Czy jesteśmy bezpieczni?
W 2001 roku za priorytetowe zadania uznano ograniczenie przestępczości przeciwko mieniu oraz ograniczenie popełniania czynów karalnych przez osoby nieletnie. Na efekty nie trzeba było długo czekać, gdyż już w pierwszym kwartale udało się ograniczyć przestępczość w jednej z tych kategorii, także w kolejnych kwartałach udało się utrzymać tendencje spadkową. Nieletni w 2000 r. dopuścili się 73 przestępstw, a w 2001-53, wzrosła jednak liczba podejrzanych o dokonanie przestępstwa z 12 do 29. Dane wskazują na to, że młodzi dopuszczali się czynów karalnych w grupach. Wzrosła jednak liczba przestępstw przeciwko mieniu z 55 do 57, to jest o 3%. Wzrastająca liczba przestępstw przeciwko mieniu jest m.in. następstwem stałego pogarszania się warunków materialnych i bytowych mieszkańców powiatu, wynikających ze zwiększającej się liczby osób bezrobotnych, zwiększania kosztów utrzymania - powiedział Józef Pałka, prokurator rejonowy.
Spadek przestępczości lub utrzymywanie się na tym samym poziomie zanotowano w kategoriach: kradzież z włamaniem, rozboje i wymuszenia rozbójnicze oraz bójki i pobicia. Ogólnie rzecz biorąc w Pszowie stwierdzono statystyczny wzrost liczby przestępstw stwierdzonych (o 13%), podobną dynamikę stwierdzono w odniesieniu do liczby wszczętych postępowań (7%). Wykrywalność przestępstw okazała się być najwyższą w powiecie - podsumował Komendant Komisariatu Policji w Pszowie, Roman Bojdoł.
W 2001 r. prowadzono sprawy dotyczące najpoważniejszych kategorii przestępstw, w których Sąd na wniosek prokuratora stosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, łącznie wobec 9 osób. W jednej ze spraw akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Gliwicach skierowano przeciwko 22-letniemu mieszkańcowi Pszowa oskarżonemu o to, że w 22.04.2001 w Pszowie grożąc zabójstwem przy użyciu noża doprowadził 77-letnią Gertrudę G. do stanu bezbronności w celu dokonania kradzieży pieniędzy. Powstrzymał go jednak sąsiad pokrzywdzonej. Sąd skazał go na karę 3 lat pozbawienia wolności. Skierowano ponadto akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śl. przeciwko 50-letniemu mieszkańcowi Pszowa, ojcu trojga dzieci, oskarżonemu m.in. o to, że znęcał się psychicznie i fizycznie nad żoną i dziećmi wywołując awantury w stanie nietrzeźwym, wyrzucał z mieszkania, wyzywał, bił, groził zabójstwem. W tej sprawie wyrok jeszcze nie zapadł.
Aktualnie Prokuratura prowadzi lub prowadziła w 2001 r. łącznie 6 postępowań przygotowawczych związanych z osobami pełniącymi funkcje w Radzie Miejskiej lub Zarządzie Miasta Pszowa, w których to sprawach osoby występują w charakterze stron pokrzywdzonych lub podejrzanych. Spośród 3 spraw zakończonych decyzjami merytorycznymi w 2001 r. skierowano akt oskarżenia przeciwko jednej osobie, przewodniczący Rady Miasta został pisemnie powiadomiony o skierowaniu aktu oskarżenia, w jednej sprawie umorzono postępowanie wobec niestwierdzenia przestępstwa (nakłanianie urzędnika do złożenia fałszywego oświadczenia), a w kolejnej sprawie, dotyczącej zniesławienia radnego na sesji Rady Miejskiej, odmówiono wszczęcia postępowania z uwagi na niestwierdzenie przestępstwa. Aktualnie toczą się trzy postępowania dotyczące znieważenia członków Rady Miejskiej i Zarządu Miasta w „liście otwartym" z 4.12.2001, przekroczenia uprawnień przez byłych członków Zarządu Miasta, którzy zlecając wykonanie projektu zagospodarowania centrum Pszowa (sprawa ronda), narazili gminę na straty materialne oraz okoliczności dopuszczenia się przez w/w osoby Zarządu Miasta czynów karalnych w związku z przetargiem na budowę I etapu kanalizacji sanitarnej przy ul. Pszowskiej. W sprawach tych nie zapadły jeszcze decyzje merytoryczne.
Ze statystyki Państwowej Straży Pożarnej wynika natomiast, że w ubiegłym roku było 18 pożarów, 35 miejscowych zagrożeń. Nie było natomiast, co cieszy, fałszywych alarmów.
(B.P.)