To już 70 lat
Na sobotniej uroczystości obecni byli przedstawiciele władz gminy Godów z wójtem Ludwikiem Piechaczkiem na czele. Obecny był także Przewodniczący Rady Gminy Józef Pękała, przedstawiciele związków piłki nożnej na szczeblu wojewódzkim i Podokręgu Rybnik, delegaci sąsiednich klubów sportowych, Hubert
Mołdrzyk - kierownik sportu wodzisławskiego magistratu oraz Radosław Kijewski - kierownik sportu powiatu wodzisławskiego.
Na spotkaniu tym wręczono wiele odznak klubowych, Ludowych Klubów Sportowych oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej. Najwyższe odznaczenie przypadło Łucjanowi Wnuk, który został Honorowym Prezesem Klubu Gwiazda Skrzyszów.
Ponadto klub z rąk Przewodniczącego Komisji Odznaczeniowej Okręgowego ZPN otrzymał z okazji 70-lecia srebrną odznakę PZPN.
Prezes klubu Roman Sitek odczytał rys historyczny, a w części artystycznej wystąpiła skrzyszowska grupa folklorystyczna „Familijo”.
W sali, gdzie odbywała się ta uroczystość otwarto wystawę osiągnięć klubu. Wszystkie pamiątki, eksponaty, zdjęcia i puchary prezentują się znakomicie.
W niedzielę zaś odbyła się msza św. za wszystkich żyjących i nieżyjących sportowców, działaczy i sympatyków klubu.
Trochę historii
Klub sportowy w Skrzyszowie założono w 1932 roku. Hasło takie rzucili nauczyciel Stefan Mikuła i Jan Sztukator. Zwołano zebranie sympatyków sportu i powołano do życia klub sportowy o nazwie Gwiazda Skrzyszów. Pierwszym jego prezesem został Józef Damiec.
Początki były bardzo trudne. Kłopoty były ze sprzętem, wyjazdami na spotkania piłkarskie. Wkrótce drużynę zgłoszono do klasy C. Tam radziła sobie bardzo dobrze i w 1935 awansowała do klasy B, by 2 lata później grać już na boiskach bardzo wysoko wtedy stojącej klasy A. Dobre występy przerwał wybuch II wojny światowej. Życie sportowe zamarło.
Tuż po wojnie natychmiast przystąpiono do organizacji struktur klubu sportowego w Skrzyszowie. Zmieniono nazwę na Polonia Skrzyszów. Nazwa ta nie utrzymała się długo i w 1951 roku powrócono do tradycyjnego nazewnictwa. Pierwszym prezesem po wojnie został Wiktor Skupień. Drużyna ponownie awansowała do klasy A, ale kłopoty finansowe zmusiły jednak kierownictwo klubu do podjęcia decyzji o jego „sprzedaży” do Rybnika.
Życie sportowe w Skrzyszowie zamarło ponownie, ale tym razem tylko na rok. Szybko zwołano skrzyszowską młodzież i zaczęto od nowa budować struktury nowego klubu, ponownie pod nazwą Gwiazda Skrzyszów. Drużyna znowu zaczęła grać w klasie C i wzmocniona skaperowanymi zawodnikami z Rybnika szybko awansowała do klasy B.
W 1957 roku z inicjatywy Teodora Rducha powstała sekcja tenisa stołowego, która szybko zaczęła przynosić sukcesy. Pierwszym kierownikiem tenisistów został Stanisław Stebel, który do dziś bierze czynny udział w rozgrywkach tenisa stołowego w naszym regionie i odnosi nie lada sukcesy. Drużyna Gwiazdy Skrzyszów obecnie gra w III lidze.
Później doszła także i sekcja szachowa. Powstała w 1962 roku, a inspiracją do jej założenia był świetny występ skrzyszowskich szachistów na turnieju szachowym ludowych klubów sportowych w Wodzisławiu 18 marca 1962 roku. Pierwszym kierownikiem był Stefan Drobczyk. Sekcja ta, podobnie jak dwie pozostałe, również osiąga znaczne sukcesy.
Głównym elementem skrzyszowskiej Gwiazdy od momentu powstania była jednak sekcja piłki nożnej. W latach 60-tych seniorzy grali z powodzeniem w B klasie, by wreszcie w 1974 roku awansować do klasy A i grać tam aż do 1985 roku. Tam zostali kolejne 5 lat, kiedy do klubu powrócił w roli szkoleniowca wychowanek klubu, a wieloletni zawodnik Odry Wodzisław - Marek Cudnowski. Ten po licznych „przemeblowaniach” w składzie wywalczył z drużyną ponowny awans do klasy A.
Niemałe sukcesy odnosili także trampkarze, którzy po przejściu do juniorów stali się prawdziwym postrachem drużyn Podokręgu Rybnickiego gromiąc takie drużyny jak ROW Rybnik czy Górnik Radlin.
Seniorzy grali zaś ze zmiennym szczęściem w klasie A, wielokrotnie także włączając się do rywalizacji o awans do klasy okręgowej. Aż wreszcie udało się! W minionym sezonie drużyna Gwiazdy Skrzyszów już na 2 kolejki przed zakończeniem rozgrywek była pewna swego awansu.
Obecnym prezesem klubu jest Roman Sitek, zastępuje go Henryk Kruczek, a funkcję sekretarza sprawuje Tadeusz Madecki.
Turnieje juniorów
Sobotnio-niedzielne uroczystości były połączone z dwoma turniejami piłkarskimi dla juniorów. W sobotnim turnieju udział wzięły 3 drużyny, które zajęły pierwsze miejsca w rozgrywkach A, B i C klasy juniorów czyli Gwiazda Skrzyszów, Jedność Grabownia i Parys Niedobczyce. Najlepszą ekipą okazała się drużyna gospodarzy, która wygrała oba spotkania.
W niedzielę odbył się turniej o mistrzostwo gminy Godów, w którym wzięło udział 5 drużyn. Pierwsze miejsce zajęli juniorzy z Olzy Godów, wyprzedzając gospodarzy i LZS Skrbeńsko.
Marcin Macha
Bibliografia:
Bernard Oślizło: „70 lat Ludowego Klubu Sportowego „Gwiazda” Skrzyszów 1932 - 2002”.