O pokutnych krzyżach
Marian Małecki pochodzi z Radlina, ukończył tutaj szkołę podstawową im. Gustawa Morcinka na Obszarach. Po zdaniu matury w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Rybniku studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Obecnie jest wykładowca historii prawa Na UJ. Jest autorem wieli publikacji i prac naukowych z dziedziny prawa i historii - m.in. na temat Tatarów, templariuszy czy wodzisławskiej księżnej Konstancji. Mieszka w Pszczynie, gdzie
współpracował z „Gazetą Pszczyńską" i „Głosem Pszczyńskim".
Niedawno wydana książka „Krzyże pokutne na ziemi wodzisławskiej i pszczyńskiej" przybliża współczesnym czytelnikom średniowieczną praktykę stawiania krzyży pokutnych. Były one swego rodzaju zadośćuczynieniem za dokonane zbrodnie, miały wyeliminować zwyczaj krwawej zemsty. W naszym regionie krzyże pokutne można spotkać w Wodzisławiu, Rydułtowach, Łaziskach, Olzie, Syryni i Lubomi. Zabytki te znajdują się również w niedalekiej Pszczynie. Książka zawiera zdjęcia krzyży pokutnych, ustawianych w pobliżu kościołów, przy traktach handlowych i na cmentarzach.
Na zakończenie autorskiego spot-kania Marian Małecki przeprowadził mini-konkurs wiedzy historycznej, nagrodą w nim była książka z dedykacją autora.
(jak)