O biedzie patologii i nadziei
Ponad tysiąc młodych wykonawców wzięło udział w VI Przeglądzie Szkolnych Widowisk Bożonarodzeniowych „Radlińskie Betlejki”. Tym razem miał on charakter ogólnopolski - do Radlina przyjechały grupy teatralne spoza województwa śląskiego - z Warszawy. Byli to uczestnicy przeglądu jasełkowego organizowanego w dzielnicy Włochy. Przesłuchania zespołów trwały przez trzy dni - od rana do późnego popołudnia. „Betlejki” odbywały się pod patronatem „Nowin Wodzisławskich”.
Widowiska były mocno osadzone w tradycji chrześcijańskiej i często poruszały współczesne problemy, z którymi borykają się polskie rodziny - bezrobocie, bieda, przejawy patologii społecznej - mówi Piotr Cybułka, główny organizator przeglądu. W przedstawieniach jasełkowych wyrażała się jednak nadzieja na lepsze jutro, którą daje narodzone Dzieciątko. Udział w bożonarodzeniowych widowiskach to doskonały przykład zaangażowania wielu środowisk - nie tylko na Górnym Śląsku, utrwalania więzi pokoleniowych, pielęgnowania chrześcijańskich tradycji, gwary, teatru, muzyki i tańca. Do Radlina - „Śląskiego Betlejem” - przyjechało 40 zespołów, 1096 wykonawców i 114 opiekunów. Ogółem w przesłuchaniach, które odbyły się w Kuźni Raciborskiej, Rybniku-Chwałowicach, dzielnicy Warszawa-Włochy, Wodzisławiu Śląskim i Radlinie wzięło udział 3322 wykonawców ze 143 zespołów. Przeciętnie grupy teatralne liczyły ponad 20 dzieci, najliczniejszy zespół przyjechał z Mszany - w widowisku występowało 60 uczestników.Komisja oceniająca uczestników „Radlińskich Betlejek” w składzie: Irena Sauer - przewodnicząca, Jerzy Dębina, ks. Mieczysław Kroemer i Janusz Majewski miała niełatwe zadanie. W poszczególnych kategoriach jurorzy przyznali następujące nagrody i wyróżnienia:
Wśród najmłodszych uczestników „Betlejek” pierwsze miejsce zajęło Przedszkole nr 5 w Raciborzu-Studziennej. Zespół „Pracowite pszczół-ki” przedstawił widowisko „Kto schronienie Mu da” przygotowane przez Sylwię Wypler. Drugie miejsce uzyskały: zespół „Wesołe słoneczka” z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek NMP w Chorzowie, który zaprezentował „Wigilię śląską ze świętą Rodziną” autorstwa siostry Jolanty Brzęczek oraz Przedszkole nr 1 w Mysłowicach za widowisko pt. „Wszystkim potrzebny jest Bóg”, przygotowane przez Mirelę Besarabczuk, Edytę Cieślik i Justynę Czernek. Trzecie miejsce jury przyznało zespołowi z Przedszkola nr 43 w Rybniku. Sześcioletnie „Gwiazdeczki” przygotowała Jadwiga Barczuk.
W grupie szkół podstawowych zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Skrbeńsku za widowisko „Książę Pokoju” autorstwa Marioli Musioł i Heleny Niemczyk. Drugie miejsce zajęły: Szkoła Podstawowa nr 18 w Rybniku za widowisko „A my do Betlejem”, które przygotowały Małgorzata Rączka i Małgorzata Pollok-Studnik oraz Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Wodzisławiu Śląskim, filia przy SP 16 w Wodzisławiu-Zawadzie. Koło teatralne prowadzone przez Beatę Świerczek i Aleksandrę Fojcik zaprezentowało widowisko zatytułowane „Nie było dla nich miejsca”. Trzecie miejsce jurorzy przyznali podopiecznym Domu Dziecka w Kończycach Wielkich za przedstawienie „Oddajmy wesoło pokłon Jezuskowi...”, przygotowane przez D. Orawską-Perec, A. Kozieł, A. Wiechę i B. Wnentrzak. Wyróżnienia otrzymały: Szkoła Podstawowa nr 4 w Radlinie, za interesujące wykorzystanie elementów baśniowych. Widowisko „Bohaterowie baśni prowadzą nas do Jezusa” przygotowały: Aniela Fojcik, Małgorzata Mokrosz i Marcin Sielski; Szkoła Podstawowa w Gołkowicach, za kulturę słowa w przekazie teatralnym. Ewelina Baranek, Krystyna Kelner i Danuta Mazur opracowały przedstawienie pt. „A światłość w ciemności świeci”; Szkoła Podstawowa w Kończycach Wielkich, za walory humorystyczne w jasełkach, które zaprezentowali uczniowie klasy II pod kierunkiem Wiktorii Małysz.
