Pospolite ruszenie
O zwycięstwie zadecyduje liczba uczestników organizowanych w całej gminie imprez, która w ostatecznym podsumowaniu zestawiona będzie z ogólną liczbą mieszkańców. Ponadto ważny jest procent środków budżetowych gminy przeznaczanych co roku na sport i kulturę fizyczną oraz liczba mieszkańców, działających w stowarzyszeniach i klubach sportowych.
Centralne zawody sportowo-rekreacyjne, których głównym celem jest propagowanie idei aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, odbyły się na stadionie w Turzy Śl. Tutaj zebrali się uczniowie wszystkich gorzyckich szkół. By rywalizacja przebiegała w duchu fair play i bez niepotrzebnych kontuzji, na początku przećwiczono bojowe zawołania i przeprowadzono rozgrzewkę, by zaraz potem rozpocząć sportową rywalizację. Większość konkurencji, jak np. piłka nożna, siatkówka czy przeciąganie liny, wymagała współpracy całego
zespołu, choć była również możliwość wykazania się indywidualnie np. w biegach, skoku w dal czy rzucie piłką do celu. W zmaganiach wzięli również udział strażacy, którzy po zawodach i prezentacji sprzętu strażackiego, zapoznali zebranych z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W samych Gorzycach zawody rozgrywano w kilku miejscach. W Domu Pomocy Społecznej odbył się m.in. turniej szachowy i wybierano „Człowieka roku”. Na boisku LKS - u i w szkole podstawowej zorganizowano gry i zabawy sprawnościowe, a przed gimnazjum uczniowie grali w piłkę nożną, koszykówkę i siatkówkę oraz zdobywali punkty w skoku w dal i pchnięciu kulą. W gimnazjum była zaś meta biegu, który wyruszył spod Urzędu Gminy. Uczestniczyli w nim pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Zespołu Obsługi Finansowej, gorzyckiego GS-u oraz pracownicy miejscowego magistratu z panią wójt na czele. Ciekawie było również w innych miejscach. Już o godz. 8.00 w Odrze rozpoczęto zawody wędkarskie dla dzieci i młodzieży, a po południu na miejscowym boisku rozegrano rewanżowy mecz „żonaci kontra kawalerowie”. W Osinach natomiast miejscowy proboszcz sędziował mecz piłki nożnej pomiędzy ministrantami i „łobuzami”, a w Bełsznicy na „dzikich” boiskach piłkę kopały drużyny mieszane. W Bluszczowie zorganizowano „Dzień Matki na sportowo”, a najmłodszych obdarowano prezentami z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Oczywiście zawody sportowe, gry i zabawy zorganizowano we wszystkich sołectwach gminy, a integralną częścią przedsięwzięcia był Gwiaździsty Rajd Rowerowy. Jego uczestników ciągle przybywało, bowiem w każdym miejscu na peleton czekała kolejna grupa zawodników, których, mimo grymaszącej aury, nie brakowało.
(raj)