Na zieloną trawkę?
Od kilku miesięcy radny Piotr Cybułka przekonuje władze powiatu i radnych, że dyrektor rydułtowskiego ZOZ-u naruszył prawo nie składając oświadczenia majątkowego oraz pracując jednocześnie w prywatnym NZOZ-ie. W Starostwie tłumaczono, że nie ma racji, ale radny nie dał za wygraną i o wyjaśnienie zwrócił się do wojewody. Niedawno otrzymał pismo potwierdzające jego stanowisko.
Robert Nowicki, zastępca dyrektora Wydziału Prawnego i Nadzoru Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w swoim piśmie do radnego Cybułki wyraźnie stwierdził, że Roman Kubek, który pełni od 1 marca 2003 r. funkcję dyrektora ZOZ Rydułtowy był zobowiązany do złożenia oświadczenia majątkowego w myśl ustawy o samorządzie powiatowym. Ponadto Roman Kubek był do końca kwietnia wspólnikiem spółki cywilnej NZOZ „Servimed” a tym samym złamał przepisy ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.
Powołując się na wyjaśnienia eksperta prawnego czasopisma „Puls medycyny” radny Piotr Cybułka twierdzi, że niezłożenie wymaganych oświadczeń i informacji w przewidywanym terminie skutkuje pozbawieniem dyrektora Romana Kubka wynagrodzenia od dnia, w którym powinien złożyć oświadczenie oraz jego zwolnieniem dyscyplinarnym z zajmowanego stanowiska. Klub radnych Ruchu Demokracji Lokalnej, któremu przewodzi radny Cybułka zapowiada podjęcie w tej sprawie odpowiednich kroków prawnych.
Naszym celem jest dbałość o przejrzystość stosowania prawa i praca w samorządzie dla dobra społeczeństwa - tłumaczy Piotr Cybułka.
Piotr Cybułka o oświadczenie majątkowe dyrektora Kubka oraz jego zastępcy Andrzeja Koniecznego upomniał się w sierpniu, otrzymał wówczas odpowiedź sekretarza powiatu, że dyrektor ZOZ w Rydułtowach nie był zobowiązany do złożenia takiego oświadczenia. W październiku w odpowiedzi na interpelację radnego Zarząd Powiatu tłumaczył, że z wyjaśnień udzielonych przez Ministerstwo Zdrowia wynikałoby, że obowiązek składania oświadczeń majątkowych nie dotyczy dyrektorów publicznych zakładów opieki zdrowotnej. „Tym niemniej oświadczenie w/w zostało przez pana dyrektora złożone i zostanie opublikowane w razie jednoznacznego ustalenia istnienia w/w powinności po jego stronie”. Władze powiatu powoływały się przy tym na korespondencję Federacji Związków Pracodawców Zespołów Opieki Zdrowotnej z Departamentem Dialogu Społecznego Ministerstwa Zdrowia. Już wtedy radny twierdził, że taka interpretacja jest niewłaściwa.
Jeżeli Zarząd Powiatu i starosta mieli w tej sprawie wątpliwości to dlaczego nie zwrócili się o wyjaśnienie do RIO lub wojewody? - pyta Piotr Cybuł-ka. Organy powiatu powinny stosować się do obowiązującego prawa.
(jak)