Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (1671) Data wydania: 14.05.24
Czytaj e-gazetę

Odszyfrowano inskrypcje na mumii z Muzeum

Odczytano wcześniej nieznane inskrypcje hieroglificzne, znajdujące się na sarkofagu zewnętrznym z kompletu grobowego Dżed-Amonet-ius-anch, znajdującego się w zbiorach raciborskiego muzeum.

Dokonał tego dr Andrzej Ćwiek z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu we współpracy z Panią konserwator mgr Joanną Babraj-Mędralą.

Kolejne efekty mikro inwazyjnych badań i analiz fizyko chemicznych polichromowanych partii wieka zewnętrznej trumny sarkofagowej ze zbiorów Muzeum w Raciborzu.

W latach 90 XX w. zespół z Instytutu Orientalistyki na Uniwersytecie Warszawskim pod kierownictwem pani Albertyny Dembskiej opracował wszystkie widoczne teksty hieroglificzne z całego kompleksu zabytków egipskich znajdujących się w raciborskim muzeum. W pracy tej nie odczytano jednak tekstu z wieka zewnętrznej trumny. Widoczny były wówczas jedynie początek tekstu, obecnie natomiast przed podjęciem prac konserwatorskich odnalezienie już zidentyfikowanych hieroglifów nie było w pełni możliwe. Postępująca degradacja i wzrastający stopień zabrudzenia poważnie utrudniały identyfikację. Dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich zabiegów konserwatorskich, uczytelnił się częściowo początek napisu (gdzie wykorzystano różne kolory farb). Dalszy ciąg napisu był nadal zupełnie nieczytelny. Istniało jednak ryzyko, iż nikłe ślady pozostałych znaków mogą zostać naruszone w procesie odczyszczania z wykorzystaniem odczynników chemicznych, co spowodowałoby utratę jedynej szansy na odszyfrowanie resztek napisu. Wykorzystanie dostępnych metod badawczych oraz możliwość współpracy z różnymi jednostkami naukowymi w ramach projektu E-RIHS dało niepowtarzalną możliwość odnalezienia słabo czytelnych pozostałości znaków hieroglificznych. Dzięki odmienności składów pierwiastkowych poszczególnych pigmentów oraz różnorodności pochłaniania lub odbijania światła można było podjąć próby wyróżniania poszczególnych kształtów i znaków.

Wykonane pomiary MAXRF pozwoliły na uczytelnienie niewidocznych lub słabo czytelnych hieroglifów.

(red)