Strzelali do koguta bo był łatwym celem
Muzeum i Bracia kurkowi zapraszają w niedzielę 16 czerwca na wyjątkowe widowisko historyczne pn. Intronizacja Króla Kurkowego 2024.
Bractwa kurkowe powstawały w średniowieczu. Były one organizowane przez mieszczan, którzy ćwiczyli strzelanie z kuszy jedynego wówczas dostępnego uzbrojenia. Celem była obrona miasta. Z czasem te grupy przekształciły się w organizacje, zwane bractwami strzeleckimi lub bractwami kurkowymi. Nazwa „bractwo kurkowe” pochodzi od ptaka domowego, dzisiaj zwanego kogutem. Uciekający kogut był bardzo dobrym i stosunkowo niedrogim celem ruchomym, do którego można było ćwiczyć oddawanie strzałów.
Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie zostało reaktywowane 19 lat temu. Przez wszystkie lata swojej działalności stara się podtrzymywać tradycje strzeleckie organizując m. in. coroczne strzelania królewskie. Najlepszy strzelec zostaje uhonorowany tytułem Króla Kurkowego i wypełnia królewskie obowiązki przez cały kolejny rok. Tradycją stało się również to, że Intronizacja Króla Kurkowego odbywa się zawsze w Muzeum w Raciborzu.
Program obchodów:
Muzeum w Raciborzu przy ul Gimnazjalnej 1 – Plac Księżnej Ofki Piastówny od 11.45
• Zbiórka uczestników wydarzenia i pocztów sztandarowych
• Salut armatni oraz Intronizacja Króla Kurkowego 2024
• Przemarsz na Rynek Miasta,
• Prezentacja Króla Kurkowego 2024 oraz występy mażoretek, Orkiestry Plania i pokaz władania szablą.
(red)