Uważamy za niedopuszczalne!
Istnieją plany łączenia zakładów górniczych w naszym powiecie. W Kompanii, mimo, że pisma w tej sprawie już powstały, informacje są skrupulatnie skrywane. „Jak zwykle najbardziej zainteresowani dowiedzą się na końcu” - denerwują się górnicy.
W ostatnim numerze informowaliśmy czytelników w artykule „Ukryta prawda?”, że pojawiły się plany połączenia kopalń: KWK „Anna” z KWK „Rydułtowy” oraz KWK „Jankowice” z KWK „Marcel”. Ten ostatni pomysł wywołał zdziwienie i niemałe zamieszanie w górniczych szeregach. Jak pisaliśmy władze powiatu miały ustosunkować się do tego pomysłu na ostatnim posiedzeniu Zarządu Powiatu. Dziś drukujemy list jaki Zarząd skierował do prezesa Kompanii.„List Zarządu Powiatu Wodzisławskiego do Prezesa Kompanii Węglowej SA Maksymiliana Klanka, w sprawie łączenia kopalni „Marcel” z KWK „Jankowice”.
Zarząd Powiatu Wodzisławskiego, reprezentując społeczność powiatową i środowisko samorządowe, wyraża głębokie zaniepokojenie wobec planów związanych z restrukturyzacją górnictwa na terenie powiatu.
Biorąc pod uwagę fakt zamknięcia kopalni „1 Maja” i zwolnienia większej części pracowników „Zakładów Koncentratów Spożywczych Wodzisław Śl. SA” w Wodzisławiu Śl. oraz likwidację kopalni „Rymer” w sąsiednim powiecie rybnickim przypominamy o utracie w sposób trwały wielu tysięcy miejsc pracy.
Nie negując konieczności restrukturyzacji górnictwa, dalsze jej prowadzenie, skutkujące stałą utratą kolejnych miejsc pracy, uważamy za niedopuszczalne. Niepokój społeczny wzbudzają fakty związane z łączeniem kopalń znajdujących się na terenie Powiatu Wodzisławskiego a w szczególności plan dotyczący łączenia kopalni „Marcel” i „Jankowice”. Kopalnie te posiadają własne plany rozwojowe oraz odpowiedniej jakości złoże, na bazie którego możliwe jest funkcjonowanie w przyszłości dochodowych zakładów górniczych. Ponadto znajdująca się na terenie Powiatu Wodzisławskiego kopalnia „Marcel” buduje nowoczesny system transportu urobku na powierzchnię, posiada zalegające w stosunkowo dogodnych warunkach bogate, dobrej jakości złoże (zasoby przemysłowe do poziomu 600 m wynoszą około 120 mln ton), posiada nowoczesny zakład przeróbczy, na bazie którego kopalnia produkuje wysokiej jakości węgiel.
Kopalnia ma również ustabilizowaną sytuację na wiele lat w zakresie zagospodarowania kamienia popłuczkowego. Kamień wykorzystywany jest do rekultywacji terenów w rejonie starej zapożarowanej hałdy. W bezpośrednim sąsiedztwie kopalni funkcjonuje „Elektrociepłownia Marcel” oraz „Koksownia Radlin”.
Działalność kopalni akceptowana jest również społecznie dlatego wyrażany opinię, że połączenie kopalń „Marcel” i „Jankowice” jest nieuzasadnione” - napisano.
Władze powiatu uważają ponadto, że połączenie kolejnych dwóch zakładów czyli KWK „Rydułtowy” z kopalnią „ANNA” w dalszej perspektywie jest korzystne. Chodzi głównie o głębokość szybów obu zakładów. Na KWK „Anna” wynoszą one nawet tysiąc metrów natomiast w KWK „Rydułtowy” są o 200 metrów płytsze. Zdaniem Zarządu Powiatu połączenie obu zakładów w przyszłości wpłynęłoby korzystnie na eksploatację złoża. Powołano w tej sprawie zespół roboczy, w którego skład weszli przedstawiciele Kompanii Węglowej oraz obu kopalń. Działać on będzie do końca października.
(raj,amk)