Niegospodarne służby
Głównym oskarżonym zarzuca się udaremnianie oraz utrudnianie przetargów publicznych, przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych oraz działanie na szkodę Służb Komunalnych Miasta. Czyny objęte aktem oskarżenia popełnione zostały w okresie od maja 1997 r. do czerwca 2000 r. W myśl postanowień ustawy o zamówieniach publicznych zakład budżetowy miasta, jakim jest SKM, jest zobowiązany do przeprowadzania przetargów publicznych. Tymczasem z ustaleń poczynionych w śledztwie wynika, że osiem przetargów nie odbyło się, chociaż ich przedmioty zostały nabyte przez SKM. Dotyczy to przetargów na wykonanie podłogi estrady na rynku w maju 1997 r., kanalizacji w parku miejskim w lipcu 1997 r., zakupu koparko-ładowarki w lutym 1998 r., remontu dachu na budynku PHS przy ul. Marklowickiej w sierpniu 1998 r., zakupu ciągnika w sierpniu 1998 r. oraz blachy ocynkowanej w marcu 1999 r. W ogóle nie ogłoszono przetargu na budowę garażu i przeniesienie wiaty magazynowej w związku ze zmianą siedziby SKM.
Okazało się też, że od czerwca 1999 r. do czerwca 2000 r jeden z poborowych pobierał nienależny żołd pełniąc służbę zastępczą w SKM tylko na papierze. Miał on pracować w tym czasie na cmentarzu miejskim, dzierżawionym przez prywatną firmę. Dyrektor SKM, jego zastępczyni oraz dzierżawca stworzyli dokumenty, które miały potwierdzać pracę młodego człowieka na cmentarzu. Kadrowej SKM polecono wpisać te dokumenty do akt osobowych. Tymczasem listę obecności podpisywał ojciec poborowego i on pobierał żołd.
W trakcie śledztwa ustalono również, że mienie komunalne, należące do SKM, było wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem - do realizacji prywatnych celów dyrektora Marka Sz. Z zeznań pracowników wynika, że na polecenie przełożonego dokonywali oni zakupów artykułów meblarskich i materiałów wykończeniowych, które były wykorzystywane na terenie prywatnych inwestycji budowlanych, prowadzonych przez dyrektora - przy budowie lokalu gastronomicznego. Roboty wykonywali pracownicy SKM w godzinach pracy w tej instytucji. W warsztatach i z materiałów Służb Komunalnych Miasta wykonywane były elementy stolarki budowlanej i meblowej, które potem montowano na terenie prywatnych inwestycji budowlanych dyrektora. Istnieje prawdopodobieństwo, że również inne osoby z kierownictwa SKM czerpały podobne korzyści majątkowe.
Akt oskarżenia zawiera zarzuty przekroczenia uprawnień, działania na szkodę miasta Wodzisław, przywłaszczenie mienia gminy, udaremnianie przetargów oraz udaremnianie postępowania karnego, związanego z fałszerstwami dokumentów. Wobec głównych oskarżonych - dyrektora Marka Sz. i jego zastępczyni Cecylii C. zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości po 10 tys. zł, zawieszono ich też w wykonywaniu obowiązków służbowych.
(jak)