Zmarł ks. Wolfgang Globisch, duszpasterz mniejszości narodowych. Posługiwał w Krzyżanowicach i Raciborzu
31 grudnia zmarł ksiądz Wolfgang Globisch, duszpasterz, który przed laty posługiwał m.in. w Krzyżanowicach i Raciborzu. Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ZNSSK) określił duchownego jako niezwykle ważną postać dla mniejszości niemieckiej.
Ksiądz Wolfgang Globisch był nie tylko duszpasterzem, lecz również symbolem pojednania polsko-niemieckiego. Był pierwszym duszpasterzem mniejszości narodowych w diecezji opolskiej, a także założycielem i dyrektorem biblioteki Caritas im. Eichendorffa w Opolu. Dzięki niemu, jak wspomina ZNSSK, powstała inicjatywa autobusu z książkami, który dostarczał osobom zainteresowanym literaturę polską i niemiecką. Był pomysłodawcą dwujęzycznej „Drogi do nieba”.
Organizacja podkreśla, że ksiądz Globisch był inicjatorem pielgrzymek do Zlatych Hor i na Górę św. Anny. Przez lata pełnił funkcję wikariusza w różnych parafiach, w tym w Paczkowie, Krzyżanowicach, Pyskowicach i Raciborzu. Jako proboszcz przez piętnaście lat sprawował opiekę nad parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wawelnie, a następnie od 1974 do 2003 roku był proboszczem w parafii Niepokalanego Serca Maryi w Kolonowskiem.
Jego zasługi były wielokrotnie doceniane poprzez liczne odznaczenia, takie jak Złoty Krzyż Zasługi I Klasy Republiki Federalnej Niemiec w 2010 roku i Złoty Krzyż Zasługi od prezydenta RP w 2011 roku. W 2021 roku ksiądz Globisch wydał książkę zatytułowaną „Przedziwne są Drogi Pańskie”, a w styczniu 2023 roku świętował swoje okrągłe 90. urodziny, co zostało upamiętnione odcinkiem w programie telewizyjnym „Schlesien Journal” (magazyn telewizyjny emitowany w stacjach: TVS, TVP3 Opole i TVP3 Katowice, który skierowany jest do mniejszości niemieckiej w Polsce).
(mad)