Europejskie śpiewanie
Gdy w ubiegłym roku zorganizowano ten konkurs po raz pierwszy, cieszył się on dużym zainteresowaniem, tym razem konieczne więc stało się ograniczenie liczby uczestników - mogło wziąć w nim udział tylko po dwóch uczniów z każdej szkoły. Dzieci z podstawówek i młodzież z gimnazjów prezentowała swoje umiejętności językowe w dwóch kategoriach prozy i piosenki w wybranym języku - francuskim, angielskim czy niemieckim. W konkursie wzięło udział 12 szkół z Rybnika, Wodzisławia i Radlina.
W kategorii szkół podstawowych: pierwsze miejsce zajął Dariusz Bisaga z SP nr 34 w Rybniku - (opiekun Grażyna Skrętkowicz), wyprzedzając Magdalenę Dziedzic z SP nr 28 w Wodzisławiu - (opiekun Czesława Miełek) oraz Patrycję Szostek również z SP nr 28 w Wodzisławiu (opiekun Marzena Pękała). Gimnazjalistów sklasyfikowano w dwóch kategoriach - prozie i piosence. Wśród uczniów prezentujących obcojęzyczną prozę jury przyznało dwa pierwsze miejsca - zajęły je Ewelina Strycharczuk z Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu (opiekun Andrzej Ptak) oraz Martyna Konieczna ze Sportowego Gimnazjum nr 2 w Radlinie (opiekun Agata Wieczorek). Na drugim miejscu znalazła się Natalia Galicka z Gimnazjum nr 4 w Wodzisławiu (opiekun Daria Sadlok). Jury przyznało również dwa trzecie miejsca - Joannie Kolorz z Gimnazjum nr 3 w Wodzisławiu (opiekun Marzena Penkała) oraz Laurze Kolos z Gimnazjum nr 2 w Rybniku (opiekun Gabriela Sobik). Natomiast wśród wykonawców piosenek najlepsza okazała się Monika Baranowska z Gimnazjum nr 2 w Rybniku (opiekun Gabriela Sobik). Drugie miejsce zajęła Katarzyna Grzywa ze Sportowego Gimnazjum nr 2 w Radlinie (opiekunki Urszula Paniczek i Barbara Gembal) a trzecią lokatę - Karolina Kruk z Gimnazjum nr 4 w Wodzisławiu (opiekun Grażyna Łagosz).
Poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki zarówno pod względem językowym jak i muzycznym. Młodzież korzystała z gotowych aranżacji lub też z własnych umiejętności instrumentalnych - grając na gitarach czy flecie poprzecznym co stwarzało niepowtarzalny klimat.
Inicjatorkami a zarazem organizatorkami konkursu „Europa bez granic" były Urszula Paniczek - nauczycielka muzyki oraz Agata Wieczorek - nauczycielka j. francuskiego.
Warto dodać, że w obecnym roku szkolnym powstał w radlińskim ZSS Klub europejski, który obecnie liczy 153 członków. Jego celem jest poszerzenie wiedzy o Europie, poznanie kultury, obyczajów państw europejskich, nawiązanie współpracy międzynarodowej oraz utrzymanie kontaktów z innymi klubami europejskimi. Zajmuje się propagowaniem nauki języków obcych, organizowaniem konkursów wiedzy o Europie, plastycznych oraz przygotowywaniem imprez okolicznościowych.
(jak)