Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 30 (150) Data wydania: 24.07.02

Srebrny chór

Odsłonięciem tablicy ku czci zmar-łych działaczy, dyrygentów i chórzystów rozpoczęły się obchody 25-lecia nieprzerwanej działalności chóru „Słowik nad Olzą”. Nawiązuje on do tradycji śpiewaczych zapoczątkowanych w 1920 r. przez zespół pod tą samą nazwą.

Pierwszy olziański „Słowik” po kilku latach zaprzestał swojej działalności. W 1924 r.  powstał chór „Jedność”, który też śpiewał niezbyt długo. W latach 30. w Olzie założono kolejny zespół śpiewaczy „Moniuszko”.

Jako kilkunastoletni chłopiec śpiewałem w chórach „Jedność” i „Moniuszko - mówi Aleksander Mrozek. W 1977 r. po przerwie powstał kolejny chór „Moniuszko”, którego byłem założycielem. W 1987 r. zmieniliśmy nazwę na „Słowik nad Olzą” nawiązując do początków ruchu śpiewaczego w naszej miejscowości.

Jest on od 25 lat prezesem chóru, pomysłodawcą i fundatorem wmurowania pamiątkowej tablicy. Finansowego wsparcia tej inicjatywie udzieliła również Gminna Spółdzielnia w Gorzycach. Tablica wmurowana w ścianę Wiejskiego Domu Kultury w Olzie została odsłonięta przez wójt Krystynę Durczok, byłą dyrektor domu kultury Krystynę Okoń oraz prezesa Aleksandra Mrozka. Poświęcił ją miejscowy proboszcz ks. Kazimierz Nowicki.

W uroczystym spotkaniu z okazji srebrnego jubileuszu wzięły udział delegacje zaprzyjaźnionych chórów - „Lutnia” z Dolnej Lutyni na Zaolziu i „Słowik z Przyszowic” oraz orkiestry dętej kopalni „Anna” w Pszowie. Telegram z życzeniami przysłał Wolfsburger Frauenchor z Niemiec. Wśród zaproszonych gości znaleźli się dyrygenci, którzy prowadzili chór od początku jego powstania: Eugeniusz Ćwik, Jerzy Michalski, Zyglinda Raszyńska, Bożena Błaszczyk i Danuta Węgrzyk. Zasłużeni chórzyści, którzy śpiewają w „Słowiku nad Olzą” od samego początku - przez 25 lat - otrzymali pamiątkowe statuetki  a pozostali dyplomy.

Chór ma bogaty repertuar składający się z ponad 200 pieśni w kilku językach. Kiedyś ściśle współpracował z orkiestrą kopalni „Anna” przygotowując odpowiednie utwory. Wspólne występy miały miejsce m.in. podczas „Głubczyckiej wiosny”. „Słowik nad Olzą” ścisłą współpracę nawiązał z chórem „Lutnia”, który działa przy Polskim Związku Kulturalno-Oświatowym w Dolnej Lutyni. Oba zespoły odwiedzają się i zapraszają na różne imprezy.

Podczas jednego z koncertów w domu kultury w Dolnej Lutyni na zakończenie powiedziałem, że śpiewamy dla Boga i cesarza - wspomina Aleksander Mrozek. Okazało się, że był tam sekretarz partii z Ostrawy, któremu się to nie spodobało. Potem interweniował u swoich polskich kolegów. W 1990 r. nawiązaliśmy kontakt z żeńskim chórem z Wolfsburga. Gościł on w Olzie z koncertami. Nauczyli się „Gaude Mater Polonia” i „Płyniesz Olzo po dolinie”, żeby zaśpiewać razem z nami. Problemy sprawiła im szczególnie ta druga piosenka. Potem my byliśmy z rewizytą w Wolfsburgu. W 1997 r. delegacja tego chóru przyjechała do nas, by przekazać pieniądze zebrane na pomoc po powodzi. Wsparcia udzielił nam  również „Słowik z Przyszowic”, który podarował nam wtedy organy.

(jak)