Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 34 (1685) Data wydania: 20.08.24
Czytaj e-gazetę

Zmarł Artur Krzykała. Był niezastąpiony w opiece na tabelkami piłkarskimi

Sportowi działacze, piłkarze i pasjonaci ze smutkiem pożegnali 17 sierpnia Artura Krzykałę – dziennikarza sportowego Wydawnictwa Nowiny, który przez 15 lat co tydzień zbierał i przygotowywał dla naszych Czytelników wyniki i tabele piłkarskie. Pogrzeb naszego redakcyjnego kolegi odbędzie się w środę 21 sierpnia o 12.00 w Tworkowie.

Żywe kompendium piłkarskiej wiedzy

W sobotnie przedpołudnie pojawiły się te smutne wieści. Zmarł Artur Krzykała, przyjaciel wielu pasjonatów sportu, działaczy i piłkarzy, który mimo ograniczeń, wynikających z jego niepełnosprawności, od lat niestrudzenie publikował w Nowinach – w wersji papierowej i internetowej – wyniki, tabele piłkarskie i sportowe newsy.

Artur był dla wielu symbolem determinacji i pasji, żywym kompendium sportowej wiedzy i przyjacielem świata sportu w regionie. Wielu z działaczy, piłkarzy, arbitrów po rozegranych meczach czekało na jego telefon, aby poinformować o wyniku. Krzykała wykonywał tych telefonów bez liku, dopóki nie sprawdził rezultatu. Wielu kibiców lokalnego futbolu we wtorkowych wydaniach Nowin Raciborskich i Wodzisławskich czekało co tydzień na jego tabele sportowe, aby sprawdzić, na jakiej pozycji uplasował się ukochany klub.

Zawsze można było na niego liczyć

Arturze, dziękujemy za ten trud i ogromną pracę wkładaną w kolejne wydania od 2009 roku. Łączymy się w bólu z rodziną i składamy jej szczere kondolencje.

– Artura znałem głównie... przez telefon. On sam nie mógł uczestniczyć w kolegiach redakcyjnych, ale często rozmawialiśmy o sporcie, właśnie przez telefon. Artur zbierał wyniki lokalnych rozgrywek piłkarskich, opisywał transfery, do jakich dochodziło w klubach regionu zimą i latem. W redakcji zajmowałem się m.in. sportem, więc często rozmawiałem z Arturem. Był niesamowicie precyzyjny w tym co robił, zaskakiwał znajomością przepisów piłkarskich, często większą niż u trenerów czy zawodników. Przede wszystkim był jednak bardzo otwarty na współpracę i pomoc. Zawsze można było liczyć na jego radę i wsparcie, nigdy nie odmówił pomocy czy konsultacji. Lokalna piłka straciła dziś nie tylko człowieka, który znał ją od podszewki. Straciła przede wszystkim swojego wielkiego fana – tak wspomina zmarłego Artur Marcisz przez wiele lat tworzący sportowe treści w portalu Nowiny.pl i tygodniku Nowiny Wodzisławskie.


Pierwszy telefon po meczu był od Artura

Zmarłego wspomina Mariusz Weidner – redaktor naczelny tygodnika Nowiny Raciborskie, wcześniej dziennikarz sportowy tej gazety.

– Pana Artura poznałem bodaj w 2006 roku na boisku w Bolesławiu. Przyjechałem na mecz, zrobić relację. Zaczepił mnie elegancko ubrany mężczyzna, poruszający się na wózku inwalidzkim. Znał mnie z gazety, przedstawił się i powiedział, że sam wydaje skromną gazetkę o tematyce piłkarskiej. Na paru stronach, składanych na domowym komputerze podawał w niej wyniki spotkań z terenu gminy Krzyżanowice. To były czasy z raczkującym internetem, wyniki piłkarskich pojedynków z niższych klas rozgrywkowych nie były tak powszechnie dostępne jak dziś. Krzykała – mimo swych ułomności stawiał już wtedy podwaliny pod bazę danych piłkarskich z powiatu – przekazuje Weidner.

– Później pana Krzykałę spotykałem w sali obrad Rady Gminy Krzyżanowice. Mimo niepełnosprawności był bardzo sprawnym radnym gminnym, przewodniczył tej radzie. Cechował go zawsze spokój, rozsądek. Był autorytetem dla krzyżanowickich rajców. Kto wie jaką karierę w służbie publicznej zrobiłby, ciesząc się w pełni zdrowiem? – zastanawia się współpracownik z Nowin.

