Numer: 13 (165)
Data wydania: 26.03.03
- Terminy szkoleń o Unii Europejskiej dla rolników powiatu raciborskiego: 26 marca - godz. 10.00 RSP Ponięcice, godz. 11.00 sala emeryta Nędza; 27 marca godz. 10.00 sala DK Budziska; 28 marca godz. 10.00 przedszkole Łęg; 31 marca - godz. 10.00 OSP Ruda Kozielska, godz. 16.00 LZS Górki Śląskie; 1 kwietnia godz. 10.00 świetlica Ligota; 2 kwietnia godz. 16.00 OSP Szymocice.
- W raciborskich urzędach miast i gmin ruszyły już biura informacji europejskiej. W każdym pracują po dwie osoby zatrudnione za rządowe dotacje spośród grona bezrobotnych.
- Gmina Krzanowice pozyskała środki z funduszu SAPARD na budowę czterech dróg na osiedlu w Wojnowicach. Obecne drogi gruntowe zostaną pokryte asfaltem. Dotacja pokryje 50 proc. kosztów. Prace wkrótce ruszą. Przetarg na wykonawstwo wygrała raciborska firma ZB Trawiński. Planowany termin zakończenia - lipiec 2003.
- W siedzibie Centrum Parlamentarno-Samorządowego SLD przy ul. Batorego 4/2b od 15 marca działa Biuro Integracji Europejskiej. Wolontariusze europejscy pełnią tu dyżur w każdy wtorek i czwartek od godz. 17.00 do 18.00.
- Już ponad 4,5 tys. szkół z 35 państw europejskich, w tym 365 polskich szkół ponadpodstawowych, zdecydowało spędzić miniony Pierwszy Dzień Wiosny na debacie o przyszłości Europy i Unii Europejskiej. Wszystkie te szkoły przystąpiły do międzynarodowego projektu „Dzień Wiosny w Europie” (Spring Day In Europe). Organizatorem przedsięwzięcia jest Europejska Szkolna Sieć Internetowa (European Schoolnet). Polskim szkołom w przygotowaniach pomaga portal Interkl@sa (www.interklasa.pl). Projekt ma charakter jednorazowy. Każda szkoła chcąca wziąć w nim udział powinna zarejestrować się na stronie internetowej www.futurum.eun.org, a później zorganizować imprezę europejską. Sposób jej realizacji jest dowolny - może to być dyskusja, spotkanie z ciekawymi gośćmi, konkursy, własna okolicznościowa gazetka czy wspólne pisanie manifestu przyszłej Europy (Portal Interkl@sa podpowiada 21 pomysłów). Po zrealizowaniu projektu należy napisać krótkie sprawozdanie w języku angielskim. Każda zarejestrowana szkoła, która prześle sprawozdanie z realizacji Dnia Wiosny, otrzyma specjalny certyfikat uczestnictwa sygnowany przez Europejską Szkolną Sieć Internetową. Wśród 4,5 tys. szkół, które już zarejestrowały swój udział w projekcie, najwięcej jest szkół z Rumunii (833) i Włoch (542). Polska z 365 szkołami znalazła się na trzecim miejscu, zaraz za nią są Grecja (315) i Hiszpania (291). Dotychczas najmniej szkół zainteresowało się programem w Lichtensteinie (tylko jedna), Islandii (2), Szwajcarii (3), na Malcie i w Luksemburgu (po 5) oraz w Estonii (8).