To były piękne dni...
Tegoroczne obchody przebiegały pod hasłem partnerstwa i współpracy w zjednoczonej Europie. Wzięli w nich udział przedstawiciele Karviny, Alanyi i Gladbeck - miast partnerskich Wodzisławia. Rozpoczęto je uroczystym pochodem, który spod szpitala przy ul. 26 Marca, wyruszył na rynek. Na jego czele, w pięknych zaprzęgach konnych, podążały zagraniczne delegacje wraz z zaproszonymi gośćmi oraz władze miasta i powiatu. Zaraz za nimi w kolorowym korowodzie uczniowie wodzisławskich szkół prezentowali piętnaście państw Unii Europejskiej. W tym dniu można było również podziwiać występy laureatów Festiwalu Kultury Przedszkolnej, posłuchać muzyki Beatlesów w wykonaniu zespołu „Postman” oraz przebojów „Gipsy Kings” odtworzonych przez grupę „Gipsy Band”.
Jak się okazało, był to jedynie przedsmak muzycznej uczty, która czekała mieszkańców w sobotę, drugiego dnia imprezy. Wówczas na scenie wodzisławskiego rynku pojawiły się „Brathanki” oraz zespół „Mafia”. Pierwszy z koncertów był istnym szaleństwem zebranej na płycie rynku młodzieży, która wraz z wokalistką śpiewała najbardziej znane przeboje. Podobnie było również w niedzielę podczas występu legendarnej grupy „Lady Pank”. Fani Borysewicza zjechali, nie tylko z terenu powiatu, ale również z Rybnika i Jastrzębia. „Takiej atmosfery nie było tutaj dawno” - mówi jeden z organizatorów. Bawiło się kilka tysięcy ludzi, do czego z pewnością przyczyniła się wspaniała pogoda.
Oczywiście 33 Dni Wodzisławia to nie tylko koncerty i recitale, ale także imprezy towarzyszące oraz zawody sportowe. W tym czasie rozegrano m.in. finał Wodzisławskiej Ligi Piątek w piłce nożnej, pojedynek oldbojów MKS „Odra” - „Wisła Kraków”, Międzynarodowy Turniej Trampkarzy Młodszych, a miłośnicy „dwóch kółek” wyruszyli na trasę Wodzisławskiego Rajdu Rowerowego o długości 20 km ze startem i metą w Wodzisławiu. Każdy mógł w tych dniach wybrać coś dla siebie. Wiele atrakcji przygotowano również dla mieszkańców mających nieco inne zainteresowania i pasje. Już w piątek, w muzeum, otwarto wystawę „XVI Konkursu Plastyki Nieprofesjonalnej” oraz „VII Konkursu Fotograficznego”. Kilka wystaw czynnych było także w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, natomiast w niedzielę, w Kościele pw. św. Herberta, można było wysłuchać koncertu kameralnego w wykonaniu kwartetu smyczkowego Filharmonii Sudeckiej.
(raj)