Radny już bezradny?
Pszowski radny może utracić mandat, wszystko na to wskazuje, że na własne życzenie. Jako pierwsi dotarliśmy do tych materiałów.
Radny Leszek Piątkowski nie dopełnił obowiązku i nie złożył podania o urlop bezpłatny. L. Piątkowski w dniu wyborów do Rady Miejskiej peł-nił bowiem funkcję zastępcy kierownika ZGKiM w Pszowie, co nakładało na niego ustawowy obowiązek złożenia wniosku o urlop bezpłatny, w terminie 7 dni od ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy, przed przystąpieniem do wykonywania mandatu radnego.Piotr Kowol przewodniczący Klubu Radnych „Niezależni” i Bogusław Kołodziej przewodniczący Klubu Radnych TPP w imieniu tych Klubów złożyli 7 stycznia tego roku wniosek do burmistrza, by ten zwrócił się do Biura Prawnego UM o wydanie opinii prawnej w tej sprawie, czyli łączenia mandatu radnego z wykonywaniem funkcji z-cy kierownika.
L. Piątkowski jest zatrudniony od 1.05.1999 r. na stanowisku z-cy kierownika ZGKiM w Pszowie; zakład ten jest Miejską Jednostką Organizacyjną. Od początku tej kadencji Rady obowiązuje znowelizowany przepis art. 24b ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U.nr 142 poz.1591 z 2001 r. tekst jednolity z późniejszymi zmianami). Przepis ten mówi, że osoba wybrana na radnego nie może wykonywać pracy w ramach stosunku pracy w Urzędzie Gminy, w której uzyskała mandat oraz wykonywać funkcji kierownika lub jego zastępcy w jednostkach organizacyjnych tej gminy.
Oznacza to, iż osoby pełniące funkcje wymienione w tym przepisie, jeżeli zostaną wybrane na radnego, podlegają konsekwencjom wynikającym z treści drugiego zdania art.24b ust.1 ustawy o samorządzie gminnym.
Są one zobowiązane w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy przed przystąpieniem do wykonywania mandatu radnego, złożyć wniosek o urlop bezpłatny.
Przewodniczący wymienionych Klubów zwrócili się też o opinię w tej sprawie do tygodnika „Wspólnota” (tu napisano także, że mandat wygasł) i jak wspomniano do burmistrza by ten zwrócił się do radcy prawnego.
Jeżeli z-ca Kierownika Gminnej Jednostki Organizacyjnej Pan L. Piątkowski, który uzyskał mandat w swoim okręgu, nie wystąpił do swojego pracodawcy z wnioskiem o udzielenie mu urlopu bezpłatnego, to w tej sytuacji ma zastosowanie art. 24b ust.5 ustawy o samorządzie gminnym: niezłożeni przez radnego wniosku o urlop bezpłatny jest równoznaczne ze zrzeczeniem się mandatu. Sytuacja ta, więc wypełnia całkowicie znamiona przepisu art.190 ust.1 pkt.2a ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja Wyborcza do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw (Dz.U. nr 95 poz.602 z późniejszymi zmianami).(…) W przedmiotowej sprawie Pan L. Piątkowski, pełniący w dniu wyborów funkcję Z-cy Kierownika ZGKiM w Poszwie, miał od dnia 28 października 2002 r. czyli od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy, jakim jest Miejska Komisja Wyborcza, 7 dni na złożenie wniosku o urlop bezpłatny. Z okoliczności sprawy wynika, iż taki wniosek do Kierownika ZGKiM w Poszwie nie wpłynął. Pana L. Piątkowski jako kandydat na radnego, przystępując do wyborów powinien mieć świadomość konsekwencji wynikających z ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z pełnioną przez siebie funkcją. Wygrywając wybory, a więc uzys-kując mandat w swoim okręgu, musiał być przygotowany na sytuację przewidzianą w art. 24b ust.5 tj. na zrzeczenie się mandatu - stwierdził w opinii, przygotowanej na prośbę burmistrza, radca prawny dr Józef Waligóra.
Rzutem na taśmę L. Piątkowski chcąc bronić mandatu złożył 12.11.2002 r. wniosek z prośbą do Kierownika ZGKiM w Pszowie o wyrażenie zgody na zmianę z dniem 1 listopada br. stanowiska pracy z zastępcy kierownika ZGK na kierownika Gospodarki Lokalowej, do którego obowiązków należałoby kierowanie gospodarką lokalową (mieszkania i lokale użytkowe) i sztucznym lodowiskiem w Pszowie.
Taka zmiana, jak twierdzi L. Piątkowski, została zatwierdzona. Najpierw na kierownika, później inspektora Gospodarki Lokalowej. Jego zdaniem wszystko jest w porządku i nie obawia się utraty mandatu radnego. Jest, jak twierdzi w posiadaniu odpowiednich dokumentów, których niestety nam nie udostępnił. Jednym z nich jest umowa ustna zawarta między mną a kierownikiem ZGK o przyjęciu mnie na to stanowisko już z datą 28 października. Potem zostały te ustalenia dopiero przelane na papier. Chciałem pracować nadal w ZGK, przyczyniłem się znacznie do otwarcia sztucznego lodowiska, jestem ojcem tego obiektu - powiedział nam Leszek Piątkowski.
Takiego stanowiska w strukturach organizacyjnych tego zakładu nie ma - powiedział nam burmistrz Ryszard Zapał. Zresztą według opinii prawnika UM dywagacje o zmianie stanowiska nie mają sensu.
Jakiekolwiek zmiany stanowiska pracy dokonane po tej dacie nie wyłączają działania zakazu, skądinąd surowego rygoru, określonego w art. 24b ust.5 ustawy o samorządzie gminnym - stwierdził dr Józef Waligóra. (...) Zakaz łączenia mandatu radnego z funkcją kierownika lub zastępcy kierownika Gminnej Jednostki Organizacyjnej jest na tyle precyzyjnie wyrażony w art.24b ust.1 ustawy o samorządzie gminnym, iż wyklucza możliwość przyjęcia interpretacji, która umożliwiałaby ominięcie tego zakazu np. przez dokonanie zmiany stanowiska pracy po dniu wyborów, tj. po dacie 27 października 2002 r.
Burmistrz, jak nam powiedział, jest w trakcie przygotowywania stosownej uchwały o wygaśnięciu mandatu radnego. Przedłoży ją pod obrady na najbliższej sesji. Jeśli rada zatwierdzi wygaśnięcie mandatu, umożliwi to rozpoczęcie procedury ogłoszenia wyborów przedterminowych przez Komisarza Wyborczego. Jeżeli gmina nie podejmie uchwały w tej sprawie ruch należy do wojewody. Do czasu wybrania kolejnego radnego sytuacja może być patowa w pszowskiej Radzie. Głosy rozłożą się zapewne w stosunku 7:7.
Nowe wybory mogą sprawić, że nowy radny wybrany zostanie z ugrupowania popierającego obecnego burmistrza. To spowodowałoby całkowite przetasowania w obecnej Radzie. Gra jest warta świeczki. Dla obu stron.
Aleksandra Matuszczyk - Kotulska