplecze do prowadzenia edukacji nie tylko o charakterze teoretycznym, ale przede wszystkim mają dogodne warunki prowadzenia edukacji o charakterze praktycznym. Wójt Piotr Rybka zaznacza z kolei, że „w ramach opieki i ratowania zabytków będących na terenie gminy Rudnik obowiązek ten realizuje, gdyż należy to do zadań własnych gminy”.

Szczegóły planu ujawniono po spotkaniu roboczym z senator Ewą Gawędą, do której urzędnicy zwrócili się, aby wsparła ich działania na szczeblu ministerialnym. Głównie chodzi o ratowanie zabytków na terenie gminy. W ramach wizyty odwiedzono Strzybnik (tam wizytowano spichlerz i budynki gospodarcze) oraz Szonowice (odwiedzono pałacyk i park). Ten drugi obiekt od 2019 roku samorząd chce bezpłatnie przejąć od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. A także, jak wyjaśniono, lobbuje, aby utworzyć tam np. siedziby Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Izby Rolnej Powiatu Raciborskiego, Centrum Szkoleniowego Sztuki i Techniki Agrarnej lub Szkoły Rolniczej obejmującej swym zasięgiem zarówno województwo śląskie jak i opolskie.

– W skład kompleksu Szonowice V wchodzą aż 34 środki trwałe (pałacyk z XIX w. oraz park przypałacowy, budynki gospodarcze, magazyny i warsztaty – przyp. red.) – wyliczają w gminie, powołując się na opracowanie KOWR-u. A poza nimi także grunty orne, co do których miejscowy samorząd nie ma planów. – W chwili obecnej projekt KOWR-u przewiduje dzierżawę gruntu ornego wraz z nieruchomościami wchodzącymi w skład tzw. kompleksu, co naraża w większości przypadków przyszłego dzierżawcę na koszty utrzymania i remontów tych budynków, zwłaszcza tych wpisanych w rejestr zabytków. Celem gminy jest, aby grunty orne kompleksu Szonowice V zostały po akceptacji ministerstwa i KOWR-u wyodrębnione i udostępnione rolnikom pod dzierżawę, zaś budynki, w tym pałac przeznaczone na użyteczność publiczną związaną z edukacją rolników – dowiadujemy się.

W gminie przygotowano zarys koncepcyjny zagospodarowania nieruchomości Skarbu Państwa, które odwiedzono z senator Gawędą. To w tym dokumencie wicewójt Tomasz Kruppa wspomina o centrum szkoleniowym i edukacyjnym. Podkreśla, że należy podnosić świadomość obywatelską w sektorze produkcji rolnej i spożywczej. Wcześniej nadmienia, że samorządy wiejskie mają dobrej jakości grunty, ale borykają się ze spadkiem wpływów z podatków od nieruchomości rolnej. Aby rekompensować straty, niektóre gminy szukają inwestorów z sektora przemysłowego i wykorzystują do tego grunty o dobrej jakości, co prowadzi do niewydolności w produkcji żywności, zmniejszenia konkurencyjności na rynku i uzależnienia się od dostaw z zagranicy.

Propozycja gminy dla Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma na celu zintegrowany rozwój lokalnego rolnictwa oraz firm wspierających producentów rolnych, poprzez stabilizację rynku usług i produktów. Koncepcja, jak przekonuje wicewójt, może pomóc gminom wiejskim w konkurowaniu z gminami posiadającymi większe zasoby inwestycyjne poprzez rozwój sektora produkcji przemysłu spożywczego. Stwierdza, że wprowadzenie mechanizmu rekompensowania strat z tytułu utraty dobrych gleb na rzecz terenów inwestycyjnych i dotowanie produkcji rolniczej może stanowić dalszą stymulację rozwoju gmin wiejskich.

(mad)