Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 30 (150) Data wydania: 24.07.02

Od uderzenia pioruna

Nie omijają nas ostatnio burzowe dni. Uderzenie pioruna może wywołać pożar, zniszczyć sprzęt telewizyjny i komputer. Bywa, że poraża śmiertelnie ludzi. Przed tymi zagrożeniami może uchronić nas prawidłowo założona i konserwowana instalacja odgromowa.

W ciągu roku na terenie Polski mamy średnio 20 dni burzowych, a ostatnio zaś znacznie więcej. Dla każdego budynku, biorąc pod uwagę głównie jego wysokość i położenie, projektant wyznacza współczynnik zagrożenia piorunowego. Instalacja odgromowa musi być bezwzględnie zainstalowana jeśli wysokość budynku przekracza 15 m, a jego powierzchnia wynosi więcej niż 500 m2 i usytuowany jest w zabudowie rozproszonej. Instalację muszą mieć także domy z materiałów łatwopalnych, np. kryte słomą czy trzciną. Jednak tak naprawdę powinien ją sobie zainstalować każdy właściciel domku jednorodzinnego. Za zamontowanie piorunochronu, w zależności od stopnia skomplikowania robót, materiałów do nich użytych i powierzchni dachu, zapłacimy od 3 do 6 tysięcy złotych. Wielu jednak właścicieli domów rezygnuje z tej inwestycji uważając, że jest za droga i że zeszpeci elewację budynku. Jednak nowoczesne urządzenia tego typu są prawie niezauważalne i bez kłopotu dają się w nią wkomponować. Obiekty budowlane powinny być poddawane okresowej kontroli (co najmniej raz na 5 lat) polegającej na sprawdzeniu instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów. Kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznych i piorunochronnych powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru lub usług w zakresie naprawy lub konserwacji odpowiednich urządzeń energetycznych.

Wyładowanie atmosferyczne może stanowić także zagrożenie dla nowoczesnych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Bez zastosowania odpowiednich środków ochrony urządzenia elektroniczne, znajdujące się w obszarze o promieniu 1,5 km od miejsca uderzenia pioruna, mogą ulec zniszczeniu. Przed tym  można się jednak uchronić montując na instalacji elektrycznej budynku ochronniki przeciwprzepięciowe. Obowiązek ten spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu. Ze względu na ich spory koszt, nie każdy decyduje się na zainstalowanie stosownych zabezpieczeń, których koszt wynosi od 200 do 800 zł. Wówczas musi on napisać stosowne oświadczenie, w którym winę za potencjalne szkody bierze na siebie. Ochronniki przeciwprzepięciowe to urządzenia redukujące zbyt wysokie napięcie do poziomu bezpiecznego. Najczęściej montuje się je w dwóch stopniach, zazwyczaj trzeci zabezpiecza właśnie przed uszkodzeniami sprzętu elektronicznego.
 
(raj)