Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (168) Data wydania: 16.04.03

Czamuś to tak odmłodził

Koncert skrzypcowy i wystawa archiwalnych fotografii uświetniły oficjalną promocję wydanej przez Starostwo Powiatowe broszury przedstawiającej zespół pałacowo-parkowy w Gorzycach. Jej autor Paweł Porwoł bardzo ciekawie - w anegdotycznej formie - opowiadał o budowniczych tych zabytkowych obiektów.
Inicjatorem zorganizowania takiego spotkania był Paweł Pawlica, miłośnik lokalnej historii. Na początku wystąpiło młodzieżowe trio skrzypcowe z Wiejskiego Domu Kultury w Gorzycach. Potem Andrzej Kania, członek Zarządu Powiatu oraz Eugeniusz Wala, przewodniczący Rady Powiatu przekazali broszury na ręce Stanisława Sitka, przewodniczącego Rady Gminy Gorzyce. Andrzej Kania przypominał, że opracowanie na temat zespołu pałacowo-parkowego w Gorzycach jest już kolejnym w cyklu poświęconym zabytkom powiatu wodzisławskiego zapoczątkowanym przez Starostwo w 1999 r.

Już po ukazaniu się tej broszurki zarzucano mi: Czamuś to tak odmłodził nasze zabytki? - mówił Paweł Porwoł. To nie moja wina, ja tylko przekazałem to do czego dotarłem. Dziękuję władzom powiatu, że czują potrzebę propagowania zabytków. Sam to zainicjowałem. W tym czasie odkryta została polichromia  w zabytkowym drewnianym kościółku w Łaziskach. Wydana w 1999 r. broszura była cegiełką na odrestaurowanie tego zabytku - i był to strzał w dziesiątkę. Na temat powstania pałaców w Gorzycach nie ma literatury, są tylko okazjonalne wzmianki. Mówiło się o tym, że to zespół pałacowo-parkowy hrabiego Larysza czy von Arco. Prawda jest taka, że ani Larysz, ani von Arco, ale zgoła ktoś inny jest twórcą założenia parkowego. W 1906 r. dobra gorzyckie nabył Fritz von Friedländer-Fuld - magnat węglowy, który dorobił się na handlu węglem i kupił sobie tytuł szlachecki.

Paweł Porwoł w formie anegdotycznej opowiadał o dziejach tego właściciela Gorzyc i jego pomyśle wybudowania rezydencji myśliwskiej. Zaprojektowanie pałaców zlecił wybitnym ówczesnym architektom niemieckim: „górnego” - Wiliamowi Müllerowi a „dolnego” - Paulowi Schultze-Naumburgowi, który był twórcą pałacu Cecilienhof po Poczdamem. Uśmiech słuchaczy wywołała zwłaszcza opowieść o córce von Friedländer-Fulda Anny Marii, którą planowano wydać za rosyjskiego księcia - uczyła się więc języka i kultury rosyjskiej. Do tego małżeństwa nie doszło, natomiast Anna Maria miała dwóch innych mężów - którzy dość szybko się z nią rozwiedli. Każdy z nich otrzymał we wianie pałac w Berlinie - po rozwodzie je zatrzymali. W końcu córka Fritza von Friedländer-Fulda wyszła za Rotschilda co połączyło dwie wielkie fortuny.

To obojętne z jakiego okresu pochodzą gorzyckie pałace, najważniejsze, żeby je uratować - apelował Paweł Porwoł. Narobiono już wiele szkody i zamieszania w przypadku dolnego pałacu, trzeba dołożyć wszelkich starań, żeby już dłużej nie niszczał.

(jak)