Od trampkarza po seniora

– Praca pana Artura z Nowinami to odrębny rozdział jego życia. Stworzył w wydawnictwie szczególny dział, na swój sposób unikalny i co ważne – nie do skopiowania w sposobie pracy. Rozgrywki w piłkarskich podokręgach zyskały sojusznika, który zbierał i zamieszczał wyniki w prasie, do tego zapowiadał następne spotkania, a wszystko na najwyższym poziomie dokładności. Zajmował się nawet rozgrywkami młodzieżowymi, dziecięcymi, których wyniki nigdy wcześniej nie przedostawały się do mediów. Stronę z tabelkami można było dzięki pracy pana Krzykały obdarzać zaufaniem jak najpewniejszy z banków. Był czas, że stanowiła jedyne, rzetelne źródło danych o tym, co wydarzyło się na boiskach w regionie – podkreśla naczelny Nowin Raciborskich.

– Parokrotnie przeżyłem po meczach, w pomieszczeniach klubowych, w których sędziowie podpisywali protokoły następującą scenę: dzwoni telefon i arbiter bez patrzenia w ekran wie, że to Artur Krzykała. Od końcowego gwizdka minęło kilka minut, a on cierpliwie nawiązywał kontakt z sędzią piłkarskim, by spisać rezultat. Weryfikował go w kilku źródłach, żeby mieć pewność, że był prawdziwy. Bo nie zawsze działacze, rozemocjonowani w ferworze sportowym i organizacyjnym, pamiętali, jak skończył się mecz – zaznacza były dziennikarz sportowy tygodnika.

Dzięki Arturowi Krzykale do Nowin trafił Maciej Kozina – przez ponad dekadę opisujący sportowe życie powiatu raciborskiego i nie tylko. Nasz były kolega redakcyjny, dziś prowadzący serwis Swojska Piłka, przyznaje, że gdyby nie rekomendacje Krzykały, jego życiowe losy z pewnością potoczyłyby się inaczej. Za lata współpracy, wielu wspólnie przeżytych emocji sportowych jest wdzięczny swemu koledze od futbolowych wieści.

Nie wrócił z urlopu

Trudny był dla niego czas pandemiczny, ale nie poddał się i obronił przed wyniszczającym wirusem. – Tak się złożyło, że byłem ostatnią osobą, z którą rozmawiał, zanim zmogło go osłabienie i kilka dni przespał, a bliscy drżeli o jego zdrowie. Nie sposób przekazać, z jaką radością poinformował mnie wtedy po swoim przebudzeniu, że zgłasza gotowość do dalszej pracy – oznajmia M. Weidner.

– Na tydzień przed śmiercią pan Artur poinformował mnie jako naczelnego, że nowego sezonu piłkarskiego nie będzie mógł opisywać, bo stan zdrowia nie pozwala mu już angażować się w pracę. Zostawił wtedy jeszcze furtkę do ostatecznej decyzji, która miała zapaść 20 sierpnia. Na dzień przed śmiercią – w piątek rano, jeszcze upewniałem się, czy decyzja pana Artura się nie zmieni, ale ten z nieukrywanym smutkiem ją potwierdził. To symboliczne, że odszedł w piłkarską sobotę. W Nowinach zawsze brał urlop w czasie przerwy między rozgrywkami. Tak było i w tym roku, ale nie wrócił już do nas z tego urlopu. Artur Krzykała był bez wątpienia najlepszym statystykiem futbolowym ziemi raciborskiej. Piłka nożna w naszym regionie już nigdy nie będzie taka, jaką była za jego życia – podsumował Mariusz Weidner.

Minuta ciszy dla najlepszego kibica

Artur Krzykała pracował w Nowinach od 2009 roku. Był absolwentem I LO Kasprowicza w Raciborzu i Akademii Ekonomicznej w Katowicach. W wyborach samorządowych w 2006 roku spośród wszystkich kandydatów do Rady Gminy Krzyżanowice uzyskał najwyższy wynik. Kandydował wtedy z komitetu „Nasz człowiek Artur”.

Artura Krzykałę pożegnało także futbolowe środowisko. Raciborskie Kolegium Sędziów zaproponowało, aby podczas meczów w weekend, kiedy zmarł dziennikarz uczcić śp. Artura minutą ciszy.

Msza Święta pogrzebowa odbędzie się w środę 21 sierpnia 2024 r. o godz. 12:00 w Kościele Parafialnym w Tworkowie.

(sk, ma.w)