Zapytaj prawnika. Dlaczego warto zaczekać z kupnem pierwszego mieszkania do września?
Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.
Kupno mieszkania to nie tylko obowiązek zapłaty ceny ale także innych opłat, m.in. taksy notarialnej, podatku od czynności cywilnoprawnych, opłat dotyczących wpisu do księgi wieczystej itp.
Najnowsza zmiana ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, która wejdzie w życie 31 sierpnia 2023 r. zwalnia od podatku od czynności cywilnoprawnych sprzedaż, której przedmiotem jest prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia Co to oznacza? Najprościej mówiąc, że osoba fizyczna, która kupuje swoje pierwsze mieszkanie jest zwolniona od obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od tej transakcji. Warunkiem jest to, że w dacie umowy sprzedaży ani przed nią osobie tej nie przysługiwały w/w prawa lub udział w nich. Wyjątkiem jest udział nabyty w drodze dziedziczenia, którego wysokość nie przekracza 50%.
Czy warto skorzystać z tej zmiany? Aby odpowiedzieć wystarczy policzyć. Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych przy umowie sprzedaży to 2% wartości nabywanego prawa. Jeśli więc mieszkanie jest warte 250 tysięcy zł to wydatek związany z zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi 5 tysięcy zł.