Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (1659) Data wydania: 20.02.24
Czytaj e-gazetę

W parku Roth będzie można chodzić po wodzie. Ambitny projekt rewitalizacji autorstwa naczelnika Mrozka

Komfort, estetyka, ekologia – to elementy programu przywracania przestrzeni miejskich mieszkańcom Raciborza. Projekt rewitalizacji Parku Roth przekształca dotychczasowe tereny w miejsce do spędzania czasu przez mieszkańców.

16 lutego zaprezentowano w magistracie wizję zmian w parku miejskim, dawniej określanym jako park Łabędzi. Prezydent Dariusz Polowy w asyście zastępcy – Dawida Wacławczyka przedstawił projekt rewitalizacji. – To wynik starannej analizy najlepszych światowych rozwiązań. Punktem wyjścia jest spełnienie realnych potrzeb mieszkańców oraz stworzenie unikalnej na skalę Polski przestrzeni miejskiej – zachwala Joanna Stanisz-Cebula. Rezultatem jest połączenie dotychczasowego charakteru tej miejskiej przestrzeni z oryginalnymi rozwiązaniami. – Sprawią, że będzie to park, w którym chce się przebywać – zapewniają w magistracie.

Podczas konferencji prasowej z 16 lutego temat omówił autor projekt i jednocześnie naczelnik wydziału inwestycji i urbanistyki Mariusz Mrozek. Zaprezentowano koncepcję rewitalizacji Parku Roth.

Prezydent Polowy podkreślił znaczenie inwestowania w przestrzenie rekreacyjne. – Bardzo mi zależy na tym, żeby raciborzanie mieli miejsce do rekreacji, które dopracowane jest w każdym szczególe, wychodzi ponad oczekiwania i daje duży komfort oraz radość przebywania. W dalszej kolejności planujemy modernizację parku im. kpt. Franciszka Stala potocznie zwanego parkiem kolejowym i Parku im. Stanisława Moniuszki koło Placu Długosza – zaznaczył włodarz.

Wizję dla parku przygotował szef wydziału, który zajmuje się realizacją inwestycji samorządowych. Swoje stanowisko w magistracie zajmuje od niedawna, ale wcześniej współpracował z Miastem. Na jego zlecenie wykonał projekt tężni przy ul. Warszawskiej. Mariusz Mrozek chce, żeby odnowiony park był jasnym, bezpiecznym nawet nocą miejscem Raciborza. Pojawi się w nim kładka nad wodą. Trakt będzie miał podświetlenie. Przechodząc się nią będzie się miało wrażenie spaceru po wodzie.

Rozwiązania projektu rewitalizacji Parku Roth starannie dobrano, aby stworzyć nowoczesną i przyjazną przestrzeń dla mieszkańców Raciborza. Wdrożenie innowacyjnych koncepcji i zastosowanie odpowiednich materiałów, pozwoli na pełne wykorzystanie potencjału tego miejsca, zapewniając jednocześnie harmonię z otaczającym środowiskiem naturalnym oraz spełniając oczekiwania społeczności lokalnej.

– Wprowadzając rewitalizację Parku Roth, nie tylko odświeżamy nasze miasto, ale także wpisujemy się w ogólnoświatowy trend ekologicznych inwestycji, które przynoszą korzyści zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska naturalnego – podsumował Dawid Wacławczyk, zastępca Prezydenta Miasta Racibórz.

(opr. m)


Projekt przewiduje m.in.:

• przebudowę zabytkowego budynku na pawilon parkowy o charakterze gastronomicznym,

• budowę pomostu „MOLO” komunikującego północny brzeg stawu z pawilonem gastronomicznym, przebudowę głównego traktu komunikacyjnego (budowa zielonej promenady),

• budowę kładki komunikującej park z wyspą,

• budowę pomostu spacerowego,

• renowację i rekonstrukcję centralnej części pomnika poległych w czasie I wojny światowej.

Ponadto w ramach zagospodarowania terenów zieleni rekreacyjnej parku, przewidziano m.in.: wykonanie nowej nawierzchni alejek parkowych, zlokalizowanych wokół akwenu, montaż elementów małej architektury (ławek, leżaków parkowych, leżanek obrotowych, hamaków, koszy na śmieci, stojaków na rowery, tablic informacyjnych, itp.) oraz wykonanie instalacji oświetlenia zewnętrznego terenu wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Projekt zakłada również odtworzenie trawnika oraz wykonanie nasadzeń zieleni, w tym: krzewów, bylin i traw ozdobnych.