W skrócie - powiat wodzisławski
REGION
Wojewoda Śląski zatwierdził programy ochrony powietrza dla Aglomeracji Górnośląskiej. Z przeprowadzanych badań wynika, że poziom pyłu zawieszonego w śląskich miastach przekracza dopuszczalne normy przez wiele w dni w roku. Niechlubnym rekordzistą są tu Gliwice, gdzie w jednym z punktów poziom stężeń pyłu zawieszonego został przekroczony 108 razy w ciągu roku, to jest o 73 razy więcej niż dopuszcza norma. Nieco „lepszym” wynikiem mogą się pochwalić Piekary Śląskie, gdzie poziom ten został przekroczony 95 razy w ciągu roku. Z kolei w Częstochowie poziom stężenia pyłu zawieszonego został w ciągu roku przekroczony 89 razy. W o wiele lepszej sytuacji jest Bielsko-Biała, gdzie poziom dopuszczalnych stężeń pyłu zawieszonego został przekroczony zaledwie 55 razy, czyli o 20 razy więcej niż dopuszcza norma.
Jeszcze do 11 kwietnia trwa Międzynarodowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Przedsięwzięcie organizowane jest pod auspicjami Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych. Hasłem przewodnim jest zawołanie „Szacunek to bezpieczeństwo”. Celem akcji jest wyrażenie sprzeciwu w stosunku do agresji na drodze oraz wskazanie na ważność poszanowania innych uczestników ruchu. Z danych wynika, że 47 proc. polskich kierowców w ciągu roku było obiektem agresywnego zachowania ze strony innych kierowców. Ponadto 72 proc. z badanych twierdzi, że agresywność ta wzrasta.
POWIAT
Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego dysponuje środkami PFRON przeznaczonymi na udzielanie osobom niepełnosprawnym pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rolniczej. Łączna kwota dotacji to 184 tys. zł. O pożyczkę ze środków PFRON może ubiegać się osoba niepełnosprawna, która nie osiągnęła wieku emerytalnego, jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy jako bezrobotna lub poszukująca pracy i nie pozostaje w zatrudnieniu, nie korzystała wcześniej z pożyczki udzielonej z Funduszu Pracy oraz ze środków PFRON.
Zabezpieczanie imprez masowych oraz bezpieczeństwo na drogach, to tematy narady szkoleniowej, zorganizowanej przez wodzisławskie starostwo. Odbyła się ona 30 marca. Jest to inicjatywa związana z realizowanym przez władze powiatu Powiatowym Programem Zapobiegania Przestępczości oraz Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli. Niestety, zainteresowanie osób odpowiedzialnych za przygotowanie imprez masowych oraz tych zajmujących się przygotowaniem projektów zmian organizacji ruchu drogowego było nikłe. Wicestarosta Józef Żywina z żalem stwierdził, że liczba zainteresowanych była zbliżona do liczby zaproszonych wykładowców.
WODZISŁAW
22 marca w gimnazjum na Wilchwach zorganizowano Przegląd Etiud Teatralnych „PET”. Jego pomysłodawcą i organizatorem jest nauczyciel języka polskiego Eugeniusz Halszka. W tym roku do rywalizacji przystąpiło dziewięć klas, których zadaniem było zaprezentowanie się w dowolnie wybranej scence teatralnej. Oceniano głównie wkład włożony w przygotowanie scenografii i kostiumów, pomysłowość w doborze tematu i tekstu, a także sposób prezentacji. Publiczność zobaczyła nowe wcielenia Czerwonego Kapturka czy Kopciuszka. Jury za szczególnie interesujący uznało występ klasy II a, która zaprezentowała „Współczesną wersję Romea i Julii”. Warto podkreślić iż autorem tekstu okazała się uczennica tejże klasy, Monika Turoń, która przyznała się, że na stworzenie tego tekstu poświęciła całe ferie zimowe. Kolejne miejsca przypadły klasom: III a za „Randkę w jasno” i „Antygonę” oraz klasie II b za „Przygody Kundzi Purpeczko”.
Władze miasta zwracają się do mieszkańców z apelem o pomoc w wyposażeniu mieszkania dla rodziny repatriantów z Kazachstanu. Chodzi głównie o sprzęt AGD, meble oraz inne niezbędne do codziennego życia przedmioty. 30 grudnia ubiegłego roku radni podejmując uchwałę zaprosili do Wodzisławia Antoniego i Paulinę Lewandowskich, rodzinę narodowości polskiej. Z zasobów komunalnych zapewniono rodzinie mieszkanie. Koszty remontu pokrył wojewoda. Państwo Lewandowscy planują przyjazd do Wodzisławia w maju tego roku. Osoby chcące pomóc proszone są o kontakt z Jadwigą Widenka, naczelnikiem Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta, nr tel. 455 29 60.
PSZÓW
Radni przyjęli „Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych”. Chodzi głównie o zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych oraz o udzielanie im pomocy psychospołecznej i prawnej. Ważna jest również ochrona ich przed przemocą w rodzinie. W dokumencie mowa jest także o prowadzeniu działalności informacyjnej i edukacyjnej mającej ustrzec młodzież przed uzależnieniem. Ponadto ustala on zasady wydawania i cofania zezwoleń na prowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych. Dla twórców programu nie bez znaczenia jest również wspomaganie działalności instytucji i stowarzyszeń działających na tym polu.