Szkoła z Ocic ma Zieloną pracownię
Pracownię nazwano „Badacze przyrody na start!”. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał w środę 20 września prezydent miasta. Obecny był także naczelnik wydziału edukacji.
Ta innowacyjna pracownia powstała dzięki wsparciu finansowemu o wartości 48 000 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozostałą część środków na inwestycję przekazało Miasto Racibórz. Koszt całkowity utworzenia nowej pracowni to 60 000 zł.
„Zielona pracownia” została kompleksowo wyposażona, aby stworzyć odpowiednie warunki nauki dla uczniów i nauczycieli. Wyposażenie obejmuje krzesła i stoliki dla 26 uczniów, biurko i krzesło dla nauczyciela, zestaw mebli oraz tablicę białą suchościeralną ceramiczną. Ponadto pracownię zaopatrzono w różnorodne pomoce dydaktyczne, takie jak Profesjonalna Stacja Pogody, zestawy kompasów, lornetki, lupy oraz zestaw skał i minerałów. – To nie tylko umożliwi uczniom praktyczne eksperymentowanie, ale także zachęci ich do zgłębiania nauk przyrodniczych. Nowoczesny monitor interaktywny z uchwytem, który również znalazł się na wyposażeniu, zapewni możliwość wprowadzenia interaktywnych elementów do procesu nauki i jeszcze bardziej angażuje uczniów – przekazuje Joanna Stanisz-Cebula z magistratu.
Otwarcie kolejnej „Zielonej pracowni” jest częścią szerszej inicjatywy, która ma na celu promowanie nauk przyrodniczych i ekologicznych wśród szkół województwa śląskiego. Przypomnijmy, że konkurs „Zielona Pracownia_Projekt’2023” był skierowany do szkół podstawowych i średnich z tego regionu, a jego tematem było tworzenie pracowni służących naukom przyrodniczym, biologicznym, ekologicznym, geograficznym, geologicznym oraz chemiczno-fizycznym.
(red)
W konkursie rządowych dotacji „Pracownia Kompetencji Cyfrowych”, w którym nagrodą są w pełni wyposażone mobilne pracownie komputerowe, pozyskało je pięć raciborskich szkół. Trafią one do placówek w Brzeziu, Markowicach, Studziennej, Ocicach oraz do SP 15. Każda z nich będzie wyposażona w 16 laptopów wraz z przenośną szafą, posiada oprogramowanie umożliwiające zarządzanie przez nauczyciela pracami uczniów oraz interaktywny monitor. Konkurs „Pracownia Kompetencji Cyfrowych” był współfinansowany ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jego organizatorem był Państwowy Instytut Badawczy NASK.