Wśród gimnazjalistów tym razem wygrali gospodarze. Gimnazjum nr 1 w Radlinie zostało wysoko ocenione za „Opowieść wigilijną” według Karola Dickensa. Widowisko przygotowała grupa nauczycieli (W. Kwiek, E. Juraszek, B. Strączek) pod kierunkiem G. Kowalczuk i W. Czogalik. Drugie miejsce zajęło Gimnazjum Sióstr Urszulanek w Rybniku. Przedstawienie „O Bogu przechodzącym” autorstwa Artura Stelmaczonka wyreżyserowała siostra Ewa Pyzik. Na trzecim miejscu jury sklasyfikowało Gimnazjum i Szkołę Podstawową w Syryni za przedstawienie „Kolęda ludzi dobrej woli” przygotowane przez Iwonę Honus, Oliwię Rzadkiewicz i Joannę Frydrych oraz Gimnazjum nr 3 z dzielnicy Warszawa-Włochy za widowisko „Gdzie jest Betlejem”. W przygotowaniu młodzieży brali udział Tomek Miśkiewicz, Jola Jędrzejowska, Elżbieta Bielska, Jan Kulczycki i ks. Adam Retakiewicz. Wyróżnienia otrzymało Gimnazjum w Czyżowicach za wartości muzyczne przedstawienia „Cud nowego narodzenia” Ewy Orzechowskiej, pod opieką artystyczną Janiny Gimpel i Moniki Oślizło.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych najlepsza okazała się Grupa Młodzieżowa z Parafii pod wezwaniem św. Magdaleny w Kuźni Raciborskiej. Zaprezentowała ona przedstawienie „Nasze Zwiastowanie”. Autorem scenariusza, reżyserem i jednym z głównych wykonawców jest ks. Andrzej Pytlik. Drugie miejsce zajęła Grupa teatralna pod kierunkiem Mireli Chodyko z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie. Przedstawiła ona widowisko oparte na tekstach współczesnych twórców pt. „Wszystko ma swój czas”.
W kategorii szkół specjalnych wyróżnienia pierwszego stopnia otrzymały: zespół „Betlejemskie Gwiazdki” z Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu, który przedstawił „Najpiękniejszy dzień w roku”, przygotowany przez Iwonę Pardon-Chojecką i siostrę Jolantę Radomyską; Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wodzisławiu za widowisko „Ten najpiękniejszy dzień”, przygotowane pod kierownictwem Ilony Sito; Zes-pół Szkół Specjalnych w Radzionkowie, który zaprezentował spektakl zatytułowany „Jezus daje życie” w opracowaniu Henryki Frankowskiej. Wyróżnienie specjalne jury przyznało mieszkankom Domu Opieki Społecznej w Krzyżanowicach prowadzonego przez Zgromadzenie SS. Franciszkanek MNP, skupionym w zespołu „Róże z Różanego Pałacu”. Przedstawiły one wzruszające widowisko pod tytułem „Jezus narodził się, aby dać światu nadzieję” przygotowane pod kierunkiem siostry Letycji, Sylwi Ozernik i Jolanty Nowak.
Do udziału w koncercie laureatów wytypowano zespoły z Przedszkola nr 5 w Raciborzu, Gimnazjum nr 1 w Radlinie i Szkoły Podstawowej w Skrbeńsku. Odbył się on w ostatnią niedzielę w radlińskim MOK-u a wyróżnionym zespołom wręczono nagrody. Organizatorami „Radlińskich Betlejek” były: Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Radlinie, Miejski Ośrodek Kultury, Urząd Miasta, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Radlinie-Biertułtowach oraz Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim.
(jak)