Nowa matura już tuż, tuż
Daniel Gryt
Już w przyszłym roku szkolnym uczniowie obecnych klas drugich, którzy uczą się w trzyletnich liceach przystąpią do matury. Czasu pozostało niewiele, a konkretów nadal jak na lekarstwo. Jeszcze nie wiadomo, czy ministerstwo nie wymyśli czegoś nowego. Tak naprawdę to już za kilka miesięcy powinny się rozpocząć przygotowania drugoklasistów do matury, bo jak powtarza wielu pedagogów, czasu będzie niewiele, a materiału mnóstwo. Dzisiaj spróbujemy przedstawić Wam garść informacji jakie udało nam się zdobyć na temat egzaminu maturalnego.
Poważną zmianą jest termin egzaminu. Jak udało nam się ustalić będzie on odbywał się dwa razy w ciągu roku: w sesji zimowej i wiosennej. Zaś harmonogram przeprowadzania egzaminu maturalnego ustalać będzie dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i ogłaszać go będzie na stronie internetowej CKE, nie później niż na 4 miesiące przed terminem egzaminu.
Egzamin dojrzałości będzie przeprowadzony w dwóch etapach ustnym i pisemnym- to nie jest żadna nowość. Jednak zakres materiału został rozszerzony. Każdy przystępujący do egzaminu zobowiązany jest do zdania matury z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego zaś dla absolwentów szkół lub oddziałów z nauczaniem języka danej mniejszości przygotowany będzie dodatkowy egzamin z języka jego mniejszości narodowej. Dodać należy do tego dwa przedmioty, które wybierze uczeń z dostępnej puli przedmiotów.
Również po raz pierwszy prace pisemne będą oceniane poza szkołą, a w całej Polsce dostępne tematy maturalne będą jednolite. Tylko część ustna będzie oceniana przez pracowników placówki, do której uczęszcza uczeń. Choć należy pamiętać, że w tej komisji znajdzie się również osoba spoza szkoły.
Aby zdać egzamin maturalny należy uzyskać:
- co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania z każdego ze zdawanych przedmiotów obowiązkowych w części ustnej,
- co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania na poziomie podstawowym z każdego z przedmiotów zdawanych jako obowiązkowe w części pisemnej. Ministerstwo informuje również, że niezdanie egzaminu maturalnego z przedmiotu lub przedmiotów w części pisemnej nie stanowi przeszkody w zdawaniu egzaminu maturalnego w częściustnej.
Pomimo tego, że na rynku znalazło się wiele opracowań i publikacji dla przyszłych maturzystów to zgodnie należy przyznać, że nadal panuje w tym temacie chaos. A z wypowiedzi „królików doświadczalnych” wynika, że oni sami do końca nie wiedzą co ich czeka. A tymczasem broszura, która została w tym roku wydana przez ministerstwo dla wszystkich, którzy będą pisali nową maturę jest pełna błędów.
W następnym numerze wywiad z pracownikiem OKE w Jaworznie na temat nowej matury 2005!