Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (158) Data wydania: 05.02.03

Orłowi się nie uśmiecha

Projekt herbu i flagi powiatu wodzisławskiego przyjęli radni podczas ostatniej sesji. To już kolejna propozycja insygniów powiatowych - poprzednia nie spotkała się z pozytywnym przyjęciem przez Komisję Heraldyczną przy Ministerstwie Spraw Wew-nętrznych i Administracji.
Proponowany herb przedstawia w błękitnym polu złotą głowę orła górnośląskiego na którą nałożona jest złota róża o pięciu płatkach, zielonych listkach i czerwonym środku. Z obu stron głowę orła otaczają dwie srebrne lilie. Jak tłumaczył Romuald Kubiciel, autor projektu, członek Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, głowa orła nawiązuje do herbu województwa śląskiego a róża - do herbu stolicy powiatu - Wodzisławia. Jest to kwiat związany z folklorem górnośląskim, symbolizuje też Matkę Boską a dwa sanktuaria maryjne znajdują się na terenie powiatu - w Pszowie i Turzy Śląskiej. Sanktuaria te są symbolizowane przez dwie lilie. Zestawienie barw na fladze - błękitno-złoto-czerwono-srebrne - nawiązuje do kolorów użytych w herbie, barw heraldycznych górnośląskich (złoto-błękitnych) i polskich (srebrno-czerwonych) oraz używanych przez powstańców śląskich (srebrno-złoto-błękitne) symbolizując wkład terenów powiatu wodzisławskiego w walkach o polskość Śląska. Komisja Heraldyczna kieruje się zasadą zgodności z tradycją polską i tradycją regionu - mówił Romuald Kubiciel. Myślę, że ten herb potrafię tam obronić. Jest on zgodny z zasadami heraldycznymi, stanowi piękne nawiązanie do herbu górnośląskiego. Komisja zaleca, żeby herby powiatów tworzyć poprzez „uszczerbienie” herbu województwa - czyli umieszczenie jego elementu np. głowy, skrzydła czy szpon orła. Głowa jest elementem najbardziej zaszczytnym.

Czemu orzeł ma taki groźny wygląd? Dobrze byłoby, żeby miał więcej optymizmu - postulował radny Damian Majcherek. Można by mu dołożyć uśmieszek.

Byłem współautorem herbu wojewódzkiego i tam było zalecenie, żeby orzeł był groźny - wyjaśniał Romuald Kubiciel. Chodziło o to, żeby budził respekt, żeby inni się go bali, żeby to nie był gołąb, ale orzeł.

Radni dopytywali się jak długo trzeba będzie czekać na opinię Komisji Heraldycznej, wyrażali obawy, że tak jak poprzednim razem nie dojdzie do zaakceptowania herbu. Mirosław Szymanek przypominał, że trzy lata temu włożono dużo pracy w przygotowanie herbu a poszło to na marne. Jeden z projektów był niezgodny z zasadami heraldycznymi a inny zbyt podobny do zatwierdzonego przez Komisję herbu powiatu pszczyńskiego. Komisja Heraldyczna ma bardzo dużo projektów do zaopiniowania a sama reguluje swoją pracę - tłumaczył Romuald Kubiciel. Przy sprzyjających wiatrach w połowie roku możemy otrzymać opinię. Myślę, że nie będzie takiej sytuacji, że ktoś nam ukradnie ten herb.

(jak)