Kuźnia Raciborska: 24. Bieg Niepodległości z wojskową oprawą
Przedszkolaki, dzieci i młodzież szkolna oraz dorośli – w sumie 218 zawodników wzięło udział w 24. edycji Biegu Niepodległości, który odbył się w sobotę, 11 listopada w Kuźni Raciborskiej. Każdy z uczestników mógł liczyć na wyjątkowy medal oraz dyplom, a zwycięzcy w swoich kategoriach otrzymali atrakcyjne nagrody.
Pod wojskowym patronatem
Tegoroczna impreza biegowa, która rozrasta się z roku na rok została wzbogacona o akcent wojskowy, bowiem patronat nad wydarzeniem objął dowódca 6. Batalionu Powietrzno-Desantowego z Gliwic ppłk Szymon Noworyta oraz prezes zarządu Fundacji na rzecz Rehabilitacji Zawodowej dla Służb Mundurowych i Ich Rodzin „Salut” dr Grzegorz Matyjaszczyk. To kolejne – obok Lasów Państwowych – podmioty, które aktywnie włączają się w organizację kuźniańskiego biegu. Dzięki temu mieszkańcy na stanowiskach promocyjnych mogli zapoznać się ze sprzętem będącym na wyposażeniu wojsk powietrzno-desantowych, czy obejrzeć wojskowe pojazdy, jak choćby samochód PWA AERO 4x4, który jest dostarczany do pola walki często metodą desantową, czyli – mówiąc najkrócej – zrzucany jest z samolotu.
Inicjatorem udziału żołnierzy był wiceburmistrz Wojciech Gdesz, który podczas spotkania w siedzibie 6. batalionu zaproponował objęcie patronatem Biegu Niepodległości. – Jako że w imprezie biorą udział nie tylko mieszkańcy Kuźni, ale i osoby z zewnątrz, warto przypomnieć tragiczne wydarzenie z 2019 r. i pokazać miejsce pamięci dedykowane dwóm patrolom saperskim. Stąd też udział fundacji „Salut”, by miało to właściwy wydźwięk – powiedział nam zastępca burmistrza.
Powrót żołnierzy do Kuźni Raciborskiej
Udział wojska w kuźniańskich wydarzeniach nie jest niczym nowym. To tu w latach 1962 – 1990 istniał 11. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej, a od kilku lat żołnierze biorą aktywny udział w obchodach różnych wydarzeń, które mają miejsce w Kuźni Raciborskiej. – Armia i orzełek na czapce nie jest tylko na festyn. On nie jest po to, by zaimponować. To przede wszystkim zobowiązanie, by w tych warunkach i niespokojnych czasach, z jakimi mamy dziś do czynienia pokazać, że siła państwa jest najważniejsza, żebyśmy w razie czego po prostu byli gotowi i wiedzieli, co robić – podkreślił burmistrz Paweł Macha.
O okolicznościach obecności żołnierzy podczas sobotniego biegu powiedział też ppor. Grzegorz Maślikiewicz: – Z Kuźnią Raciborską jesteśmy związani przez to, że nasi saperzy poświęcili tu swoje życie i zdrowie. Pełniąc służbę, oddali największą wartość naszej Ojczyźnie przy usuwaniu z lasów tzw. zardzewiałej śmierci. Dziś oddajemy hołd zarówno im, jak i naszej Ojczyźnie, która po 123 latach niewoli wróciła na mapy Europy – zaznaczył oficer prasowy 6. Batalionu Powietrzno-Desantowego z Gliwic.
Bartosz Kozina
A oto laureaci 24. Biegu Niepodległości w poszczególnych kategoriach
PRZEDSZKOLAKI – DZIEWCZYNKI:
I miejsce: Klaudia Panfil
II miejsce: Amelia Brześniowska
III miejsce: Emilia Kot
PRZEDSZKOLAKI – CHŁOPCY:
I miejsce: Franek Benauer
II miejsce: Patryk Dancewicz
III miejsce: Adam Zaremba
KAT. WIEKOWA 7 – 11 LAT – DZIEWCZYNY:
I miejsce: Julia Cieślak
II miejsce: Kaja Król
III miejsce: Martyna Banaś
KAT. WIEKOWA 7 – 11 LAT – CHŁOPCY:
I miejsce: Bartosz Sobeczko
II miejsce: Florian Sowa
III miejsce: Jakub Dudek
KAT. WIEKOWA 12 – 16 LAT – DZIEWCZYNY:
I miejsce: Zofia Wcisło
II miejsce: Karolina Kasprzyk
III miejsce: Maja Ptak
KAT. WIEKOWA 12 – 16 LAT – CHŁOPCY:
I miejsce: Antoni Szwajcok
II miejsce: Piotr Glenc
III miejsce: Michał Przybyła
BIEG GŁÓWNY – KOBIETY:
I miejsce: Katarzyna Masłowska
II miejsce: Ksymena Pietrzak
III miejsce: Katarzyna Brzozowska
BIEG GŁÓWNY – MĘŻCZYŹNI:
I miejsce: Mateusz Wanglorz
II miejsce: Łukasz Kretek
III miejsce: Łukasz Groborz
KAT. NORDIC WALKING – KOBIETY:
I miejsce: Aleksandra Mandrysz
II miejsce: Danuta Ulman
III miejsce: Katarzyna Cwik
KAT. NORDIC WALKING – MĘŻCZYŹNI:
I miejsce: Kamil Spyra
II miejsce: Krzysztof Grobelny
III miejsce: Michał Cwik