Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (1653) Data wydania: 09.01.24
Czytaj e-gazetę

Orszak Trzech Króli w Raciborzu 2024. Herod szalony o białych włosach – takim go jeszcze nie widziano

Trzy strumienie raciborskiego orszaku, które wyszyły z parafii Matki Bożej, Najświętszego Serca Pana Jezusa i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny spotkały się na ulicy Ogrodowej przy szkole muzycznej. Stąd o 14.30 wierni razem wyruszyli na Rynek, aby zaśpiewać dzieciątku, wspólnie kolędować. Nagradzano tam też oryginalne przebrania dzieci.

Niezmienna trasa

Organizatorami wydarzenia są księża z trzech raciborskich parafii, a koordynatorem – proboszcz miejscowej fary – ks. Marian Obruśnik.

W role trzech mędrców wcielają się przedstawiciele parafii uczestniczących w orszaku. Wśród uczestników rozdawane są papierowe korony oraz chorągiewki i nalepki. Pochód przez miasto odbywa się przy dźwiękach muzyki. Trasa wiedzie ulicą Ogrodową, Wileńską, Wojska Polskiego i Nową.

Tak orszak trafia na Rynek, na którym odbywa się krótka inscenizacja pokłonu przed dzieciątkiem Jezus. Kolejnym punktem programu jest wspólne śpiewanie tradycyjnych kolęd.

Przecież pasterzem i królem jest Herod

Zanim trzy strumienie, połączone w jeden, udały się pod scenę na rynku, na schodach szkoły muzycznej odegrano inscenizację z królami i Herodem. Można ją obejrzeć w naszym materiale wideo realizowanym na żywo.

– Mi niech ci królowie oddadzą pokłon! A nie jakiemuś mesjaszowi – krzyczał "Herod" o rozwichrzonych, długich białych włosach. – Dzisiaj w Betlejem panna czysta porodziła syna – krzyknęli zebrani pod szkołą.

– Jaki to władca? Wypytaj tych mędrców, niech pójdą znaleźć to dziecię – instruował swego poddanego. – To król? Pasterz? Przecież ja nim jestem. Wielki Herod. Ja jestem królem! – mówił rozgniewany. Wtedy tłum mu odparł: pójdźmy wszyscy do stajenki, do Jezusa i panienki. I orszak ruszył w stronę Rynku.

Pokażmy, że wierzymy w Jezusa

Wśród kapłanów spotkaliśmy ks. Sebastiana Szajdę piszącego do rubryki Wiara w Nowinach Raciborskich. – To jest świetna okazja, żeby nie tylko przypomnieć wydarzenie sprzed 2000 lat, ale i stać się uczestnikiem tegoż wydarzenia – podkreślił.

– Trochę jest w tym pielęgnowania pięknej tradycji, ale przede wszystkim mamy tu manifestację wiary, bo trzeba pokazywać publicznie, że wierzymy w Jezusa i brać udział w takich wydarzeniach – usłyszeliśmy od byłego starosty i prezydenta Raciborza Adama Hajduka.

Na samym końcu pochodu szedł prezydent Raciborza Dariusz Polowy. – Zagadałem się ze znajomymi i zostałem z tyłu – uśmiechnął się włodarz. Według niego święto Objawienia Pańskiego, jako jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich, jest szczególnym wydarzeniem raciborskiej wspólnoty katolickiej. – Świętujemy fakt, że zbawiciel objawił się każdemu z nas, od tego, kto jest na końcu pochodu do tego, kto mu przewodzi. Bo każdy z nas jest wezwany do świętości i ma pomoc w tym, że pan Jezus się narodził i oddał za nas życie – zaznaczył D. Polowy.

W orszaku wziął udział także poseł Michał Woś z rodziną. – Jest to dosyć młoda inicjatywa, a tak świetnie się przyjęła. Tym najmłodszym przekazuje się prawdy wiary, angażuje całe rodziny, podkreśla się te ważne wartości. Świetnie, że tak wielu osobom chce się wziąć udział w tym wydarzeniu. Ja bywałem na Orszaku i Warszawie i tu w rodzinnym mieście. My potrzebujemy wspólnoty, żeby być razem i skończyć z kłótniami i napięciami. Ten wymiar religijny łączy się z tym wspólnotowym – zaznaczył Michał Woś.

(ma.w)