Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17/18 (169/170) Data wydania: 23.04.03

Gdzie pojadą śmieci?

Co dalej ze śmieciami? - to główny problem o jakim dyskutowano podczas konwentu gmin powiatu wodzisławs-kiego.
Budowa wysypiska śmieci, czy też spalarni zawsze wzbudza wiele emocji w społeczeństwie, które obawia się przykrych zapachów i skażenia środowiska. Profesjonaliści, którzy zajmują się utylizacją śmieci przekonują nas, że są to obawy bezpodstawne. Nowoczesne technologie pozwalają utylizować śmieci bez szkody dla środowiska. Podczas konwentu gmin powiatu wodzisławskiego dwie firmy zaprezentowały swoje metody walki z odpadami. Z metodami tymi warto się bliżej zapoznać, bo po 2010 r. składowanie odpadów organicznych będzie zabronione. Konieczne jest więc opracowanie metody utylizacji śmieci przez poszczególne gminy, które w powiecie wodzisławskim postanowiły wspólnie rozwiązać ten problem. Trzeba tylko wybrać najkorzystniejszą metodę utylizacji śmieci i uzyskać jak najwięcej funduszy z zewnątrz.

Pierwsza z firm, która prezentowała się włodarzom gmin, zaproponowała budowę instalacji suchej destylacji śmieci. Jest to bezpieczny pod względem ekologicznym przerób odpadów - powiedział Stanisław Mojżesz, przedstawiciel firmy. Odpady niesegregowane są dostarczane do zakładu utylizacji, tam kruszy się je do rozmiarów nie większych niż 60 mm, a następnie odgazowuje bez dostępu tlenu w temp. 450 - 600 stopni Celsjusza. W wyniku destylacji powstaje gaz i koksik. Przykładowo w pracującej w Niemczech instalacji utylizującej odpady przemysłowe w ilości 30 tys. t/rok stwierdzono roczną emisję dioksyn w ilości 0,00025 g/rok, co odpowiada emisji kwasu nikotynowego z jednego papierosa - zapewniał S. Mojżesz. W takim zakładzie pracuje około 58 osób.

Drugi referent przedstawił metodę utylizacji śmieci opartą na włoskiej technologii, jest ona stosowana m.in. we Francji. Wszystkie odpady po wstępnej segregacji są zamknięte, oddziela się m.in. plastik i metal, nie ma wyziewów do środowiska. Aby system był wydajny, trzeba przerabiać ponad 150 ton odpadów rocznie, czyli nieco więcej, niż jest odpadów w powiecie wodzisławskim. W tym zakładzie mogłoby znaleźć zatrudnienie około 30 osób. Jego zaletą jest to, że zajmuje bardzo małą powierzchnię.

Na razie spotkanie to miało tylko charakter informacyjny, ale kiedyś decyzję trzeba będzie podjąć. W finansowaniu takiego przedsięwzięcia może pomóc Wojewódzki lub Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Drugą część spotkania poświęcono właśnie strategiom zdobywania pieniędzy z tych funduszy.

(bmp)