Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (1637) Data wydania: 19.09.23
Czytaj e-gazetę

91-latka pomogła w ujęciu dwóch Polaków i obywatela Tadżykistanu oszukujących metodą na wnuczka

91-latka przechytrzyła oszustów. Nie dała się zmanipulować, nie uwierzyła w historyjkę, którą próbowali jej sprzedać. Do sprawy podeszła jak prawdziwa bohaterka. Dzięki niej policjanci zatrzymali przestępców na gorącym uczynku.

To historia z happy endem

Starsza pani nie uległa manipulacji oszustów, a dzięki jej zdecydowanej reakcji prawdziwi policjanci zatrzymali fałszywych.

Wielokrotnie przekazywaliśmy naszym Czytelnikom informacje o schematach działania oszustów, właśnie po to, by każdy mógł rozpoznać podobną sytuację i wiedzieć, jak zareagować. Zdarzenia te nie należą do rzadkości. Oszuści, najczęściej dzwoniąc, podają się za różnego rodzaju funkcjonariuszy, urzędników, bankowców, lekarzy itp., przedstawiają emocjonalną opowieść, która wprowadza rozmówcę w silny stres, a następnie proszą, by przekazać im pieniądze lub kosztowności – w różnym celu, w zależności od scenariusza. Wszystko dzieje się też pod presją czasu. Seniorzy, którzy dają wiarę słowom przestępców, przekazują im wszystko co mają. Kiedy orientują się, że zostali w ten sposób okradzeni, jest już za późno na odzyskanie środków.

Policjanci podkreślają, iż ofiarami oszustów padają nie tylko ludzie starsi. Młodsi najczęściej tracą pieniądze w oszustwach „na blika”, wykorzystując do tego media społecznościowe i komunikatory. Funkcjonariusze radzą, by – zanim przelejemy komuś pieniądze, czy podamy numer blik – skontaktować się z daną osobą telefonicznie.

91-latka przechytrzyła fałszywych policjantów

Rzekomi „funkcjonariusze biura śledczego” skontaktowali się z mieszkanką powiatu rybnickiego. Seniorka odebrała połączenie na telefonie stacjonarnym, kobieta przedstawiła się jako policjantka ww. wydziału. – Fałszywa policjantka oświadczyła, że pieniądze kobiety znajdujące się na koncie bankowym są zagrożone i kazała jej udać się nazajutrz do banku, by wypłacić 30 tysięcy złotych. Następnie na numer stacjonarny starszej kobiety, jak i na jej telefon komórkowy ponownie zadzwoniła rzekoma funkcjonariuszka i, mając aktywne połączenia, nakazała 91-latce udać się do banku – przekazuje ustalenia oficer prasowa rybnickiej komendy, st. asp. Bogusława Kobeszko.

Seniorka, zgodnie z instrukcją udała się do banku. Jednak zmodyfikowała plany, jakie narzuciła jej „funkcjonariuszka” i po wypłaceniu pieniędzy udała się... do dyżurnego komisariatu w Gaszowicach.

– Kryminalni z komisariatu, przy wsparciu śledczych z rybnickiej komendy, natychmiast przygotowali zasadzkę na oszustów, którzy przyjechali po pieniądze. W rejonie miejsca zamieszkania seniorki policjanci zatrzymali 15- i 17-latka. Z kolei 21-letni mężczyzna został zatrzymany w rejonie centrum Gaszowic – dodaje st. asp. Bogusława Kobeszko. Dwaj zatrzymani to mieszkańcy Warszawy i okolic, a najstarszy z nich to obywatel Tadżykistanu. W wyniku podjętych czynności decyzją Sądu Rodzinnego w Rybniku nieletni został umieszczony w Schronisku dla Nieletnich. Śledczy prowadzą działania i ustalenia, czy zatrzymani nie odpowiadają za więcej karalnych czynów.

Policja radzi

Policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, musi podać stopień, imię i nazwisko i pokazać legitymację służbową w taki sposób, abyśmy mogli odczytać z niej najważniejsze dane.

Jeśli mamy choć cień wątpliwości co do autentyczności stróża prawa, zadzwońmy na policję, aby potwierdzić jego tożsamość. Pamiętajmy, że policjanci nigdy w rozmowie telefonicznej nie dopytują o oszczędności czy konta bankowe, nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności, ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Policja nigdy nie prosi o pomoc w sprawach i przekazanie pieniędzy!

Pamiętajmy, aby nie udzielać żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich oraz nie mówić o planach życiowych swoich, czy też członków rodziny.

Policjanci nigdy nie informują telefonicznie mieszkańców o prowadzonych śledztwach i nie proszą o pomoc w zatrzymaniu osób na gorącym uczynku!

Za każdym razem, kiedy mamy wątpliwość, czy osoba po drugiej stronie słuchawki to policjant, albo przypuszczamy, że ktoś chce nas w ten sposób oszukać, należy to zgłosić pod numer alarmowy najbliższej jednostki Policji 997 lub 112.

(sqx)