Renta rodzinna a studia podyplomowe
Czy nauka na studiach podyplomowych uprawnia do renty rodzinnej?
- Tak, ale pod pewnymi warunkami. Zgodnie z art. 68 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 162, poz. 1118 z późn. zm.) - dzieci w wieku 16 lat mają prawo do renty rodzinnej pod warunkiem nauki w szkole, nie dłużej jednak niż do wieku 25 lat.
Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.
Do renty rodzinnej uprawnia kształcenie się w formach szkolnych i pozaszkolnych, w szkołach lub placówkach zarejestrowanych w ewidencji kuratora oświaty. Nauka może odbywać się w systemie stacjonarnym, zaocznym, wieczorowym, korespondencyjnym, a także eksternistycznym.
Stosownie do par. 8 rozporządzenia ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. nr 103, poz. 472 z późn. zm.) - podstawowymi formami kształcenia, a także doskonalenia w formach pozaszkolnych, są m.in. studia podyplomowe. W związku z tym nauka na studiach podyplomowych, jako pozaszkolna forma kształcenia, uprawnia do renty rodzinnej, o ile osoba uprawniona do tej renty nie ukończyła 25 lat.
G. Zgajewska „Gazeta Prawna”