Śląskie kuratorium przeciwne likwidacji szkoły w Samborowicach. Jakie kroki podejmie gmina?
Szkoła Podstawowa w Samborowicach nie zostanie zlikwidowana, przynajmniej na razie. To pokłosie decyzji śląskiego kuratorium oświaty, które orzekło na niekorzyść urzędu i większości rady. Powody do radości mają natomiast w wiosce, bo to postanowienie było dla nich ostatnią deską ratunku.
Wójt Wawrzynek: rozważymy dalsze kroki prawne
Decyzja kuratorium dotarła do Urzędu Gminy w Pietrowicach Wielkich w poniedziałek 27 marca. – Zostaną rozważone dalsze kroki prawne – komentuje krótko wójt Andrzej Wawrzynek. To decyzja odwrotna do tej, którą mogliby sobie wymarzyć w miejscowym urzędzie. Oznacza jedno: placówka najpewniej będzie funkcjonowała w dotychczasowej formie w nadchodzącym roku szkolnym. Co będzie dalej? To pokaże czas. Kiedy rozważano tę kwestę jeszcze przed podjęciem uchwały rady, wójt odpowiadał, że jeśli tak się stanie, to w gminie na nowo będą analizować temat.
Radna Gawlica: jestem podbudowana
– Jestem niezmiernie wdzięczna, że osoby, które nie znają tak dokładnie naszej placówki, podjęły taką decyzję. I uwzględniły to, jaką wartość przedstawia nasza szkoła – cieszy się Ilona Gawlica, radna z Samborowic, będąca zawodowo związana z tą placówką. Odetchnął także sołtys Adrian Niewiera, który w decyzji kuratorium widział ostatnią deskę ratunku. To dwóch społeczników, którzy stanęli na czele grupy walczącej o miejscową szkołę. – Jestem podbudowana – dodaje radna.
Przewodniczący Bajak: zbytnio bym się nie cieszył
Piotr Bajak mówi, że nie cieszyłby się zbytnio z uzasadnienia decyzji kuratora. – Sugeruje parę rzeczy, które na pewno się nie spodobają mieszkańcom i nauczycielom z Samborowic. To, że ta jednostka zostanie na ten 2023 rok (szkolny – przyp. red.) okej, bardzo prawdopodobne, że tak będzie. Ale też uzasadnienie kuratora nie jest wcale... Powiem tak, gdybym był rodzicem, który ma dziecko w tej szkole, to bym się poważnie zastanowił – komentuje (dla porządku dodajmy, że radny głosował za likwidacją placówki). Te słowa obruszają wiceprzewodniczącą Gawlicę. – Proszę nie sugerować – zwraca się do szefa pietrowickiej rady. – Ja niczego nie sugeruję – odpiera, mówiąc, że posiłkuje się tylko słowami, które wyczytał z uzasadnienia. Zwraca uwagę, że w tej decyzji nie znajduje się nic o kwestii finansów, co przy decyzji o jej likwidacji podnoszono jako powód. Są za to, jak relacjonuje, wskazówki, jak samorząd powinien taką placówkę prowadzić i jakie ma możliwości jeżeli chodzi o oszczędności. Co konkretnie napisano w dokumencie? Nowiny zwróciły się do urzędu z wnioskiem o udostępnienie decyzji kuratora wraz z uzasadnieniem.
Dlaczego gmina chce likwidacji szkoły w Samborowicach?
W gminie tłumaczyli, że ten kierunek został obrany wskutek niżu demograficznego, który dotyka także Samborowic (wyliczano, że uczęszcza tam 38 dzieci).
Wójt Andrzej Wawrzynek podawał, że roczny koszt utrzymania jednego dziecka w samborowickiej szkole, w związku z małą liczbą, przekroczył już 30 tys. złotych. Zaś w pietrowickiej placówce wynosi ponad połowę mniej – 14 tys. złotych. Dodał, że do gminnego skarbca wpadło w 2022 roku 7,2 mln subwencji, a samorząd na utrzymanie gminnej oświaty musi dołożyć 5 mln złotych. – Są pewne granice, których nie można przekraczać, dlatego wystąpiłem z wnioskiem o likwidację. Nie dlatego, żeby was skrzywdzić, ale te koszty będą ciągle rosły – rozkładał ręce na spotkaniu, które zorganizowano w przeddzień obrad, na których decydowano o przyszłości placówki. I to właśnie dzień później radni większością głosów opowiedzieli się za likwidacją szkoły.
Na obradach sołtys Niewiera już mówił, że ma nadzieję, że placówkę da się jeszcze uratować. Stwierdził jednak, że jeśli faktycznie dojdzie do likwidacji szkoły (przedszkole będące w strukturach ZSP miało zostać), przegrani będą wszyscy. Wskazywał, że rodzice z Samborowic nie będą wysyłać swoich pociech do szkoły w Pietrowicach Wielkich, ale łatwiej będzie im korzystać z placówek w Raciborzu, chociażby ze względu na dojazd do pracy. Podkreślał, że straci więc na tym nie tylko sołectwo, ale cała gmina, bo wraz z tą decyzją, samorząd utraci subwencję na poszczególne pociechy. Uważa nawet, że ta decyzja może przyspieszyć likwidację szkół w: Krowiarkach i Pawłowie.
(mad)