W skrócie
Wodzisław
22 marca na ulicach miasta odprawiono nabożeństwo drogi krzyżowej. Marsz rozpoczęto o godz. 17.00 przed kościołem w Jedłowniku, po czym pątnicy przeszli trasę ulicą Wolności, Czyżowicką i Pszowską na Plac Świętego Krzyża, a następnie ul. Konstancji na wodzisławski rynek.
18 marca Zarząd Miasta ogłosił konkurs dla kandydatów na dyrektorów siedmiu wodzisławskich przedszkoli: nr 2, 9, 11, 13, 15, 18 i 19. Zgodnie z regulaminem osoba zainteresowana musi spełniać określone warunki. Po pierwsze, posiadać wyższe wykształcenie magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym, ukończone kolegium nauczycielskie lub języków obcych oraz posiadać kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w tej placówce. Ponadto od kandydata wymaga się aby był nauczycielem dyplomowanym lub mianowanym, posiadał ukończone studia podyplomowe z zakresu zarządzania lub odpowiedni kurs w tym kierunku. Każdy, kto jest zainteresowany objęciem stanowiska dyrektora powinien posiadać także co najmniej 5-letni staż pracy pedagogicznej w pełnym wymiarze godzin lub staż na stanowisku nauczyciela akademickiego. Uzyskać, w okresie ostatnich 5 lat, co najmniej dobrą ocenę pracy w szkole, przedszkolu lub pozytywną ocenę pracy w okresie ostatnich czterech lat w szkole wyższej. Ponadto kandydat powinien legitymować się aktualnym świadectwem lekarskim, potwierdzającym warunki zdrowotne, niezbędne do zajmowania stanowiska nauczyciela.
15 marca, w Zespole Szkół Ekonomicznych, przebywała delegacja szkoły średniej z Kromeriz k. Ołomuńca. Zagraniczni goście mieli możliwość zapoznać się z działającymi w szkole organizacjami, poznać jej osiągnięcia, zwiedzić pracownie oraz Centrum Handlowo - Gastronomiczne i Salę Bankietową. Była to rewizyta Czechów, bowiem w listopadzie ubiegłego roku nauczyciele z ZSE uczestniczyli w Dniu Otwartym czeskiej placówki. Należy dodać, że tydzień wcześniej w Wodzisławiu przebywała delegacja nauczycieli informatyki i języków obcych z Ostrawy. Natomiast 21 marca młodzież i nauczyciele „ekonomika" wzięli udział w zawodach aerobiku w Kromeriz. Natomiast zaraz po świętach Wielkiej Nocy uczniowie z Wodzisławia wyjadą na zawody w siatkówce i uni-hokeju do Ostrawy.
Anita Langrzyk, uczennica II klasy I LO zajęła III miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Religijnej, która odbyła się 15 i 17 marca w Częstochowie. Licealistka dostała się do finałowej dwunastki spośród 116 uczestników z całej Polski. Tam następnie zdobyła 58 punktów na 66 możliwych. W nagrodę wodzisławianka ma prawo wstępu na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego oraz Wydział Teologiczny lub Filozoficzny Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie. W związku z tym wyróżnieniem Anita Langrzyk 11 kwietnia w Kurii Biskupiej w Katowicach spotka się z arcybiskupem Damianem Zimoniem.
21 marca w mieście gościła delegacja Związku Diabetyków Czeskich z Karwiny. Ich przyjazd jest wynikiem podpisanego niedawno międzynarodowego porozumienia o wzajemnej współpracy z Wodzisławskim Stowarzyszeniem Diabetyków. Czescy goście rozmawiali z władzami miasta i zwiedzali wodzisławską starówkę. Po południu wzięli udział w uroczystym spotkaniu w świetlicy Spółdzielni Mieszkaniowej „ROW" na os. XXX-lecia, organizowanym przez WSD.
W marcu odbyły się eliminacje pierwszego stopnia Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej dla uczniów klas maturalnych i przedmaturalnych, zorganizowanego przez bielską Wyższą Szkołę Ekonomiczno - Handlową. Polega on na rozwiązaniu testów na oryginalnych kartach odpowiedzi, które należało przesłać do organizatorów. Tu komputer dokonywał oceny poszczególnych prac. Bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie wodzisławskich placówek oświatowych, bowiem wielu z nich przebrnęło do drugiego etapu konkursu zorganizowanego w Bielsku. Głównymi nagrodami jest możliwość podjęcia studiów w WSEH bez egzaminów wstępnych.
