Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (1641) Data wydania: 17.10.23
Czytaj e-gazetę

Ponad 20 mln zł na odbudowę starego szpitala przy Bema.

W 2026 roku będzie ośrodkiem kuratorskim sądu rejonowego

Dyrektor sądu apelacyjnego Leszek Kędzior i szef Polskiej Grupy SW Przedsiębiorstwo Państwowe Artur Dziadosz podpisali w sądzie rejonowym w Raciborzu umowę na przebudowę części dawnego szpitala w Raciborzu. – Odtworzymy historyczny charakter tego obiektu – obiecywał Kędzior, wskazując na odnowiony tak sąd przy ul. Wojska Polskiego.

Podpisaniu towarzyszyli m.in. poseł i wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, prezes sądu rejonowego Marzena Korzonek, a także oficerowie formacji mundurowych i grono samorządowców z Rady Miasta w Raciborzu.

Kiedyś niszczał, dziś jest piękny

Woś powiedział, że to radosna wiadomość dla każdego mieszkańca Raciborza, bo stary szpital, budynek z XIX wieku zostanie odtworzony. Stwierdził, że podpisanie umowy na odbudowę odbywa się w miejscu – symbolu. – To też była ruina, bez blasku. Były poprawczak niszczał, straszył, a dziś ma jedną z najpiękniejszych sal w Raciborzu. Sąd i prokuratura zyskały przestrzeń do pracy – mówił wiceminister.

Dla Wosia inwestycja w zabytkowe budynki to wyraz troski o ich stan. Samorządy nie mają takich możliwości, a opowieści o potencjalnych inwestorach, co chcą budować w zabytkach hotele i kasyna kończą się tak jak w przypadku starego szpitala przy Bema. Tymczasem inwestycje resortu sprawiedliwości w placówki osadzone w zabytkowych budynkach idą w setki milionów, a w skali kadencji – na miliardy.

Spółka widmo bez zarządu

Poseł powiedział, że stary szpital sprzedano nieodpowiedzialnym ludziom, którzy dziś mają problemy z mafiami VAT-owskimi.

– Kiedy sąd rejonowy postanowił nabyć ten obiekt, okazało się, że formalnie ma właściciela, ale nie konkretną osobę, a spółkę bez zarządu, spółkę – widmo z długami i problemami. Udało się ten niełatwy proces przeprowadzić, sprawy wyprostować. Ustanowiono kuratoria tylko do licytacji komorniczej i sąd apelacyjny nabył szpital dla sądu rejonowego, który ma niedobór miejsca – relacjonował M. Woś.

Przyznał, że ośrodek kuratorski, który powstanie przy Bema mógł powstać np. przy Zamku, bo o takiej lokalizacji kiedyś rozmawiano.

Obiekt będzie nie tylko siedzibą ośrodka, ale pozwoli też na przechowywanie archiwaliów sądowych z całego okręgu rybnickiego.

Wiosną licytacja, teraz dokumentacja

Polityk Suwerennej Polski opisał tempo, w jakim załatwiono kwestię przejęcia starego szpitala. – W maju przystąpiliśmy do licytacji komorniczej i ją wygraliśmy. W październiku własność przeszła na rzecz sądu rejonowego w Raciborzu. Dziś podpisujemy umowę, następnie zlecimy dokumentację, która powstanie w nie dłużej niż 12 miesięcy. 24 miesiące ma potrwać budowa i za 3 lata spotkamy się w odnowionym budynku – podał Woś.

Nawiązał jeszcze do konferencji prasowej z wiosny, jaką zorganizował przy szpitalu. – Tam pojawił się mężczyzna z rowerem, były urzędnik starostwa, doświadczony w tematyce budowlanej, który mówił, że mu kaktus na ręce urośnie, niż ktokolwiek w tym budynku coś zrobi. Dziś dopinamy tą sprawę – mówił z satysfakcją.

Konserwator dzielił radość

Zarówno dawna winiarnia jak i stary szpital mają zostać historycznie wyeksponowane jak budynek sądu przy Wojska Polskiego, gdzie znajduje się okazała sala. Już pracują nad tym pracownicy raciborskiego muzeum.

Podpisanie umowy odbyło się w obecności Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Łukasza Konarzewskiego. Ten wyraził uznanie dla faktu, że dawny szpital miejski będzie odbudowany. – Sen mi z powiek spędzało, jak wygląda ten zabytek. Przechodził z rąk do rąk, co nie rokowało nadziei na ratunek. Obiekt jest z końca XIX wieku, to bardzo cenny kompleks historyczny, ważny obiekt dla Śląska. Przybyłem tu, żeby dzielić radość z tej wiadomości – podsumował Konarzewski.

(ma.w)