Wiceminister Woś dementuje plotki o przenosinach więzienia. Z biskupem wmurowali kamień węgielny pod osiedle dla więzienników
Zakład karny w Raciborzu świętował 2 października. Pod murami więzienia dokonano aktu wmurowania kamienia węgielnego pod budowę czterech bloków mieszkalnych dla funkcjonariuszy służby więziennej. To druga taka inwestycja, obok mieszkań dla więzienników budowanych na warszawskiej Białołęce.
To więźniowie sponsorują to osiedle – mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Wspomniał, że za rządów PO więźniowie mieli PlayStation w celach i tylko 1/3 z osadzonych pracowała. Dziś pracują niemal wszyscy, a z części ich zarobków tworzony jest Fundusz Aktywizacji Zawodowej. Z tego źródła powstają m.in. bloki mieszkalne na zapleczu więzienia, w pobliżu osiedla mieszkań komunalnych przy Łąkowej.
To będą kwatery o wysokim standardzie – zapewniał wiceminister. Wspomniał o wspierających pomysł budowy mieszkań – Macieju Koniorze (dyrektor okręgowy SW w Katowicach) i Michale Ficie (były wiceprezydent Raciborza).
Czynniki rozwoju Raciborza
– Długo dyskutowałem z panem Fitą, czy podejmować się tej inwestycji, pytałem go, jak to widzi z perspektywy Miasta. Bo są trzy czynniki rozwoju np. Raciborza, mówiące o tym, czy będzie wielki. Są nimi: drogi, praca i mieszkania. Można robić jakieś wydarzenia czy akcyjki, ale o wielkości miasta świadczy, czy umie zatrzymać na miejscu ludzi młodych, dając im mieszkanie i pracę oraz dobrą infrastrukturę drogową – zaznaczył M. Woś.
Zachęcał do wstępowania do służby więziennej. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas mundurowych z ZSOMS i „Ekonomika”. – Aktualnie mamy więcej przyjęć niż odejść. Na dzień dobry funkcjonariusz dostaje 4500 zł na rękę, a w przyszłym roku będzie podwyżka 900 zł – informował wiceminister.
Dodał jeszcze, że oprócz bloków powstanie wielki parking dla więzienników, na kilkaset aut. Tak wiele ma być też drzew, a park i ogród przywięzienny ma zostać zrewitalizowany.
Nie będzie przenosin, nie będzie muzeum
Przy okazji Woś zdementował plotki o rzekomym przenoszeniu więzienia z Raciborza. – Nie ma i nie będzie takich przenosin. Wybudowanie takiego więzienia jak to w Raciborzu, kosztowałoby jakiś miliard złotych. Ten teren liczy sobie 25 tys. mkw. Jeśli myśli się o jakichś inwestorach, to zobaczmy, co stało się ze starym szpitalem. Że miałoby tu powstać jakieś muzeum? Największe muzea w Warszawie mają od 3 do 12 tys. mkw. – mówił wiceminister sprawiedliwości.
Służba więzienna jest drogą do wolności, dziękuję tym, którzy się w nią angażują – podsumował M. Woś.
W uroczystości, której gospodarzem był dyrektor Zakładu Karnego w Raciborzu por. Grzegorz Skowronek, udział wzięli także: dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Katowicach płk Maciej Konior, dyrektor Polskiej Grupy SW Przedsiębiorstwo Państwowe Rakon – Artur Dziadosz oraz ks. bp Rudolf Pierskała, który dokonał poświecenia kamienia węgielnego.
(ma.w)
Budowa kwater tymczasowych przy Zakładzie Karnym w Raciborzu to inwestycja w ramach Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022 – 2025 – przedsięwzięcie nr 7 – Poprawa warunków socjalno-bytowych funkcjonariuszy Służby Więziennej i pracowników cywilnych SW – „Funkcjonariusz Pro”. Przy Zakładzie Karnym w Raciborzu powstanie małe osiedle. Będą to kwatery tymczasowe dla funkcjonariuszy i pracowników jednostki. Do końca 2025 r. w Raciborzu wykonawca zbuduje 4 bloki (czteropiętrowe), w których powstaną 64 mieszkania wyposażone w standardzie „pod klucz”. W ramach inwestycji zagospodarowany zostanie również teren wokół bloków. Powstaną chodniki, parkingi, place zabaw i tereny z zielenią.