Podopieczni Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży wzięli udział w II Regionalnym Dniu Treningowym Olimpiad Specjalnych, który odbył się 22 marca w Rybniku. Wodzisławski ośrodek reprezentowało pięcioro dzieci, w wieku od 8 do 16 lat. Pod okiem swoich opiekunów startowali w rzucie piłeczką palantową oraz w wyścigu na wózku inwalidzkim na dystansie 25 metrów. Celem imprezy jest popularyzacja programu treningu aktywności motorycznej, jako rehabilitacji dla osób z upośledzeniem umysłowym.
W ostatnią niedzielę w kościele Wniebowzięcia NMP odprawiono uroczystą mszę św. w 80 rocznicę śmierci ks. Pawła Pośpiecha, urodzonego w Kokoszycach, wielkiego społecznika i działacza polskości, który w 1920 roku przyczynił się do utworzenia Związku Śląskich Kół Śpiewaczych.
25 marca, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej otwarto wystawę prac Daniela Jakubczyka pt. „Ziemia Wodzisławska ziemią bożą". Można na niej zobaczyć m.in. modlitewniki, fotografie o treściach religijnych, dewocjonalia, a także pamiątki z pielgrzymek. Ekspozycji towarzyszy także pokaz świątecznych serwetek i obrusów, ręcznie znanej miejscowej artystki, Joanny Styrnol.
25 marca rozpoczęto akcję odszczurzania miasta. We wszystkich nieruchomościach mieszkalnych, użytkowych, zakładach handlowych, usługowych, sklepach itp. zostanie wyłożona trutka. Osoby upoważnione do przeprowadzenia deratyzacji mają obowiązek zakupić i wyłożyć trutkę. Zgodnie z instrukcją na opakowaniach powinno pojawić się odpowiednie oznaczenie „Uwaga trucizna". Ponadto należy miejsce odpowiednio zabezpieczyć przed dostępem dzieci i zwierząt domowych. Akcja potrwa do 26 kwietnia.
Kilka tysięcy osób wzięło udział w internetowym Konkursie Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym, organizowanym przez Związek Powiatów Polskich. Do drugiego etapu zakwalifikowano ponad 2 tysiące osób. Wśród nich znalazła się ponad 60-osobowa grupa uczniów klas czwartych wodzisławskiego „ekonomika". W finale, który odbędzie się w maju, weźmie udział jedynie 10 najlepszych osób.
PSZÓW
Zima się skończyła więc rozpoczęły się już naprawy nawierzchni dróg. Aktualnie prace trwają na ul.: Niepodległości i Krasickiego, następnie ekipy remontowe przeniosą się na ul. Biernackiego, gdzie zostanie przeprowadzony gruntowny remont.
Gmina przymierza się do ogłoszenia przetargu na wykonanie kanalizacji deszczowej, sanitarnej oraz na wykonanie podbudowy pod chodnik na ul. Pszowskiej do granicy z Wodzisławiem. Prace te mają być zakończone jeszcze w tym roku.
Rozstrzygnięto już przetargi na wykonanie stolarki okiennej w Szkole Podstawowej nr 2 i Gimnazjum w Pszowie. Prace ruszą w niedługim czasie.
„Arka Bożek - legenda a prawda", to tytuł spotkania na jakie 2 kwietnia o godz. 19.00 w restauracji „Adria" z dr Ryszardem Kinclem zaprasza Towarzystwo Przyjaciół Pszowa.
Po czterdziestu latach ze stanowiska przewodniczącej Koła Gos-podyń Wiejskich zrezygnowała Marta Kubica. Zastąpiła ją Agnieszka Panek, emerytowana nauczycielka. Na spotkaniu, które odbyło się 21 marca, wybrano nowy zarząd KGW. Wiceprzewodniczącą została Maria Niestrój, skarbnikiem Agnieszka Warzecha, sekretarzem Urszula Tytko, zaś członkiniami zarządu są: Teresa Danielczyk, Helena Toman i Łucja Talik. Pierwsze zebranie nowego zarządu i komisji rewizyjnej odbędzie się 10 kwietnia.
RYDUŁTOWY
25 marca w Klubie Abstynentów „Brzask" odbędzie się spotkanie z okazji Dnia Trzeźwości.
Na ukończeniu są prace związane z remontem skweru przy ul. Ofiar Terroru, poniżej Urzędu Miasta. Teren został odwodniony, a wokół dróżek wykonano elementy małej architektury: lampy, ławki, ozdobne krzewy.