W skrócie - powiat wodzisławski
POWIAT
- W ramach „Niedzielnych koncertów kolędowych” już 19 stycznia na terenie powiatu wystąpią kolejne chóry. O godz. 15.00 w Koś-ciele św. Izydora w Radlinie Górnym zaśpiewa chór „Jadwiga” z Wodzisławia, chór „Echo” z Radlina” i „Cecylia” z Pszowa”. Pół godziny później w Kościele Matki Boskiej Wszechpośredniczki Łask w Jedłowniku wystąpią kolejne trzy grupy: chór „Moniuszko” z Czyżowic oraz „Jutrzenka”, „Assumptio” i „Cantata” z Wodzisławia Śl. O godz. 16.00 natomiast w Kościele św. Magdaleny w Radlinie Dolnym zaśpiewa wodzisławski chór „Jadwiga” oraz „Polonia” i „Słowacki” z Radlina.
WODZISŁAW
- 23 stycznia o godz. 10.00, w czytelni dla dzieci i młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, najmłodsi wezmą udział w bożonarodzeniowych jasełkach. Pierwotnie ich organizację planowano na 9 stycznia, jednak ze względu na siarczysty mróz imprezę przełożono.
- 23 stycznia w Miejskim Domu Kultury „Centrum” o godz. 10.00 rozpocznie się koncert laureatów Miejskiego Przeglądu Widowisk Jasełkowych. W przeglądzie udział wzięło ponad 500 młodych artys-tów z kilkunastu szkół podstawowych i gimnazjów z całego miasta.
- 7 stycznia, w tutejszym Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie przedstawicieli władz z Wodzisławia, Marklowic, Gorzyc oraz Radlina z prezesem Beskidzkiego Funduszu Ekorozwoju S.A. Celem spotkania było omówienie kwestii globalnego rozwiązania problemów gospodarki wodno - ściekowej na terenie wspomnianych gmin. Na pierwszy plan wysunęła się sprawa budowy i modernizacji oczyszczalni ścieków Karkoszka II i związanych z tym koniecznych nakładów finansowych - koszt przedsięwzięcia oceniany jest na około 42 mln zł. Uczestnicy spot-kania rozważali różne warianty pozyskania środków finansowych, niezbędnych do pomyślnego zakończenia tej inwestycji. Wyrazili również zaniepokojenie brakiem dotacji z funduszy pomocowych na ten cel. Efektem spotkania było powołanie komisji fachowców, której zadaniem będzie szczegółowe przeanalizowanie sprawy.
- 14 stycznia Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna zorganizowała naradę szkoleniową nt. realizacji programu profilaktyczno - edukacyjnego pod hasłem „Stres pod kontrolą”. Program został opracowany przez Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej i kierowany jest do uczniów klas maturalnych. Jest on efektem współpracy psychologów, pedagogów, metodyków, specjalistów w zakresie komunikowania się, filmowców i edytorów. Jego głównym celem jest zwiększenie umiejętności radzenia sobie ze stresem zwłaszcza wśród młodzieży. W skład programu wchodzą liczne, profesjonalnie przygotowane pomoce naukowe. Idea programu odpowiada realizacji 7 Celu Operacyjnego Narodowego Programu Zdrowia.
- Zarząd Stowarzyszenia Diabetyków oraz Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych, 22 stycznia w auli I LO organizuje Integracyjne Noworoczne Spotkanie Osób Niepełnosprawnych, które rozpocznie msza św. w Kościele Wniebowzięcia NMP o godz. 13.00. Każda z osób chcąca wziąć udział w spotkaniu może się zgłosić do siedziby Stowarzyszenia Diabetyków przy ul. Zamkowej w poniedziałki i czwartki (od 9.30 do 13.00) oraz środy (od 15.00 do 18.00), a także w siedzibie PZN przy ul. Kubsza. Wpisowe wynosi 15 zł
RYDUŁTOWY
- W tym roku wprowadzono zmianę w sposobie wybierania „Rydułowika 2002”. Dotychczas o przyznaniu tego tytułu, drogą tajnych wyborów, decydowali ci, którzy we wcześniejszych latach zostali odznaczeni tym tytułem. Za 2002 r. tytuł ten przyzna Zarząd TMR. W 2002 r. przyznano już dwa tytuły „Rydułtowika 2002”, otrzymali je: Stanisław Pawelec (pośmiertnie) oraz ks. Bernard Sodzawiczny, proboszcz parafii pw. św. Jerzego. Kolejni to Kornelia Newy, dyrektor SP 1, poseł Andrzej Zając, Alojzy Barnabas, przewodniczący Komisji Rewizyjnej TMR, Krzysztof Jędrośka, redaktor naczelny „Kluki” oraz Alfred Sikora, burmistrz miasta. Statuetki zostaną wręczone później. Jak zapowiedział Henryk Machnik w 2003 r. nie będzie już nominacji do tego tytułu. Dodatkowo przyznany zostanie tytuł „Rydułtowskiego lidera” i „Lider aktywnych”, do tego ostatniego można zgłaszać osoby z sąsiednich miejscowości.
- Władze miejskie zadecydowały, że jeszcze raz będą się starały o fundusze na remont skrzyżowania ul. Raciborskiej z ul. Piecowską, na budowę chodnika między ul. Ładną i Żelazną oraz na poprawę bezpieczeństwa przy „prawoskręcie” w kierunku Rybnika z ul. Krzywoustego. „My byliśmy przygotowani w zeszłym roku i w tym roku także przygotowujemy się do partycypowania w kosztach związanych z tymi inwestycjami” - powiedział Henryk Niesporek, zas-tępca burmistrza.
PSZÓW
- Gilbert Kramarczyk pełnić będzie funkcję z-cy burmistrza. Nowy zastępca to absolwent Politechniki Śląskiej, mieszkaniec Pszowa.